Nowy premier Wielkiej Brytanii Sunak nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym COP27

  • Biuro Sunaka mówi, że musi skupić się na sprawach krajowych
  • Wielka Brytania była gospodarzem poprzedniego szczytu COP w Glasgow
  • Główne zeznanie fiskalne, które należy złożyć w listopadzie
  • Opozycyjna Partia Pracy postrzega brak COP27 jako „wielki błąd”

LONDYN, 27 października (Reuters) – brytyjski premier Rishi Sunak nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym COP27, który rozpocznie się w przyszłym miesiącu w Egipcie, podało jego biuro w czwartek, a inni starsi ministrowie pójdą zamiast tego, aby umożliwić mu skupienie się na kwestiach krajowych i ważnych oświadczeniach fiskalnych .

Sunak został premierem w poniedziałek i odłożył jesienną deklarację fiskalną do 17 listopada, ponieważ stara się uporać się z kosztami kryzysu i przywrócić międzynarodową wiarygodność gospodarczą, nadszarpniętą krótką kadencją jego poprzedniczki Liz Truss.

Truss miał być obecny, ale w czwartek biuro Sunaka przy Downing Street poinformowało, że nowy premier nie planuje jechać na szczyt.

„Premier nie powinien uczestniczyć w szczycie w Egipcie ze względu na inne pilne zobowiązania krajowe, w tym przygotowania do jesiennego oświadczenia” – powiedział rzecznik Downing Street.

Rzecznik powiedział, że Wielka Brytania była „bezwzględnie zaangażowana we wspieranie COP27 i prowadzenie międzynarodowych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony przyrody”, kiedy była gospodarzem szczytu COP26 w Glasgow w zeszłym roku.

Niecały rok temu Wielka Brytania odtrąciła porozumienie w sprawie Paktu Klimatycznego Glasgow, które zostało zakończone w dramatycznych okolicznościach po miesiącach trudnych negocjacji, które trwały do ​​ostatniej chwili. Porozumienie miało zapewnić światu jeszcze szansę odwrócenia najgorszych skutków globalnego ocieplenia.

„Wielka Brytania będzie w pełni reprezentowana przez innych ministrów, a także prezydenta COP Aloka Sharma” – powiedział rzecznik.

„Będą pracować nad tym, aby kraje kontynuowały postępy w realizacji przełomowych zobowiązań podjętych podczas COP26 w Glasgow”.

Opozycyjna Partia Pracy skrytykowała decyzję Sunak o pominięciu szczytu, a jej rzecznik ds. polityki klimatycznej nazwał to „wielkim błędem”.

„To nie jest przywództwo. To odstąpienie od przywództwa”, powiedział Ed Milliband Sky News, dodając, że słuszne jest „twarde i szybkie pójście na czystą energię” dla brytyjskich zobowiązań klimatycznych, bezpieczeństwa energetycznego i miejsc pracy.

Sunak powiedział światowym przywódcom, z którymi rozmawiał podczas swojego pierwszego tygodnia urzędowania, że ​​zamierza udać się na szczyt G20 w Indonezji, który odbędzie się na kilka dni przed jesiennym ogłoszeniem.

Jesienne oświadczenie będzie szczegółowo przedstawiać cięcia wydatków i średnioterminowe prognozy fiskalne, ponieważ Ministerstwo Skarbu dąży do zamknięcia deficytu budżetowego w wysokości do 40 miliardów funtów (46,28 miliarda dolarów).

(1 USD = 0,8644 funta)

Sprawozdania Alistaira Smouta i Sachina Ravikumara; Montaż przez Williama Jamesa i Marka Portera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment