Obawy inwestorów dotyczące nowego zespołu kierowniczego Xi „mogą być błędne”

Li Qiang, który prawdopodobnie zostanie kolejną premierą, jest przedstawiony tutaj na dużej dorocznej konferencji finansowej w Szanghaju w 2020 roku.

Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty

PEKIN – Poniedziałkowy spadek chińskich akcji w związku z obawami dotyczącymi nowego chińskiego zespołu kierowniczego „może być błędny”, powiedziała firma konsultingowa Teneo.

Chińskie akcje w Hongkongu i Nowym Jorku, zwłaszcza giganci technologii internetowych, tacy jak Ali Baba, spadł w pierwszym dniu handlowym po chińskim prezydencie Jesteś Jinpingiem umocnił swoją mocną władzę dzięki nowy główny zespół kierowniczy pełen jego lojalistów.

W ciągu ostatnich kilku lat Xi preferował większe zaangażowanie państwa w gospodarkę.

„Niezależnie od bliskich relacji z Xi, Li Qiang, Li Xi i Cai Qi wszyscy wchodzą do [Politburo standing committee] po wyruszeniu w bogate prowincje, w których wzrost gospodarczy jest nadal najwyższym priorytetem” – powiedział w notatce dyrektor generalny Teneo, Gabriel Wildau i jego zespół.

Zespół kierowniczy Xi

Stały Komitet Biura Politycznego to najwyższy krąg władzy w Chinach.

Li Xi kierował prowincją Guangdong, obciążoną eksportem, jako sekretarz partii, podczas gdy Cai Qi pełnił rolę stolicy Pekinu.

Pan Li [Qiang] był powszechnie uważany za zdolnego polityka prorynkowego i prorozwojowego.

Ting Lu

Główny ekonomista Nomury ds. Chin

Li Qiang, który prawdopodobnie zostanie kolejnym premierem, w tym roku jako sekretarz partii w Szanghaju nadzorował surowe ograniczenia Covid w Szanghaju.

Jednak analitycy, tacy jak główny chiński ekonomista Nomury, Ting Lu, wskazali, że Li Qiang „ma bogate doświadczenie w zarządzaniu niektórymi z najbogatszych i największych gospodarek prowincji Chin” – Zhejiang, Jiangsu i Szanghajem.

„Pan Li był powszechnie uważany za zdolnego polityka prorynkowego i prorozwojowego” – czytamy w raporcie Nomury.

„Pan Li doznał pewnych niepowodzeń podczas fali Omicron tej wiosny, kiedy całe miasto Szanghaj zostało objęte restrykcyjną całkowitą blokadą. Jednak przez większość roku 2020 i 2021 Szanghaj pod rządami pana Li był postrzegany jako model do osiągnięcia rozsądnej równowagi między powstrzymywaniem Covida a wzrostem gospodarczym”.

Analitycy wskazywali również na awans He Lifenga, szefa Narodowej Komisji Rozwoju i Reform oraz szefa regulatora papierów wartościowych Yi Huimana.

He Lifeng prawdopodobnie „zastąpi odchodzącego Liu He jako wicepremier i dyrektor Centralnej Komisji Finansów i Gospodarki partii”, twierdzą analitycy Teneo.

Naszym zdaniem zakończenie [party congress] pozwoli najwyższemu kierownictwu wkrótce przejść do następnego programu politycznego – złagodzenia ograniczeń Covid.

“Chociaż brakuje mu technokratycznej wiedzy Liu, jego osiągnięcia sugerują również silne skupienie się na wzroście gospodarczym” – czytamy w raporcie. „W artykule z zeszłego roku napisał, że rozwój gospodarczy jest »zadaniem numer jeden« oraz podstawą i kluczem do rozwiązania wszystkich problemów naszego kraju”.

Przemówienie otwierające Xi 20. Kongres Narodowy Komunistycznej Partii Chin w tym miesiącu podkreślił, że w nadchodzących latach Chiny skupią się na „wysokiej jakości rozwoju” i „modernizacji”.

Wspólny dobrobyt – umiarkowane bogactwo dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych – jest warunkiem tej modernizacji, powiedział Xi.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Analitycy twierdzą, że ponowne dążenie Chin do wspólnego dobrobytu przyczyniło się do niedawnego rozprawienia się Pekinu z gigantami technologii internetowych.

Chińscy urzędnicy wskazali, że represje dobiegają końca. W lipcu na posiedzeniu Biura Politycznego wezwano do dalszego „zdrowego” rozwoju „gospodarki platformowej” i „zakończenie” dostosowań biznesowych.

Chińska polityka Covid

Kongres partyjny, który zakończył się w weekend, nie dał żadnych wskazówek, czy rygorystyczna kontrola Covid w Chinach wkrótce się zmieni. Ograniczenia działalności gospodarczej uderzyły we wzrost gospodarczy.

Jednak ekonomistka Bank of America China and Asia Helen Qiao i jej zespół powiedzieli w poniedziałek, że zmiany w polityce Covid mogą nastąpić wcześniej niż oczekuje rynek.

Nastąpi przesunięcie w kierunku Chin bardziej typu Mao niż Chiny typu Xi, mówi Mark Mobius

“Naszym zdaniem zakończenie [party congress] pozwoli najwyższemu kierownictwu wkrótce przejść do następnego programu politycznego – złagodzenia ograniczeń Covid” – czytamy w raporcie.

Analitycy twierdzą, że niektórzy mogą martwić się brakiem kontroli i równowagi w nowej grupie przywódców oraz ryzykiem błędów politycznych, które szokują gospodarkę.

Dodali jednak, że solidarność grupy „może doprowadzić do bardziej efektywnej realizacji polityki” dla całego kraju.

— Do tego raportu przyczynił się Michael Bloom z CNBC.

Leave a Comment