Niektóre procesory AMD Ryzen 5 7600X do komputerów stacjonarnych są wyposażone w technologię Dual Zen 4 CCD

Procesory AMD Ryzen 7000 do komputerów stacjonarnych są dostępne w dwóch wariantach, jeden z pojedynczą konstrukcją CCD i wariant z dwoma procesorami CCD Zen 4. Wygląda jednak na to, że AMD może dostarczać niektóre układy AM5 Ryzen 5 i Ryzen 7 z podwójnymi CCD.

Procesor AMD Ryzen 5 7600X zauważony z Dual Zen 4 CCD, wadliwe układy Ryzen 9 czy faktycznie nadające się do użytku?

Niedawno, der8auer opublikował film pokazujący najnowszy Delid Die Mate, który może być użyty do demontażu procesorów AMD Ryzen 7000, jeśli planujesz używać bezpośredniego chłodzenia. Overclocker użył ramki Thermal Grizzly Direct Die Frame w tym demie, ale po premierze Ryzen 5 7600X nastąpiło interesujące odkrycie.

Na zdjęciu procesor AMD Ryzen 5 7600X z dwoma przetwornikami CCD Zen 4. (Źródło zdjęcia: Der8auer)

Po premierze procesora AMD Ryzen 5 7600X Der8auer zauważył, że zawiera on dwa przetworniki CCD Zen 4 zamiast jednego. 7600X ma 6 rdzeni i 12 wątków, więc nie potrzebuje kolejnej matrycy CCD. Wszystkie procesory AMD Ryzen 7000 poniżej segmentu Ryzen 9 używają pojedynczego CCD, więc zdecydowanie ciekawie jest zobaczyć podwójny Zen 4 CCD zaimplementowany na płytce drukowanej.

Ponieważ chip był już zdemontowany, Der8auer umieścił go pod sondą termiczną i sprawdził, czy drugi Zen 4 CCD jest aktywny, czy nie. Użyto trzech małych miedzianych bloków, które powiedzmy na każdym chipie (dwa Zen 4 CCD i jeden IOD). Podczas uruchamiania wystąpiło tylko IO, a pojedynczy Zen 4 CCD okazał się aktywny, ponieważ zaczął wytwarzać ciepło. Oznacza to, że druga kość nie działa.

amd-ryzen-5-7600x-delidded-dual-zen-4-ccds-_2
amd-ryzen-5-7600x-delidded-dual-zen-4-ccds-_3

To prowadzi nas do pytania, dlaczego na tym konkretnym procesorze AMD Ryzen 5 7600X są dwa Zen 4 CCD. Mogą być dwa powody, po pierwsze, AMD może po prostu używać wadliwych układów Ryzen 9, które mają tylko jedną działającą matrycę CCD Zen 4 i oznaczać je jako części Ryzen 5 i Ryzen 7. Oznaczałoby to, że druga kość jest całkowicie uszkodzona i nie nadaje się do użytku . Ale jest też małe prawdopodobieństwo, że ta kostka mogła zostać sztucznie zablokowana i może istnieć obejście, które by to umożliwiło. Wiadomo, że AMD sztucznie blokuje kilka funkcji swoich chipów, takich jak: Ryzen 7 5800X3D OC wkrótce przekroczy. Ale aktywacja całego CCD nie będzie tak łatwa, jak się wydaje, a nawet gdyby była to działająca matryca, do obejścia tego potrzebowałby ktoś z dużym doświadczeniem.

Interesujące jest jednak to, że AMD dostarcza podwójne przetworniki CCD Zen 4 do niektórych swoich chipów Ryzen 7 i Ryzen 5. Chipów może być znacznie więcej, ale jeśli ich nie usuniesz (rzeczywiste ryzyko unieważnienia gwarancji) nigdy nie wiesz, co kryje się pod maską twojego procesora.

Leave a Comment