National Geographic ujawnia swoje najlepsze destynacje na 2023 r.

(CNN) — Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć planować duże podróże na przyszły rok.

National Geographic również startuje wcześnie, wypuszczając pod koniec października listę 25 najlepszych miejsc na świecie, które trzeba zobaczyć w 2023 roku.

Szacunek – dla ludzi i ich kultur, dla ziemi i jej ochrony – to nadrzędny temat listy, podzielonej na pięć oficjalnych kategorii.

Mamy nadzieję, że rok 2023 będzie nie tylko wspaniałym powrotem do podróży, ale także ponownym odkryciem cudów – powiedziała Amy Alipio, redaktor naczelna National Geographic Travel.

„Ponieważ kiedy coś cię zadziwia, traktujesz to z szacunkiem. I ten duch jest czymś, co chcemy zachęcić tą listą” – powiedział Alipio.

Lista skupia się na miejscach, w których prowadzone są działania konserwatorskie, uzdrowienia i podróże związane z dziedzictwem, a także na sposoby, jakie podróżni oddają, a także na miejsca wykonujące ważną pracę w zakresie ekoturystyki, zrównoważonego rozwoju i podróży integracyjnych.

Młoda tancerka nang keo występuje w Luang Prabang, dawnej stolicy Laosu, do której można teraz dojechać pociągiem pociskowym.

Kolekcja obrazów Kike Calvo/Nat Geo

Patrząc na społeczność

National Geographic wprowadził nową kategorię na tegorocznym zestawieniu, zastępując „zrównoważony rozwój” szerszą kategorią „społeczność”.

„Chodzi o zwiększenie koncentracji na ludziach dążących do zrównoważonych miejsc docelowych i różnych sposobów, które się przejawiają, od zwiększania dostępności podróży po wspieranie lokalnych firm” – powiedział Alipio.

Zrównoważony rozwój został nieco bardziej wpleciony w każdą kategorię. Pozostałe cztery kategorie to przyroda, kultura, przygoda i rodzina.

Pięć miejsc docelowych wymienionych pod nagłówkiem „społeczność” reprezentuje zróżnicowany zakres mocnych stron.

Ghana jest wymieniana jako ważny cel podróży dla podróżników o czarnym dziedzictwie w Afryce Zachodniej.

Na liście znajduje się również kanadyjska Alberta.

„Byli liderem w turystyce tubylczej, w zasadzie zachęcając podróżników do poznawania historii i sposobów życia Pierwszych Narodów w Ameryce Północnej” i ich żywych, współczesnych kultur, powiedział Alipio.

W Laosie nowy pociąg dużych prędkości otwiera kraj dla zwiedzających i daje możliwości ekonomiczne mieszkańcom.

Miasto Great Lakes, Milwaukee w stanie Wisconsin, znajduje się na liście po części dlatego, że „naprawdę wspierało swoją twórczą społeczność”, powiedział Alipio, odnosząc się do Bronzeville, które otwiera centrum kulturalne skupiające się na sztuce afroamerykańskiej.

A na greckich wyspach Dodekanez Karpathos jest doskonałym miejscem dla zrównoważonej turystyki prowadzonej przez kobiety.

Wielkie otwarcie, małe tłumy

Na liście nie brakuje wspaniałych nowych atrakcji. Długo oczekiwane Wielkie Muzeum Egipskie pod Kairem znajduje się na egipskiej liście 2023 w kategorii „kultura”. A Charleston w Południowej Karolinie wkrótce będzie siedzibą Międzynarodowego Muzeum Afroamerykanów, które ma zostać otwarte w styczniu.

Dzika przyroda Stanów Zjednoczonych znajduje się na liście w dwóch kategoriach, z naciskiem na ucieczkę przed tłumami.

Utah, gdzie pięć parków narodowych jest wielką atrakcją, pojawia się w kategorii „przygoda”, po części ze względu na starania, aby skierować turystów do niektórych mniej znanych obszarów w celu zwalczania nadmiernej turystyki.

