Najstarsze ludzkie DNA znalezione w Wielkiej Brytanii ujawnia pochodzenie wczesnych Brytyjczyków

Zęby i kości z jaskini Kendricka w północnej Walii.

Ludzkie szczątki z Jaskini Kendricka, z której niedawno pobrano DNA.
obrazek: R. Stevens

Naukowcy badający starożytne szczątki znalezione w Anglii i Walii odkryli, że zawierają one najstarsze ludzkie DNA, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii. DNA sugeruje, że Wielka Brytania była okupowana przez dwie niepowiązane ze sobą grupy, które według naukowców migrowały na wyspę pod koniec ostatniej epoki lodowcowej.

„Znalezienie dwóch tak bliskich przodków w Wielkiej Brytanii, oddalonych tylko o tysiąc lat od siebie, dodaje do wyłaniającego się obrazu [Paleolithic] Europa, która jest populacją zmieniającą się i dynamiczną” – powiedziała Mateja Hajdinjak, genetyk specjalizujący się w starożytnym DNA z Instytutu Francisa Cricka w University College London. wydanie. Badania są opublikowany dziś w Nature Ecology & Evolution.

Zespół zbadał DNA szczątków dwóch osobników znalezionych w jaskiniach w Anglii i Walii. Angielskie szczątki pochodzą sprzed około 15 000 lat, podczas gdy walijskie szczątki pochodzą sprzed około 13 500 lat. Starsze szczątki znaleziono w Jaskini Gougha w Somerset, a nowsze szczątki znaleziono w Jaskini Kendricka w Walii.

Kiedy ci ludzie żyli, Wielka Brytania była połączona z Europą kontynentalną zatopionym obecnie mostem lądowym zwanym Doggerland. W miarę ocieplania się klimatu i topnienia lodowców poziom mórz podniósł się i odciął wyspę.

Obie szczątki pochodzą z późnego plejstocenu, epoki charakteryzującej się neandertalczykami i mamutami włochatymi, która zakończyła się wraz z końcem ostatniej epoki lodowcowej około 12 000 lat temu.

Sekwencjonowanie DNA i jego porównanie z wcześniej analizowanym DNA z Zachodnia Eurazja i Północ Afryka ujawnili jednostkę historia. Przodkowie Jaskini Gough przybyli z północno-zachodniej Europy w drodze migracji około 16 000 lat temu, podczas gdy t.Wydawało się, że osobnik z jaskini Kendricka zszedł na dół z zachodniej grupy łowców-zbieraczy, która przybyła do Wielkiej Brytanii około 14 000 lat temu i ma bliskowschodnie korzenie.

Fragment twarzy z Jaskini Gougha.

Oprócz zsekwencjonowania DNA dwóch osób naukowcy przeprowadzili również analizy chemiczne innych kości i zębów znalezionych w tych miejscach. Ci, którzy mieszkali w pobliżu Kendrick’s Cave, prawdopodobnie jedli morskie i słodkowodne pokarmy, podczas gdy ci w Gough’s Cave przeżyli na lądowych ssakach, takich jak bizony i jelenie.

Jaskinia Gough jest również miejscem, w którym znaleziono szczątki człowieka Cheddar. Cheddar Man był nietolerującym laktozy mężczyzną, który zmarł w wieku 20 lat około 10 000 lat temu, którego szczątki odkryto w 1903 roku.

„Wiedzieliśmy z naszej poprzedniej pracy, w tym z badania Cheddar Man, że zachodni łowcy-zbieracze byli w Wielkiej Brytanii około 10 500 lat temu. [before present]ale nie wiedzieliśmy, kiedy po raz pierwszy przybyli do Wielkiej Brytanii i czy byli tam jedyną populacją” – powiedziała współautorka badań Selina Brace, paleobiolog z Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej. wydanie.

Grupy w dwóch jaskiniach miały również inne zwyczaje kulturowe. Zdobione kości zwierzęce – i bez kości ze śladami konsumpcji – sugerowały, że jaskinia w Walii służyła przede wszystkim do pochówku, a nie zajmowania. Tymczasem przeżute kości i złożone czaszki w Jaskini Gougha sugerują, że mieszkańcy byli rytualnymi kanibalami.

Nadal jest wiele do rozwikłania, kiedy ludzie przybyli do Wielkiej Brytanii i jak te starożytne populacje oddziaływały na siebie, ale nowe badania pokazują nam pochodzenie dwóch wczesnych grup.

Więcej: Osada z epoki żelaza z dużymi okrągłymi domami i rzymskimi bibelotami znalezionymi w Wielkiej Brytanii

Leave a Comment