Ocalona z Holokaustu i przyjaciółka Anne Frank, Hannah Pick-Goslar, zmarła w wieku 93 lat.

Hannah Pick-Goslar, a ocalały z Holokaustu a jedna z najlepszych przyjaciółek Anny Frank zmarła w wieku 93 lat.

Pick-Goslar zmarł zaledwie dwa tygodnie przed ukończeniem 94. roku życia. Pozostawiła troje dzieci, 11 wnucząt i 31 prawnuków.

Fundacja Anne Frank złożyła hołd Pick-Goslarowi za pomoc w zachowaniu pamięci o Franku, opowiadając historie z ich młodości. Pick-Goslar jest wspomniana w słynnym dzienniku Franka o jej doświadczeniu ukrywania się przed holenderskimi okupantami nazistowskimi.

„Hannah Pick-Goslar wiele znaczyła dla Domu Anny Frank i zawsze mogliśmy do niej zadzwonić” – napisała fundacja w oświadczeniu.

ZILLI SCHMIDT, AUSCHWITZ-BIRKENAU, ZMARŁ W 98

Hannah Pick-Goslar, ocalała z Holokaustu i jedna z najlepszych przyjaciółek Anne Frank, zmarła w wieku 93 lat.

Fundacja powiedziała, że ​​Pick-Goslar „dzieliła się swoimi wspomnieniami o ich przyjaźni i Holokauście jeszcze na starość. Wierzyła, że ​​każdy powinien wiedzieć, co stało się z nią i jej przyjaciółką Anne po ostatnim wpisie do pamiętnika. Nieważne jak straszna jest historia ”.

Pick-Goslar urodził się w 1928 roku w Berlinie-Tiergarten, według Muzeum Domu Anny Frank. Ona i jej rodzina wyjechali do Londynu w Anglii w 1933 roku, kiedy naziści doszli do władzy.

Później przeprowadziła się z rodziną Amsterdam, Holandia, gdzie poznała rodzinę Franka. Obie dziewczyny poszły razem do przedszkola i zaprzyjaźniły się.

Ale przyjaciele zostali rozdzieleni, gdy rodzina Franków ukryła się w 1942 roku.

Pick-Goslar zmarł zaledwie dwa tygodnie przed ukończeniem 94 lat.  Pozostawiła troje dzieci, 11 wnucząt i 31 prawnuków.

Pick-Goslar zmarł zaledwie dwa tygodnie przed ukończeniem 94. roku życia. Pozostawiła troje dzieci, 11 wnucząt i 31 prawnuków.

Mniej więcej rok później Pick-Goslar i jej rodzina zostali deportowani do obozu w Westerbork. Nazywany „Bramą do piekła”, Westerbork był obozem przejściowym, zanim ofiary przewieziono do jednego z większych obozów koncentracyjnych.

Pick-Goslar i jej rodzina zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w 1944 roku, gdzie poznała Franka w następnym roku, na krótko przed śmiercią Franka na tyfus. Pick-Goslar i jej młodsza siostra Gabi byli jedynymi członkami jej rodziny, którzy przeżyli wydarzenia w Bergen-Belsen.

W 1947 roku, po zwolnieniu, Pick-Goslar wyemigrowała do dzisiejszego Izraela, gdzie została pielęgniarką i wyszła za mąż.

OCALAŁY Z HOLOCAUSTU, KTÓRY PRZEŻYŁ 2018 STRZELECZNA SYNAGOGA W PITTSBURGH ZMIERZA W MIENIU 84 LAT

Fundacja Anne Frank złożyła hołd Pick-Goslarowi za pomoc w zachowaniu (na zdjęciu) pamięci Franka, opowiadając historie z ich młodości.

Fundacja Anne Frank złożyła hołd Pick-Goslarowi za pomoc w zachowaniu (na zdjęciu) pamięci Franka, opowiadając historie z ich młodości.
(Wikimedia Commons)

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Swoją przyjaźń z Frankiem opisała w książce Alison Leslie Gold z 1997 roku „Wspomnienia Anny Frank”; Refleksje przyjaciela z dzieciństwa”. Książka została przekształcona w film wydany w zeszłym roku zatytułowany „Moja najlepsza przyjaciółka Anne Frank”.

Pick-Goslar jest wymieniony w dzienniku Franka jako Hanneli, która nazywała ją Anne.

„Hanneli i Sanne byli kiedyś moimi najlepszymi przyjaciółmi. Ludzie, którzy widzieli nas razem, zawsze mówili: „Idzie Anne, Hanne i Sanne” – napisał Frank 14 czerwca 1942 r.

Leave a Comment