Odwiedź dedykowaną stronę Utah odpowiedzialna podróż gdzie prosi odwiedzających o rozważenie ich wpływu za pomocą pytań, w tym „Co mogę zrobić, aby uniknąć zatłoczonych miejsc?” Parki stanowe w tym Dead Horse Point i Goblin Valley znajdują się w pobliżu jednego lub więcej z pięciu spektakularnych parków narodowych Utah.
Park Narodowy Big Bend w Teksasie występuje w kategorii „natura”. Podczas gdy Big Bend hostowany rekord 581 000 wizyt rekreacyjnych w 2021 r., nadal był znacznie rzadziej odwiedzany niż niektóre z najpopularniejszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Yellowstone odwiedziło 4,9 miliona odwiedzających, a Park Narodowy Great Smoky Mountains gościł aż 14,1 miliona rekreacyjnych wizyt w 2021 roku.

„Od dawna lider zrównoważonej turystyki” Słowenia łączy trasy rowerowe z wizytami w winnicach, serowarniach i innych producentach żywności w sposób, który zapewnia jej miejsce w kategorii „przyroda” z kulinarną premią.

Szkockie Highlands, olśniewający portugalski archipelag wulkaniczny Azorów i Botswany, również znajdują się na liście „przyrody” ze względu na swoje wysiłki na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju.

Młode kaszaloty w wodach otaczających Azory.  Archipelag portugalski znajduje się na liście najlepszych na świecie National Geographic

Młode kaszaloty w wodach otaczających Azory. Archipelag portugalski znajduje się na liście National Geographic Best in the World w kategorii „przyroda”.

Kolekcja obrazów Andy Mann/Nat Geo

Rodzina, przygoda i kultura

Kolumbia znalazła się w centrum uwagi dzięki „Encanto” Disneya, co czyni ją odpowiednim wyborem dla kategorii „rodzina”. W Kalifornii Crosstown Trail w San Francisco to kolejne miejsce idealne na rodzinną przygodę.

Mówiąc o „przygodzie”, do tej kategorii zalicza się również Choquequirao w Peru, inkaskie miejsce rywalizujące z Machu Picchu, które staje się coraz bardziej dostępne i pobudza rozwój gospodarczy.

A Nowa Zelandia, od dawna stolica przygód, znajduje się na liście wraz ze wzrostem emocji wraz z odrodzeniem podróży.

Alpy Austriackie zapewniają również wspaniałe możliwości do przygody w sieci Bergsteigerdörfer składającej się z 29 wiosek wspinaczkowych.

Azja, która wolniej się otwierała po pandemii, zajmuje poczesne miejsce w kategorii „kultura”. Busan w Korei Południowej pojawia się w tej kategorii z ofertami od browarów rzemieślniczych po najlepszy festiwal filmowy w Azji.

Podczas gdy Chiny pozostają zamknięte dla międzynarodowej turystyki, ich jaskinie Longmen w prowincji Henan również znalazły się na liście „kultury”, ponieważ nowa technologia zwraca uwagę na największą na świecie kolekcję kamiennych rzeźb.

Aby uzyskać więcej informacji z listy najlepszych na świecie National Geographic, odwiedź ich Stronie internetowej.
Słonie pasą się wśród świeżych cieków wodnych delty Okawango w Botswanie, opisane w

Słonie pasą się wśród świeżych cieków wodnych delty Okawango w Botswanie, wyróżnionych w kategorii „przyroda”.

Kolekcja obrazów Beverly Joubert/Nat Geo

Lista National Geographic Best of the World 2023:

KULTURA

Droga Appijska, Włochy
Pusan, Korea Południowa
Groty Longmen, prowincja Henan, Chiny
Egipt
Charleston, Karolina Południowa

NATURA

szkodzkie wzgórza
Botswana
Słowenia
Park Narodowy Big Bend, Teksas
Azory

PRZYGODA

Nowa Zelandia
Choquequirao, Peru
Utah
Alpy Austriackie
Park Narodowy Revillagigedo, Meksyk

WSPÓLNOTA

Dodekanez, Grecja
Milwaukee, Wisconsin
Alberta, Kanada
Laos
Ghana

RODZINA

Trynidad i Tobago
San Francisco Crosstown Trail, Kalifornia
Kolumbia
Manchester, Zjednoczone Królestwo
Szwajcaria

Leave a Comment