NVIDIA mówi swoim partnerom, aby zebrali karty GeForce RTX 4090 dotknięte stopionym 16-pinowym zasilaczem

NVIDIA prosi partnerów zarządu o odbiór i wysłanie uszkodzonych kart RTX 4090 do centrali

LAB Igora stwierdza, że ​​NVIDIA powiadomiła wszystkich partnerów AIC (Add-in-Card) o zebraniu RTX 4090 dotkniętych „stopionymi” 16-pinowymi złączami zasilania i przesłaniu ich bezpośrednio do centrali.

NVIDIA przyspiesza reakcję na nowe problemy z zasilaczami. Historia się zepsuła na początku tego tygodnia, po tym, jak wielu użytkowników podobno miało problemy z kartami RTX 4090 umierającymi po stopieniu złączy zasilania i adapterów 16-pin/PCIe Gen5/12VHPWR, a w niektórych przypadkach zniszczeniu kart w tym procesie.

Oczywiście nie jest to dobry wygląd dla NVIDII, której logo znajduje się na każdym zasilaczu 4x 8-pin na 16-pin, który jest dostarczany z kartami. Wydaje się, że problem przegrzewania się, a w niektórych przypadkach topnienia złącza zasilania, dotyczy wszystkich partnerów na płycie, więc problem musiał zostać eskalowany w firmie NVIDIA.

Igor Wallosek potwierdził osobom zaznajomionym z tą sprawą, że NVIDIA poprosiła o przesłanie wszystkich dotkniętych kart do centrali w celu analizy. Nie jest jasne, czy oznacza to centralę NVIDIA czy centralę AIC, ale tak naprawdę nie powinno to mieć znaczenia, ponieważ obie strony są w stanie znaleźć podstawową przyczynę tego problemu.

nVIDIA właśnie dziś rano zaalarmowała wszystkie AIC… Wszystkie uszkodzone karty muszą zostać wysłane bezpośrednio do centrali w celu analizy awarii, po raz pierwszy… Nawet kilka lat temu, kiedy 2080 Ti miał problem z Micronem, nie zrobili tego.

— LAB Igora

Igor uważa, że ​​problem ten nie jest spowodowany dużym wygięciem przewodu zasilającego ani nie jest wynikiem przekroczenia zalecanych cykli użytkowania. Problemem może być sam zasilacz, który jest złej jakości.

NVIDIA 12VHPWR (adapter PCIe Gen5), źródło: Igor’sLAB

Mówi się, że adapter może mieć wady konstrukcyjne stwarzające zagrożenie pożarowe. Luźne styki i niebezpieczne lutowanie mogą być powodem, dla którego tak wiele adapterów widzi skoki ciepła. Głównym problemem jest własny zasilacz firmy NVIDIA, który może nie dotyczyć innych marek.

Dlaczego adapter NVIDIA 12VHPWR ma problemy:

  • Problemem nie jest samo podłączenie 12VHPWR, ani wielokrotne podłączanie i odłączanie.
  • Kable zasilające zgodne ze standardami od markowych producentów NIE są jeszcze dotknięte.
  • Obecnym wyzwalaczem jest własna przejściówka NVIDII na 4x 8pin w akcesoriach, której gorsza jakość może prowadzić do awarii i już w rzadkich przypadkach powodowała uszkodzenia.
  • Rozdzielenie każdego z czterech przewodów 14AWG na każdy z 6 pinów w złączu 12VHPWR adaptera poprzez lutowanie ich w mostki, które są zbyt cienkie jest niebezpieczne, ponieważ końce przewodów mogą odłamać się na złączu lutowanym (np. przy wielokrotnym zginaniu lub zginaniu ).
  • Zginanie lub wiązanie przewodów bezpośrednio na złączu adaptera powoduje zbyt duży nacisk na złącza lutowane i zworki, powodując ich pękanie.
  • Wewnętrzny mostek między pinami jest zbyt cienki (wynikowy przekrój), aby skompensować przepływ prądu na dwóch lub trzech zamiast czterech podłączonych liniach 12V.
  • NVIDIA została już wcześniej o tym poinformowana, a także dostarczyła dane i obrazy, aby być cicho! bezpośrednio do działu badań i rozwoju.

NVIDIA to potwierdziła Pogranicze aktywnie bada ten problem. Firma obiecała już wymienić pierwszą zgłoszoną kartę. Inni użytkownicy nie powinni martwić się wymianą, ale zaleca się, aby podczas gry zwracać większą uwagę na karty.

Źródło: LAB Igora (oświadczenie), LAB Igora (analiza)Leave a Comment