Nowy brytyjski premier Rishi Sunak odnawia zakaz szczelinowania | Wiadomości energetyczne

Rzecznik rządu potwierdza, że ​​Sunak uhonoruje manifest konserwatystów z 2019 r. po tym, jak poprzednik Truss zniósł moratorium.

Premier Rishi Sunak przywrócił moratorium na szczelinowanie w Anglii, cofając posunięcie swojej poprzedniczki Liz Truss, mające na celu zniesienie zakazu tej kontrowersyjnej praktyki.

Rzecznik nowego konserwatywnego premiera potwierdził w środę, że jest oddany stanowisku w sprawie szczelinowania – wydobywania gazu łupkowego ze skał poprzez szczelinowanie – przedstawionego przez jego partię w programie z 2019 roku.

W manifeście stwierdzono, że Partia Konserwatywna „nie popiera frackingu” – co zrobiła poza prawem trzy lata temu po tym, jak regulator przemysłowy stwierdził, że niemożliwe jest przewidzenie rozmiaru trzęsienia ziemi, które może wywołać – chyba że nauka „kategorycznie udowodni, że można to zrobić bezpiecznie”.

Truss zniosła moratorium w zeszłym miesiącu podczas jej krótkiej kadencji jako premier, argumentując, że zwiększenie dostaw energii do kraju jest „absolutnym priorytetem”.

Ale Sunak powiedział w środę w parlamencie, gdzie miał do czynienia ze swoją pierwszą sesją pytań do premiera, że ​​popiera zobowiązania partii w tej sprawie w 2019 roku.

Zapytany przez reportera, czy komentarz Sunaka oznacza, że ​​fracking jest „z powrotem na śmietnik”, rzecznik premiera powiedział później w środę: „To prawda.

– Macie stanowisko przedstawione w oświadczeniu programowym, na które wskazał premier – powiedział dziennikarzom rzecznik.

„Oczywiście będzie to dla BEIS. [the Department for Business, Energy and Industrial Strategy] aby przedstawić trochę więcej szczegółów na ten temat.”

Główna opozycyjna Partia Pracy przekonywała, że ​​cofnięcie przez Sunaka decyzji Trussa nadal nie oznacza całkowitego zakazu posuwania się naprzód.

„Prawda jest taka, że ​​torysi. [Conservatives] w tej sprawie nie można ufać” – napisał na Twitterze Ed Milliband, sekretarz ds. klimatu cienia w Labour i sekretarz netto zero.

„Jedynym sposobem na zakazanie szczelinowania na zawsze jest wybór rządu Partii Pracy” – dodał.

Truss powiedziała, że ​​szczelinowanie będzie dozwolone tam, gdzie jest wspierane przez społeczności, ale plany spotkały się ze sprzeciwem wielu prawodawców, w tym jej rządzących konserwatystów.

Frackingowi sprzeciwiają się również grupy ekologiczne i niektóre społeczności lokalne.

Leave a Comment