Parlament Iraku zatwierdza nowy rząd po roku impasu | Irak

Iracki prawodawcy zatwierdzili nowy rząd, kończący ponad rok impasu, ale kraj wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami.

Na czele nowego rządu stanie 52-letni premier Mohammed Shia al-Sudani, który wcześniej był ministrem praw człowieka w Iraku oraz ministrem pracy i spraw społecznych.

Wybór 21 ministerstw przez Sudan został uchwalony podczas głosowania parlamentarnego nad gabinetem. Powołał byłego szefa państwowej South Gas Company (SGC), Hayana Abdula Ghaniego, ministrem ropy naftowej, pozostawiając Fuada Husajna ministrem spraw zagranicznych na drugą kadencję, a Taif Sami ministrem finansów.

Sudan obiecał reformę gospodarki, walkę z korupcją, poprawę pogarszających się usług publicznych oraz walkę z ubóstwem i bezrobociem.

Iraccy demonstranci zaatakowali parlament po raz drugi w tym tygodniu – relacja wideo

Obiecał też, że w ciągu trzech miesięcy znowelizuje ordynację wyborczą i przeprowadzi przedterminowe wybory parlamentarne w ciągu roku.

„Epidemia korupcji, która dotknęła wszystkie aspekty życia, jest bardziej śmiertelna niż pandemia koronawirusa i była przyczyną wielu problemów gospodarczych, osłabiając autorytet państwa, zwiększając ubóstwo, bezrobocie i słabą jakość usług publicznych” – powiedział Sudani. w swoim przemówieniu. do parlamentu przed głosowaniem.

Sudan jest kandydatem największego bloku parlamentarnego znanego jako Ramy Koordynacyjne, sojuszu frakcji sprzymierzonych z Iranem. Zastąpił byłego premiera Mustafy al-Kadhimiego, który kierował rządem tymczasowym po tym, jak w 2019 roku tysiące antyrządowych demonstrantów wyszło na ulice, domagając się pracy i odejścia elity rządzącej Irakiem.

Obwiniają klasę polityczną, która przejęła władzę po inwazji USA w 2003 roku, która obaliła Saddama Husajna, za korupcję, która pogrążyła kraj w dysfunkcji i zapaści gospodarczej.

Czwartkowe głosowanie parlamentarne ma miejsce rok po wyborach, w których populistyczny szyicki duchowny muzułmański Moktada al-Sadr był największym zwycięzcą, ale nie uzyskał poparcia dla utworzenia rządu.

Sadr przywołał w sierpniu swoich 73 prawodawców i powiedział, że wycofa się z polityki, wywołując najgorszą przemoc w Bagdadzie od lat, gdy jego lojaliści szturmowali budynki rządowe i walczyli z rywalizującymi grupami szyickimi, w większości wspieranymi przez Iran i posiadającymi uzbrojone skrzydła.

Sadr, który nie zapowiedział swojego kolejnego ruchu, ma za sobą historię radykalnych działań, w tym walki z siłami amerykańskimi, opuszczania gabinetów i protestowania przeciwko rządom. Wielu obawia się protestów jego zwolenników. Sadr wydaje się sprzeciwiać kandydaturze Sudanu, ponieważ jest sojusznikiem byłego premiera Nouri al-Malikiego.

Trwający rok paraliż polityczny pozbawił Irak budżetu na 2022 r., utrudniając wydatki na bardzo potrzebne projekty infrastrukturalne i reformy gospodarcze.

Irakijczycy twierdzą, że sytuację pogarsza brak usług i miejsc pracy, mimo że Bagdad osiąga rekordowe przychody z ropy z powodu wysokich cen ropy i nie widział żadnych większych wojen od czasu porażki Państwa Islamskiego pięć lat temu.

„Rząd stanie przed bardzo delikatnymi wyzwaniami i przedstawił bardzo ambitny program, który może pomóc zatrzymać krwawienie i wrócić na właściwe tory, jeśli ten program zostanie wdrożony” – powiedział Farhad Alaaldin, przewodniczący Irackiej Rady Doradczej, instytutu badań nad polityką. .

Leave a Comment