Najbogatsi ludzie w Chinach stracili około 13 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia w wyniku wyprzedaży na rynku

  • Według Bloomberga 13 najbogatszych ludzi w Chinach straciło 12,7 miliarda dolarów tylko w poniedziałek.
  • Ich straty zostały spowodowane masową wyprzedażą na rynku podczas trzeciej kadencji prezydenta Xi Jinpinga.
  • Inwestorzy obawiają się wpływu ekonomicznego postawy zerowej i programu „wspólnego dobrobytu” Xi.

Najbogatsi ludzie w Chinach stracili miliardy w ciągu zaledwie jednego dnia po ogromnej wyprzedaży na rynku, którą wysłał Akcje w Hongkongu do swoich 14-letnich minimów w poniedziałek Indeks miliarderów Bloomberga.

13 najbogatszych chińskich potentatów z listy miliarderów Bloomberga straciło 12,7 miliarda dolarów swojego bogactwa. Prezydent Xi Jinping konsolidacja władzy wzbudziła obawy o perspektywy ożywienia gospodarczego Chin ze względu na odgórne podejście Xi Jinpinga do zarządzania gospodarką.

Założyciel i dyrektor generalny Tencent Pony Ma był największym przegranym na rynku, ponieważ jego wartość netto spadła o 2,5 miliarda dolarów do 24 miliardów dolarów rocznie. Bloomberga. Straty Ma były w dużej mierze spowodowane spadkiem kursu akcji notowanego w Hongkongu Tencentu, który w poniedziałek zamknął się o 11% niższym na poziomie 207 HKD, czyli 26,4 USD.

Inni potentaci technologiczni Mao również mocno odczuli poniedziałkowy spadek cen akcji. Założyciel Alibaba, Jack Ma, stracił 1,2 miliarda dolarów, zmniejszając swój majątek netto do 29 miliardów dolarów, podczas gdy Richard Liu z JD.com odnotował spadek z 1,3 miliarda do 9 miliardów, według Bloomberga. Akcje Alibaba spadły o 13% na Nasdaq i o 11% w Hongkongu. Notowane w Hongkongu Nasdaq i JD.com spadły o 13% na obu giełdach.

Najbogatszy człowiek Chin – Woda butelkowana miliarder Zhong Shanshanktóry jest przewodniczącym Nongfu Spring w Hongkongu i głównym udziałowcem szanghajskiej firmy farmaceutycznej Wantai, również odnotował spadek wartości netto jego majątku o 2,1 miliarda dolarów do 60 miliardów dolarów po spadku akcji obu spółek giełdowych w poniedziałek.

Ceny akcji chińskich spółek były pod presją od 2021ze względu na sporadyczne ograniczenia COVID-19 i represje regulacyjne pośród dążeń Pekinu do „wspólnego dobrobytu” — oraz pojęcie że bogaci muszą dzielić się swoim bogactwem z biednymi, aby stworzyć bardziej równe społeczeństwo.

Teraz znajdują się pod dalszą presją po tym, jak Xi zapewnił w niedzielę bezprecedensową trzecią kadencję jako szef Partii Komunistycznej i wypełnił swój główny zespół kierowniczy lojalistami. To może sygnalizować ściślejszą kontrolę nad zarządzaniem drugą co do wielkości gospodarką świata, twierdzą analitycy.

„Inwestorzy obawiają się, że prezydent Xi będzie miał teraz większy wpływ na kierunek polityki, z nowym kierownictwem otoczonym przez jego lojalistów” – napisał Yeap Jun Rong, strateg rynkowy w IG, internetowej platformie transakcyjnej. „Sugeruje to, że możemy spodziewać się więcej status quo w polityce gospodarczej, co oznacza dalsze umacnianie chińskiej postawy „zero-covid” i dalsze kroki w kierunku programu „wspólnego dobrobytu”.

Test porównawczy w Hongkongu Hang Seng Indeks był o 0,9% wyższy i wynosił 15 313,22 we wtorek w południe. The Shanghai Composite Index wzrosła o 0,8% do 2999,55.

Leave a Comment