Nowy premier Rishi Sunak obiecuje wyprowadzić Wielką Brytanię z kryzysu gospodarczego

  • Sunak spotyka króla Karola we wtorek rano
  • Obiecuje odbudować zaufanie w kraju
  • Oczekuje się, że zacznie tworzyć szafkę
  • Sunak stoi przed ogromnym wyzwaniem, aby odbudować stabilność

LONDYN, 25 października (Reuters) – Rishi Sunak został we wtorek trzecim premierem Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch miesięcy, zobowiązując się wyprowadzić kraj z głębokiego kryzysu gospodarczego i przywrócić zaufanie do polityki.

Sunak szybko ponownie mianował Jeremy’ego Hunta swoim kanclerzem skarbu w celu uspokojenia rynków, które oparły się napędzanym długiem planom gospodarczym jego poprzednika.

Były szef funduszu hedgingowego powiedział, że zjednoczy kraj i oczekiwano, że powoła rząd ze wszystkich skrzydeł partii, aby zakończyć konflikty wewnętrzne i nagłe zmiany polityki, które wystraszyły inwestorów i niepokoi międzynarodowych sojuszników.

Przemawiając przed swoją oficjalną rezydencją na Downing Street, Sunak pochwalił ambicję swojej poprzedniczki Liz Truss, by ponownie uruchomić wzrost gospodarczy, ale przyznał, że popełniono błędy.

– Zostałem wybrany, by przewodzić mojej partii i waszemu premierowi, częściowo po to, by ich skorygować – powiedział Sunak, który zerwał z tradycją stania przy rodzinie i kibicowania politycznym zwolennikom.

„Rozumiem również, że po tym wszystkim, co się wydarzyło, mam pracę do wykonania, aby przywrócić zaufanie. Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem onieśmielony. Znam wysokie stanowisko, które przyjąłem i mam nadzieję, że spełnię jego wymagania”. ”.

Sunak powiedział, że staje przed trudnymi decyzjami, gdy dąży do cięcia wydatków publicznych. Hunt, wyznaczony przez Truss, aby uspokoić rynki wstrząśnięte jej gwałtownym wzrostem, przygotowywał nowy budżet wraz z prognozami dotyczącymi pożyczek i wzrostu, które zostaną opublikowane w poniedziałek, i powtórzył we wtorek ostrzeżenie, że „będzie ciężko”.

Nowy premier przywrócił również Dominica Raaba na stanowisko wicepremiera, którą utracił podczas 44 dni sprawowania urzędu przez Trussa, ale ponownie mianował Jamesa Cleverly’ego na stanowisko sekretarza spraw zagranicznych i Bena Wallace’a do obrony.

Penny Mordaunt, która w poniedziałek zakończyła starania o zwycięstwo w konkursie na przywództwo przeciwko Sunakowi, również zachowała swoją pozycję lidera Izby Gmin, która zajmuje się organizacją spraw rządowych w niższej izbie parlamentu.

Źródła podały, że chciała zostać ministrem spraw zagranicznych.

Nowe nominacje Sunaka przyciągnęły ministrów z całej Partii Konserwatywnej, jednocześnie utrzymując innych na stanowiskach – posunięcie to powinno złagodzić obawy, że Sunak może mianować lojalistów zamiast próbować zjednoczyć partię.

TWARDE DECYZJE

Oczekuje się, że Sunak, jeden z najbogatszych ludzi w parlamencie, zmniejszy wydatki, aby zatkać szacowaną na 40 miliardów funtów (45 miliardów dolarów) dziurę w finansach publicznych spowodowaną spowolnieniem gospodarczym, wyższymi kosztami pożyczek i programem dotacji na energię.

