Peter Tatchell: brytyjscy aktywiści LGBTQ protestują przed Muzeum Narodowym KataruCNN

Brytyjski działacz LGBTQ Peter Tatchell on zaprotestował sam na zewnątrz Katar muzeum narodowe we wtorek przed FIFA 2022 Mistrzostwa Świata które kraj będzie gospodarzem od listopada.

„Złożyłem ten protest, aby zwrócić uwagę na łamanie w Katarze praw osób LGBT, kobiet i pracowników migrujących” – napisała jego fundacja w oświadczeniu. „Stałem solidarny z odważnymi katarskimi obrońcami praw człowieka, którzy nie mogą wyrazić swoich głosów z powodu ryzyka aresztowania, uwięzienia i tortur”.

We wcześniejszym tweecie Tatchell powiedział: „FIFA przyznała Katarowi Puchar Świata, gdzie osoby LGBT mogą być więzione i wykonywane.

Agencja informacyjna Reuters poinformowała, że ​​dwóch umundurowanych funkcjonariuszy i trzech funkcjonariuszy w cywilu przybyło na miejsce protestu, złożyło tabliczkę, którą trzymał Tatchell i zrobiło zdjęcia jego paszportowi i innym dokumentom oraz mężczyźnie, z którym był.

Policja uścisnęła dłoń Tatchella i wyszła, zostawiając aktywistę na chodniku, donosi Reuters. Tatchell udostępnił na Twitterze wideo, na którym mężczyzna w cywilu rozmawia z nim i zabiera jego znak.

Tatchell powiedział później Doha News, że był przesłuchiwany przez policję. Powiedział też, że obawia się, że zostanie zatrzymany i znęcany fizycznie przez policję, ale tak się nie stało. Tatchell powiedział, że policja była uprzejma.

Mistrzostwa Świata FIFA odbywają się od 20 listopada do 18 grudnia.

Leave a Comment