Niesamowity manewr Rossa Chastaina na ostatnim okrążeniu w Martinsville zapewnia mu miejsce w wyścigu o tytuł

Ross Chastain wykonał niesamowity ruch w ścianę w ostatniej rundzie w Martinsville, aby awansować do wyścigu mistrzostw NASCAR Cup Series.

Chastain awansował z 10. na 5. miejsce na ostatnim okrążeniu wyścigu, celowo uderzając w ścianę z pełną prędkością. Przyspieszył pod ścianą przez zakręty 3 i 4, wyprzedzając pięć samochodów, aby mieć szansę na wygranie mistrzostw 2022 Cup Series w wyścigu o tytuł zwycięzca bierze wszystko w Phoenix 6 listopada.

Christopher Bell wygrał wyścig i awansował do finałowej czwórki z Chastainem, Joeyem Loganem i Chase Elliottem. Ruch Chastaina na ostatnim okrążeniu wyeliminował odwiecznego pretendenta do tytułu Denny’ego Hamlina. Hamlin wyprzedzał Chastaina w finałowej czwórce aż do ostatnich dwóch tur.

Pokolenie milenijne będzie wiedziało, że to, co zrobił Chastain, było preferowanym sposobem na wygranie wyścigu Martinsville w grach wideo NASCAR EA Sports na początku 2000 roku, kiedy wyłączono uszkodzenia samochodu. A Chastain nawiązał do tych gier wideo po wyjściu z samochodu.

„Grał dużo w NASCAR 05 na Gamecube [brother] Chad dorośnie i możesz się z tym pogodzić” – powiedział Chastain. „I nigdy nie wiedziałem, czy to rzeczywiście zadziała. Zrobiłem to, gdy miałem 8 lat.”

Oto jak to wyglądało z samochodu Chastaina.

Hamlin mógł mieć najlepszy samochód w całym niedzielnym wyścigu. Prowadził 203 z 500 okrążeń wyścigu, ale tracił pozycje w boksach podczas każdej z trzech ostatnich flag ostrzegawczych wyścigu. Gdyby ekipa Hamlina utrzymała serw, jest duża szansa, że ​​nie byłby w stanie paść ofiarą ruchu Chastain w grze wideo.

„Musisz wykonywać cały dzień, a my po prostu nie kontrolowaliśmy wyścigu, kiedy go kontrolowaliśmy” – powiedział Hamlin. „Po prostu traciliśmy kilka miejsc z każdym ostrzeżeniem.

Czas okrążenia Chastaina na ostatnim okrążeniu był prawie 2 sekundy szybszy niż Bella. Bell osiągnął czas okrążenia 20,512 sekundy, a Chastain 18,845, jadąc po ścianie w ostatnich dwóch zakrętach.

Ross Chastain celowo rozbił swój samochód, aby zdobyć pięć miejsc w zamykających zakrętach w Martinsville. (przez NBC)

Jak Bell wygrał wyścig

Bell wystartował w niedzielnym wyścigu i potrzebował zwycięstwa, aby awansować do rywalizacji o tytuł, po tym, jak został odrzucony przez celowego wypadku Kyle’a Larsona Bubby Wallace’a w pierwszym wyścigu trzeciej rundy trzech wyścigów. Jego zespół zdecydował się zjechać na cztery nowe opony pod koniec wyścigu, a Bell ponownie ruszył za kierowcami, którzy albo nie zjechali do boksów, albo wzięli nowe opony.

Bell szybko wypracował sobie drogę do prowadzenia przez ostatnie 25 okrążeń wyścigu, z łatwością wyprzedzając Chase Briscoe na pięć okrążeń przed końcem. Briscoe pozostał podczas tej ostrożności na starszych oponach, ponieważ był w tej samej sytuacji co Bell. Pozostanie na dystansie było najlepszą próbą Briscoe, aby wygrać wyścig, ponieważ nie znajdował się w czołówce stawki, gdy pojawiło się ostrzeżenie.

Koledzy z zespołu Joe Gibbs Racing, Hamlin i Bell, prowadzili w niedzielę 353 okrążenia, a Bell będzie jedynym reprezentantem zespołu w wyścigu o tytuł. Gdy Chastain awansował do finałowej rundy, wszyscy czterej kierowcy rywalizujący o tytuł w Phoenix pochodzą z czterech różnych zespołów. Po raz pierwszy od 2018 roku cztery różne zespoły będą rywalizować o tytuł, po pierwszych pięciu latach fazy playoff finałów NASCAR „zwycięzca bierze wszystko”, w której brało udział czterech kierowców z czterech różnych zespołów.

Wyniki wyścigu

1. Krzysztof Bell

2. Kyle Larson

3. Ryan Blaney

4. Brad Keselowski

5. Ross Chastain

6. Denny Hamlin

7. Joey Logano

8. William Byron

9. Bubba Wallace

10. Ścigaj Briscoe

11. Ścigaj Elliotta

12. Harrison Burton

13. Daniel Suarez

14. Todd Gilliland

15. Cole Custer

16. Aric Almirola

17. Kevin Harvick

18. Michael McDowell

19. Erik Jones

20. Ty Gibbs

21. Martin Truex Jr.

22. Corey LaJoie

23. Ricky Stenhouse Jr.

24. AJ Allmendinger

25. Chris Buescher

26. Noe Gragson

27. Austin Cindric

28. Justin Haley

29. Cody Ware

30. Kyle Busch

31. JJ Yeley

32. Ty Dillon

33. Landon Cassill

34. Austina Dillona

35. BJ McLeod

36. Tyler Reddick

Leave a Comment