Naukowcy odkryli sekret długiego środkowego palca oczkach | Zwierząt

Z dużymi oczami, puszystym ogonem i wrażliwymi uszami zaklinacz może wyglądać jak urocze, choć dziwaczne stworzenie. Ale teraz naukowcy odkryli, że ma mniej uroczą cechę: używa długiego środkowego palca do wstawiania nosa – i zjada śluz.

Aye-aye są – podobnie jak ludzie – naczelnymi, ale są nocnymi, zagrożonymi i występują tylko w Madagaskar. Są przedmiotem przesądów i mają wiele niezwykłych cech, w tym zęby gryzonia i chudy, wydłużony palec z przegubem kulowym.

Chociaż wiadomo, że zwierzę używa swojego fenomenalnego palca do stukania w puste drewno, aby zlokalizować pensy i je wyłowić, naukowcy ujawnili, że mają nagranie wideo, na którym jest używane do innego, raczej przyziemnego celu: dłubania w nos.

„W ten sposób zwierzę to wkłada całą długość bardzo długiego, cienkiego i wysoce ruchomego środkowego palca do przewodów nosowych, a następnie zlizuje zebrany śluz nosowy” – napisali autorzy w czasopiśmie Zoology.

Dr Anne-Claire Fabre, adiunkt na Uniwersytecie w Bernie, która jest współautorką badania, powiedziała, że ​​nagrała zachowanie na wideo w 2015 roku, obserwując jeniec w niewoli w ośrodku Duke Lemur.

„Byłem naprawdę zaskoczony” – powiedział Fabre, dodając, że cały środkowy palec zniknął w nosie stworzenia. „Ma prawie 8 cm – jest naprawdę długi i zastanawiam się, dokąd zmierza ten palec”.

Aby kopać głębiej, naukowcy stworzyli model 3D za pomocą skanów CT głowy i ręki, aby zrozumieć, dokąd poszedł środkowy palec. Wyniki wskazywały, że palec wbił się głęboko w głowę.

„Ten palec w zasadzie kończy się w gardle” – powiedział Fabre, dodając, że chociaż nie zaobserwowano drgania nosa w dziczy, nie oznacza to, że nie wystąpiło.

Zespół powiedział, że aye-aye był w dobrym towarzystwie, jeśli chodzi o podnoszenie nosa, ujawniając, że cechę tę zarejestrowano u co najmniej 11 innych gatunków naczelnych, w tym u ludzi, kapucynów, makaków, szympansów i orangutanów, przy czym niektóre gatunki także narzędzia. wykonać pracę. Naukowcy stwierdzili, że wyrywanie nosa wydaje się być najczęstsze u gatunków o doskonałych umiejętnościach manipulacyjnych.

Niejasne jest, dlaczego aja i inne gatunki mają skłonność do pyska, a naukowcy zauważają, że może to być po prostu akt „samooczyszczania”. Dodali jednak, że fakt, że kilka gatunków zjadło szlam, sugeruje, że mogą istnieć inne wyjaśnienia.

Zespół zauważył, że wśród nich były badania, które sugerowały, że „tekstura, chrupkość i słoność” rzeczy może być atrakcyjna, że ​​jedzenie smarków może zapobiegać przywieraniu bakterii do zębów i że ta właściwość może wzmocnić odpowiedź immunologiczną. Ale może być też wada, powiedzieli: inne badania sugerują, że dłubanie w nosie rozprzestrzenia bakterie w nosie.

Fabre dodał, że dobór nosa był niedostatecznie zbadany i potrzebne są dalsze badania. „Podczas badania tego typu zachowań nigdy nie wiesz, gdzie możesz skończyć, a czasami możesz odkryć aplikację, której się nie spodziewamy” – powiedziała.

Leave a Comment