Nowe badanie odkryło dokładnie, w jaki sposób Twoja dieta wpływa na planetę

Komentarz

Zjadacze produktów ekologicznych mogą o tym wiedzieć migdały są rośliną wymagającą dużej ilości wodyże hodowle ryb zanieczyszczają wodę albo to konsumpcja wołowiny napędza wylesianie. Ale badanie opublikowane w poniedziałek jest znacznie szersze i głębsze, oferując nowy przewodnik po rozważeniu ogólnych konsekwencji ekologicznych upraw, zwierząt gospodarskich i owoców morza.

Naukowcy zebrali dane na temat produkcji żywności i jej wpływu na Ziemię, w tym zakłócania siedlisk dzikich zwierząt, zużycia i zanieczyszczenia wody oraz wkładu w globalne ocieplenie. Ich odkrycia pokazują, jakie rodzaje produkcji żywności mają największe konsekwencje i gdzie.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Sustainability – w którym zbadano prawie 99 procent całej produkcji żywności na lądzie i morzu, jak donosi Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2017 r. – oferuje nowy sposób oceny, co jeść i jak wyżywić świat. główny autor, Ben Halpern, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.

„Musimy pomyśleć o wielu sposobach, w jakie żywność wpływa na środowisko”, powiedział Halpern, który kieruje Narodowym Centrum Analiz i Syntezy Ekologicznej UCSB. „Wyniki, które przedstawiliśmy, pokazują, w jaki sposób można wykorzystać więcej informacji na temat tych wielu stresorów i globalnej skali konsekwencji naszej produkcji żywności, aby wpłynąć na indywidualne wybory”.

4 sposoby na obniżenie ekologicznych kosztów żywności

Naukowcy pominęli żywność produkowaną przez przydomowe ogrody i myśliwych, a także uprawy niespożywcze, takie jak kawa, herbata i tytoń. Ocenili jednak skutki, w tym przemieszczenie ekosystemów na pola uprawne i niszczenie siedlisk dna morskiego przez narzędzia połowowe; woda wykorzystywana przez uprawy i zwierzęta gospodarskie; zanieczyszczenie cieków substancjami odżywczymi przez spływy zanieczyszczone nawozami i skoncentrowanymi odchodami; oraz emisje gazów cieplarnianych z maszyn rolniczych i silników okrętowych, produkcja nawozów i pestycydów oraz wzdęcia pochodzące od zwierząt gospodarskich i obornika.

Świnie i bydło należą do największych sprawców przestępstw przeciwko środowisku

Nic dziwnego, że wieprzowina i wołowina znacznie wyprzedzają wszystkie inne produkty, a bydło ma ogromny wpływ na emisje gazów cieplarnianych, a świnie na jakość wody. Ale wieprzowina może mieć wyższy koszt środowiskowy niż wołowina, biorąc pod uwagę, że tak wiele odpadów wieprzowych zanieczyszcza drogi wodne.

Zanieczyszczenie substancjami odżywczymi odchodami zwierzęcymi i nawozami powoduje zakwity glonów w drogach wodnych, które mogą ostatecznie tworzyć „martwe strefy” wody zawierającej niewiele lub wcale rozpuszczonego tlenu.

Naukowcy uwzględnili również wpływ na środowisko każdej rośliny lub innego zwierzęcia wykorzystywanych do produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich i ryb, co zwiększyło ogólne szkody związane z tego rodzaju żywnością.

Jak zastąpienie połowy wołowiny wieprzowiną może zmniejszyć wpływ na klimat

Owoce morza wpływają na ziemię, nie tylko na ocean

Badanie stawia pytania o zrównoważony rozwój owoców morza i stwierdza, że ​​ma on niezwykły wpływ na nasze wybrzeża i poza nimi. Podczas gdy systemy wodne wytwarzają 1,1 proc. światowej żywności, odpowiadają za 9,9 proc. śladu ekologicznego globalnego systemu żywnościowego.

Kategoria ryb, obejmująca dorsza, flądrę i flądrę, ma ponad czterokrotnie większy wpływ na środowisko niż inne ryby, ponieważ włoki używane do ich połowu niszczą siedliska wzdłuż dna morskiego. Jak zauważono w badaniu, presja środowiskowa była trzykrotnie większa niż w przypadku hodowli owiec na mięso, chociaż ten rodzaj rybołówstwa produkuje cztery razy więcej żywności niż hodowla owiec.

Jeden z badaczy, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że jego podejście zapewnia „kompleksową” analizę, która wykracza daleko poza inne prace określające ilościowo presję na środowisko, przy czym większość skupia się wyłącznie na wpływie na ląd lub morze, a nie na jedno i drugie.

„Autorzy musieli podjąć trudne decyzje dotyczące porównania jabłek z pomarańczami i chociaż ich próba nie była ostatnim słowem w tej rozmowie, stanowi ona ważny początek” – powiedział Matthew Hayek, adiunkt ds. badań środowiskowych na Uniwersytecie Nowojorskim. .

Bardziej dotknięty jest ryż, pszenica i inne rośliny uprawne

Ryż i pszenica mają ten sam wpływ na środowisko, co produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mleko krowie i mięso z kurczaka, głównie dlatego, że uprawa zbóż wymaga tak dużej ilości wody. Ale są również uprawiane w tak ogromnych ilościach na całym świecie, że ich ingerencja w środowisko naturalne i ekologię wzrasta.

Uprawy wykorzystywane do produkcji olejów kuchennych, w tym palma i rzepak, to inne przykłady produktów spożywczych pochodzenia roślinnego, których wpływ rywalizuje z niektórymi produktami zwierzęcymi, ponieważ są uprawiane i stosowane tak szeroko, jak stwierdzono w badaniu.

Z drugiej strony, uprawa taka jak papaja jest szczególnie zasobochłonna, ale jest uprawiana na stosunkowo niewielką skalę, więc jej wpływ jest niewielki, powiedział Halpern.

Oszałamiający ślad ekologiczny całej żywności, którą po prostu wyrzucamy

Pięć krajów odpowiada za połowę światowego śladu żywnościowego

Pięć krajów odpowiada za prawie połowę wszystkich wpływów na system żywnościowy: Indie, Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia i Pakistan.

Naukowcy odkryli, że szkody te nie tylko były silnie skoncentrowane w kilku krajach, ale że niektóre kraje miały większy wpływ na środowisko niż inne, produkując ten sam rodzaj żywności.

Na przykład produkcja wołowiny w Brazylii ma większy wpływ na środowisko niż przypisywany przemysłowi bydła w USA, mimo że Brazylia produkuje o 10 procent mniej mięsa niż Stany Zjednoczone.

Halpern powiedział, że ma nadzieję, że badanie skłoni większą liczbę osób i decydentów do rozważenia sposobów zmniejszenia wpływu wyborów żywieniowych i regulacji na środowisko. Chociaż analiza w równym stopniu uwzględnia różne rodzaje presji ekologicznych, przyszłe wykorzystanie danych i metod badawczych może mieć większą wagę w zależności od wyzwań środowiskowych, przed którymi stoimy, powiedział.

„Istnieje tak wiele możliwych rozwiązań, aby zmniejszyć ślad ekologiczny produkcji żywności” – powiedział Halpern. „Stworzyliśmy szeroką gamę opcji, aby to zrobić”.

Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości na temat zmian klimatu, energii i środowiska, dostarczane w każdy czwartek

Leave a Comment