Niemiecki rząd przygotowuje sposób na legalizację marihuany rekreacyjnej

Rząd niemiecki przedstawił plany: legalizacja rekreacyjny konopie dla dorosłych w środę, chociaż wiele szczegółów wciąż wymaga dopracowania i dostosowania do prawa Unii Europejskiej, zanim będzie można przedstawić przepisy.

Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach ogłosił plany zezwolenia na kontrolowaną dystrybucję i rekreacyjne używanie konopi wśród dorosłych, stając się jednym z pierwszych europejskich rządów, które to zrobiły po zatwierdzeniu planu przez gabinet kanclerza Olafa Scholza.

Planowane ustawodawstwo pozwoliłoby dorosłym na posiadanie do 30 gramów marihuany, a także pozwoliłoby na uprawę i sprzedaż ograniczonych ilości marihuany dorosłym w „licencjonowanych sklepach specjalistycznych” i ewentualnie przychodniach.

Minister zdrowia ostrzegł jednak, że w złożonym procesie legislacyjnym pozostaje wiele przeszkód, dodając, że trzy niemieckie partie koalicyjne ocenią teraz, czy plan jest „akceptowalny na szczeblu międzynarodowym” i „zgodny z prawem międzynarodowym”.

„Mógłbym sobie wyobrazić, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w 2024 roku nastąpi legalizacja” – dodał minister zdrowia.

Berlin zaproponuje dokument Komisji Europejskiej do wstępnej oceny i przygotuje projekt ustawy dopiero po zatwierdzeniu planu przez Komisję – dodał minister. według Reutersa.

„Jeśli Komisja Europejska odrzuci obecne podejście Niemiec, nasz rząd powinien poszukać alternatywnego rozwiązania. Nie mów tylko: OK, zrobiliśmy co w naszej mocy” – powiedział Niklas Kouparanis, dyrektor generalny Bloomwell Group, jednej z największych niemieckich firm konopnych. Zostało to zgłoszone przez agencję Reuters.

Niemcy powinny mieć plan awaryjny, jeśli UE odrzuci legalizację, powiedział Kouparanis, dodając, że import konopi powinien być dozwolony, ponieważ krajowa uprawa nie będzie w stanie zaspokoić popytu w krótkim okresie.

Lauterbach, wyszkolony lekarz, powiedział, że próbował marihuany: „Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że naprawdę próbowałem. To też opublikowałem. Nie jestem jednak użytkownikiem i nie skorzystałbym na tym rozporządzeniu, ponieważ wziąłem je tylko po to, aby zobaczyć, jak to jest”.

Leave a Comment