Teraz będzie musiała dokonać przeglądu wszystkich wydatków, w tym wydatków na politycznie wrażliwe obszary, takie jak zdrowie, edukacja, obrona, zabezpieczenie społeczne i emerytury. Jednak wraz ze spadkiem popularności jego partii będzie musiał stawić czoła narastającym wyzwaniom wyborczym, jeśli nie dotrzyma zbyt wielu obietnic, że konserwatyści wygrają wybory w 2019 roku.

Ekonomiści i inwestorzy z zadowoleniem przyjęli nominację Sunaka – szef Ryanair Michael O’Leary powiedział, że dorośli ponownie objęli prowadzenie – ale ostrzegają, że ma niewielkie szanse na naprawę finansów kraju, ponieważ miliony zmagają się z kryzysem kosztów utrzymania.

Sunak, który kierował ministerstwem finansów podczas pandemii COVID-19, obiecał, że w centrum uwagi znajdzie się stabilność ekonomiczna i zaufanie. „To będzie oznaczać trudne decyzje” – powiedział wkrótce po zaakceptowaniu prośby króla Karola o utworzenie rządu.

Sunak obiecał również, że położy potrzeby społeczeństwa ponad politykę, w uznaniu rosnącego gniewu na brytyjską klasę polityczną i ideologicznych bitew, które szaleją od historycznego głosowania w 2016 roku za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Robotnicy zmierzający do dzielnicy finansowej Londynu powiedzieli, że Sunak, 42-letni najmłodszy brytyjski premier od ponad 200 lat i pierwszy kolorowy przywódca, wydawał się być najlepszym ze złej grupy.

„Myślę, że był kompetentny i naprawdę powinniśmy na to liczyć w tym momencie” – powiedział 43-letni konsultant ds. zarządzania, James Eastbook.

Z dwóch premierów mianowanych w ciągu dwóch miesięcy bez głosowania powszechnego, niektórzy wezwali do wyborów powszechnych już teraz, ale inni mieli nadzieję, że Sunak pozostanie do następnych wyborów zaplanowanych na styczeń 2025 r.

MASZYNY POLITYCZNE

Sunak, analityk Goldman Sachs, który wszedł do parlamentu dopiero w 2015 roku, stoi przed wyzwaniem zakończenia frakcyjnych przepychanek, które ciągnęły jego partię w dół. Wielu torysów jest na niego złych za to, że w lipcu zrezygnował ze stanowiska kanclerza skarbu, co wywołało szerszy bunt, który zakończył premierę Borisa Johnsona.

Inni zastanawiają się, jak multimilioner może przewodzić krajowi, gdy miliony zmagają się z rosnącymi rachunkami za żywność i energię.

„Myślę, że ta decyzja zatopi nas jako partię w następnych wyborach” – powiedział Reuterowi jeden z konserwatywnych prawodawców.

Historyk i biograf polityczny Anthony Seldon powiedział, że Sunak będzie również ograniczony błędami swojego bezpośredniego poprzednika.

„Nie ma dla niego miejsca, by był kimś innym niż wyjątkowo konserwatywnym i ostrożnym” – powiedział Reuterowi.

Wielu polityków i urzędników za granicą, którzy obserwowali, jak kraj postrzegany niegdyś jako filar stabilności gospodarczej i politycznej pogrąża się w brutalnych walkach, z zadowoleniem przyjęło nominację Sunaka.

Sunak, Hindus, zostaje również pierwszym brytyjskim premierem indyjskiego pochodzenia.

Prezydent USA Joe Biden określił to jako „przełomowy kamień milowy”, podczas gdy przywódcy z Indii i innych krajów z zadowoleniem przyjęli tę wiadomość. Teść miliardera Sunaka, NR Narayana Murthy, powiedział, że będzie dobrze służył Wielkiej Brytanii.

„Jesteśmy z niego dumni i życzymy mu sukcesów” – powiedział w oświadczeniu założyciel giganta oprogramowania Infosys.

(1 USD = 0,8864 funta)

Napisane przez Kate Holton i Elizabeth Piper; Edytowane przez Hugh Lawsona i Jona Boyle

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment