Ostatnie zaćmienie Słońca w tym roku będzie można zobaczyć już we wtorek

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Gdy Księżyc przechodzi między Słońcem a Ziemią po raz drugi w tym roku, blokuje większość światła słonecznego i rzuca cień na naszą planetę, co skutkuje jasnym, ognistym półksiężycem na niebie.

Zaćmienie Słońca nastąpi we wtorek i będzie widoczne w częściach Grenlandii, Islandii, większości Europy, północno-wschodniej Afryki oraz zachodniej i środkowej Azji. Będzie trwał prawie cztery godziny, zaczynając o 5 rano ET lub do wczesnego popołudnia przez większość czasu dla osób na półkuli wschodniej.

Ponieważ Słońce, Księżyc i Ziemia nie będą idealnie wyrównane, będzie to częściowe zaćmienie — stąd kształt sierpa światła słonecznego, który będzie wyglądał, jakby wystawał spod Księżyca. Przy maksymalnym zaćmieniu, gdzie będzie największe pokrycie słońca, około 86% słońca zostanie zakryte, ZiemiaNiebo.

Podczas zaćmienia Księżyc będzie znajdował się prawie cztery dni od swojego perygeum, najbliższego Ziemi na swojej 27-dniowej orbicie, więc będzie wydawał się nieco większy niż zwykle.

Ci, którzy będą w stanie obserwować zaćmienie bliskie maksimum, będą mogli zobaczyć słońce w kształcie półksiężyca skierowane w górę, prawie tak, jakby zostało odgryzione, mówi Michael Kirk, główny badacz Zespół Aktywizacji Edukacji Heliofizyki NASA.

„Kiedy wychodzisz na zewnątrz i widzisz zaćmienie Słońca, niezależnie od tego, czy jest to zaćmienie częściowe, czy całkowite, co jest naprawdę wyjątkowe, kończysz z uczuciem, że jesteś częścią tego całego niebiańskiego tańca między Ziemią, Słońcem i Księżycem. ” powiedział Kirk. „I daje poczucie miejsca… oto jesteś w tak rozległym układzie słonecznym.

Patrzenie w promienie słoneczne bez okularów ochronnych nie jest bezpieczne, nawet gdy słońce jest w większości zakryte przez księżyc. Ważne jest, aby nosić okulary ochronne, które spełniają międzynarodowe standardy, aby można je było uznać za właściwe „okulary zaćmienia”. Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne.

Nie zaleca się również patrzenia na słońce przez niefiltrowany aparat fotograficzny, lornetkę, lornetkę lub inne urządzenie optyczne, nawet przy użyciu odpowiednich okularów.

Zaćmienie Słońca występuje zawsze około dwa tygodnie przed lub po zaćmieniu Księżyca, kiedy księżyc w pełni wchodzi w cień Ziemi, nadając księżycowi czerwonawy odcień. Wynika to z położenia Słońca, Księżyca i Ziemi, które leżą prawie na płaskiej płaszczyźnie, ale mają wahania na swoich orbitach. Zaćmienie Słońca występuje, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia są wyrównane, a Księżyc jest w fazie nowiu; Kirk twierdzi, że za dwa tygodnie Słońce, Ziemia i Księżyc w pełni dopasują się do Ziemi i Księżyca zamieniając miejsca na swoich orbitach, powodując zaćmienie Księżyca.

Po tym zbliżającym się częściowym zaćmieniu Słońca dokładnie dwa tygodnie później, 8 listopada, nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. Almanach Starego Rolnika. W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, które jest widoczne tylko na stosunkowo niewielkim obszarze świata, zaćmienie Księżyca można zobaczyć z dowolnego miejsca po nocnej stronie Ziemi.

W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, obserwacja zaćmienia Księżyca również nie wymaga żadnego sprzętu zabezpieczającego.

Następna okazja do zobaczenia zaćmienia Słońca będzie dopiero 20 kwietnia 2023 r., kiedy zaćmienie obrączkowe będzie widoczne dla Australii, Antarktydy i Azji Południowo-Wschodniej, według NASA, i powoduje, że księżyc otacza pełny pierścień ognia.

„To częściowe zaćmienie jest tak naprawdę zwiastunem przyszłego roku” – powiedział Kirk. „Szukamy tego, aby naprawdę nas przygotować, naładować i rozgłosić o zaćmieniu obrączkowym.

Chociaż to częściowe zaćmienie Słońca i całkowite zaćmienie Księżyca będą ostatnimi widzianymi przez resztę 2022 roku, w tym roku na niebie są jeszcze inne kosmiczne wydarzenia. Dwie kolejne pełnie przypadają 8 listopada (Bóbrowy Księżyc) i 7 grudnia (Zimny ​​Księżyc), a według kalendarza jest jeszcze pięć deszczów meteorów. Przewodnik po prysznicach meteorów EarthSky 2022:

• 5 listopada: Południowe Taurydy

• 12 listopada: Północne Taurydy

• 18 listopada: Leonidy

• 14 grudnia: Geminidy

• 22 grudnia: Ursydzi

Leave a Comment