Ofiara strzelaniny Kiryat Arba, Ronen Hanania; ranny syn opowiada o horrorze

Mężczyzna, który został zastrzelony w zamachu terrorystycznym w sobotę wieczorem w pobliżu Kiryat Arba, został zidentyfikowany w niedzielę rano jako Ronen Hanania, mieszkaniec osiedla na Zachodnim Brzegu.

Syn Hananiasza, który… został ranny w ataku, powiedział, że on i jego ojciec zaparkowali samochód i weszli do sklepu spożywczego między Kiryat Arba a sąsiednim miastem Hebron. Kiedy wrócili do samochodu, aby odjechać, napastnik „otworzył do nas ogień z lewej strony”, wspominał w niedzielę rano.

Po usłyszeniu krzyku ojca, syn odwrócił się i zobaczył go z ciężkim ciosem w głowę. „Kula wpadła z góry i pękła mu głowa. Widziałem, jak umierał.

Syn zmarłego, którego nazwiska nie wymieniono, powiedział Channel 12, że czekał 15 minut na przybycie służb ratunkowych na miejsce zdarzenia, zanim zdecydował się schronić w sklepie spożywczym.

W sklepie powiedział, że „Arabowie potraktowali moją rękę, jeden z nich wziął sweter i zrobił mi opaskę uciskową. Następnie powiedzieli nam, że wszystko jest w porządku i że na zewnątrz jest dla nas sanitariusz”. Ale kiedy wychodzili ze sklepu, napastnik otworzył do nich ogień po raz drugi, odsyłając ich z powrotem do sklepu.

„Terrorysta strzelał w okna i jak widać na nagraniu, oni też. [security forces] zabił go, wpadając na niego, a następnie strzelając do niego.

Palestyński sprawca zamachu terrorystycznego w pobliżu Kiryat Arba na Zachodnim Brzegu jest widziany na nagraniu z kamery samochodowej chwilę przed tym, jak oficer bezpieczeństwa wbija się w niego i zostaje zastrzelony przez żołnierza po służbie w dniu 29 października 2022 r. (Zrzut ekranu; wykorzystany zgodnie z z art. 27a prawa autorskiego)

Syn wrócił do rannego ojca i powiedział: „Oddychał, miał puls, ale mózg miał uszkodzony… nie miał szans na życie. Widziałem mojego ojca, miałem szczęście być świadkiem jego ostatnich chwil”.

Napastnik został zidentyfikowany jako Muhammed Kamel al-Dżabari, pozorny członek grupy terrorystycznej Hamas. Po zastrzeleniu Hananiego i jego syna, Jabari otworzył ogień do medyków i ochrony osiedla, którzy przybyli na miejsce, aby pomóc parze.

W sumie Jabari zranił trzy inne osoby, jedną z nich poważnie – medyka. Wśród rannych był też Palestyńczyk.

Szef Izraelskich Sił Obronnych, Aviv Kohavi, odwiedził miejsce ataku w niedzielę rano w ramach wstępnego śledztwa. Przeprowadził również ocenę sytuacyjną z lokalnymi dowódcami.

Szef IDF Aviv Kohavi (C) na miejscu ataku terrorystycznego w pobliżu Kiryat Arba na Zachodnim Brzegu, 30 października 2022 (Izraelskie Siły Obronne)

W przeddzień niedzielnego poranka wojska izraelskie zmierzył dom al-Dżabariego — pierwszy krok przed potencjalną rozbiórką — w Hebronie. Izraelskie Siły Obronne poinformowały, że żołnierze zatrzymali również brata al-Dżabariego pod zarzutem jego udziału w ataku.

Izrael regularnie burzy domy Palestyńczyków oskarżonych o przeprowadzanie śmiertelnych ataków terrorystycznych w ramach tej polityki. Skuteczność tej polityki była gorąco dyskutowana nawet w izraelskim establiszmencie bezpieczeństwa, podczas gdy działacze praw człowieka potępiają tę praktykę jako niesprawiedliwą zbiorową karę.

Al-Jabari był żonatym ojcem trójki dzieci. Drugi brat Al-Dżabariego, Waal, odsiadywał dożywocie w izraelskim więzieniu, zanim został zwolniony i deportowany do Strefy Gazy w ramach umowy zamiany więźniów z Gilada Szalita z 2011 roku.

Hanania zostanie pochowana na cmentarzu Har Hamenuhot w Jerozolimie w niedzielę o godzinie 16.00.

Emanuel Fabian przyczynił się do powstania tego raportu.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu uruchomiliśmy Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, niezbędne lektury o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych kanałów informacyjnych nie ustawiliśmy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZPŁATNA REKLAMAjak również dostęp ekskluzywne treści dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horovitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment