Nielegalni górnicy uwolnieni od zbiorowych gwałtów

W sierpniu mieszkańcy Kagiso protestowali przeciwko nielegalnemu wydobyciu i rosnącej przestępczości w okolicy

Czternastu nielegalnych górników w RPA zostało oczyszczonych z zarzutów gwałtu po tym, jak dowody DNA nie powiązały ich z przestępstwem.

W lipcu osiem kobiet zostało zaatakowanych przez dziesiątki mężczyzn podczas kręcenia teledysku w pobliżu opuszczonej kopalni pod Johannesburgiem.

Wiadomość o ataku wstrząsnęła Afryką Południową i doprowadziła do gwałtownych protestów i gróźb pod adresem nielegalnych imigrantów.

Policja poinformowała, że ​​będzie kontynuować śledztwo, aby postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

Republika Południowej Afryki ma jeden z najwyższych zgłoszonych wskaźników gwałtów na świecie, ale wyroki skazujące pozostają niskie.

Atak na modelki i ekipę teledysków ponowił wezwania do władz, by zrobiły więcej w celu walki z przemocą na tle płciowym – ale wielu uzna teraz wycofane zarzuty za kolejną porażkę ofiar napaści na tle seksualnym.

„To zwiększy istniejący cynizm wobec policji i sądów w sprawach dotyczących przemocy seksualnej” – powiedziała Lisa Vetten, dyrektor Tshwaranang, która walczy o położenie kresu przemocy wobec kobiet i która rozmawiała z niektórymi ofiarami.

„Aby coś takiego się wydarzyło, może być ogromnym niepowodzeniem w uwierzeniu lub próbowaniu uwierzyć, że możesz znów być bezpieczny” – powiedziała BBC.

Czternastu mężczyzn zostało aresztowanych i oskarżonych po tym, jak niektóre ofiary wskazały ich podczas zrzutu policji.

Ale w czwartek rzecznik południowoafrykańskiej Narodowej Prokuratury (NPA) powiedział, że „nie ma wystarczających dowodów, aby kontynuować sprawę”.

Pani Vetten przyznaje, że zbadanie tej sprawy nie było łatwe. „Masz miejsce zbrodni z wieloma podejrzanymi, a także wieloma mężczyznami, którzy również byli na miejscu. Niezwykle trudno jest uzyskać DNA w skażonym miejscu” – powiedziała.

Mieszkańcy wioski Kagiso obwiniają „Zama Zamas” – potoczne określenie nielegalnych górników wydobywających złoto w nieczynnych szybach – o wzrost lokalnej przestępczości.

Wiadomość o ataku podsyciła i tak już podwyższone napięcie.

Podczas protestów ulicznych policja wystrzeliła granaty ogłuszające i gumowe kule, aby rozproszyć wściekły tłum, który ścigał górników z maczetami i kijami golfowymi.

Miejscowi podpalali również domy migrantów, których uważali, że pracują nielegalnie w nieczynnych kopalniach.

Chociaż 14 mężczyzn zostało uniewinnionych z zarzutów napaści na tle seksualnym i rabunku, NPA powiedziała, że ​​nadal będą oskarżeni o naruszenie imigracji.

Leave a Comment