Oto dlaczego wielokropek jest tak przerażający podczas wysyłania SMS-ów…

Joe Fedewa / How-To Geek

Popularność wiadomości tekstowe oznaczało to uczenie się zupełnie nowego sposobu komunikowania się. Nie musisz tylko myśleć o tym, co powiedzieć, ale także jak to napisać. Porozmawiajmy o użyciu tych trzech kropek…

Interpunkcja odgrywa bardzo dużą rolę rozmowy tekstowe. Sposób, w jaki kończysz zdanie (lub wielkie litery) może wiele powiedzieć o tym, jak się czujesz. Ciężki okres na końcu – nawet jeśli jest poprawny gramatycznie – jest często interpretowany jako „jestem zły” lub „to jest poważne”. Myślę, że dlatego niektórzy zwracają się ku klasycznym elipsom (…).

ZWIĄZANE Z: Dlaczego SMS-y bez wielkich liter są tak modne?

Czy wszystko w porządku…

Wielokropek to nieformalny rodzaj interpunkcji, który dobrze sprawdza się w wiadomościach tekstowych nieformalny charakter. Wydaje się, że niektórzy ludzie lubią elipsy jako rodzaj skrzyżowania kropki i wykrzyknika. Jest często używany w środku zdania, aby pokazać ciszę w myślach lub długą pauzę, aby uzyskać efekt dramatyczny.

Na końcu zdania może być inaczej. Znowu może być użyty do zakończenia myśli. Ale zakończenie zdania elipsami może również mieć złowieszczy lub pasywno-agresywny charakter. Oto kilka przykładów.

“Dobrze… będę tam niedługo…”

“Jesteś pewien…”

“Musimy porozmawiać…”

“Brzmi nieźle…”

“To wspaniale…”

Nie wiem jak wy, ale kiedy czytam wiadomości, nie czuję się dobrze z żadnym z nich. Nie jestem do końca pewien, jakie emocje są przekazywane. Teraz użyjmy dokładnie tych samych wyrażeń z inną interpunkcją (lub bez interpunkcji).

“Dobrze, będę tam niedługo”

“Jesteś pewien?”

“Musimy porozmawiać.”

“Brzmi nieźle.”

“To wspaniale!”

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale zmiana interpunkcji sprawi, że te wyrażenia będą bardziej zrozumiałe. „Dobra, niedługo tam będę” jest jasne i pouczające. “Dobrze! Niedługo tam będę!” on jest podekscytowany. „Dobra… będę tam niedługo…” brzmi, jakby osoba nie czekała na ciebie. Pomyśl o długiej przerwie i westchnieniu.

Podobnie „To świetnie!” pokazuje podekscytowanie. Proste „To świetnie” bez znaków interpunkcyjnych jest spokojnym wyrazem poparcia. Ale „To świetnie…” jest nie na miejscu i może wydawać się fałszywe. A uderzenie okresu na koniec może dać małostkowe “dobre dla ciebie” nastawienie.

Co próbujesz powiedzieć?

To dlatego elipsy mogą wydawać się tak złowrogie. Musisz zrobić wszystko, aby dodać te dodatkowe okresy, a odbiorca może pomyśleć, że zrobiłeś to z jakiegoś powodu. Interpretację pozostawiasz im do decyzji. “Czy nie są szczęśliwi, że mnie widzą, czy też tak piszą…?”

Przecinki, kropki i wykrzykniki mają dość jasne znaczenie w świecie tekstów. Elipsy to tajemnica, a to może być przerażające. Jeśli chcesz nieformalnie zakończyć wiadomość, myślę, że po prostu nie używasz żadnych znaków interpunkcyjnych. Pismo może nie wyglądać jak wiadomość w języku angielskim.

Jeśli to wszystko brzmi bardzo skomplikowanie – masz rację! Język jest często bardzo nieprecyzyjny. Możesz nie odbierać emocji, które ktoś próbuje wyrazić, nawet w rozmowie. Wszyscy po prostu próbujemy być zrozumiani.

ZWIĄZANE Z: Tak, Emoji ma również wiele znaczeń

Leave a Comment