Nadużycia LGBT, aresztowania w Katarze trwają przed Mistrzostwami Świata, mówi HRW

Komentarz

Katarscy urzędnicy arbitralnie aresztowali i torturowali osoby LGBT, w niektórych przypadkach jeszcze w zeszłym miesiącu, poinformował w poniedziałek Human Rights Watch. wiadomość co następuje niecałe cztery tygodnie przed tym, jak kraj Zatoki Perskiej będzie gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA 2022.

Grupa z siedzibą w Nowym Jorku poinformowała, że ​​udokumentowała „sześć przypadków ciężkich i powtarzających się pobić oraz pięć przypadków molestowania seksualnego” przez władze Kataru w latach 2019-2022. Human Rights Watch powiedział, że rozmawiał z czterema kobietami transpłciowymi, jedną biseksualną i jedną. geje, którzy byli przetrzymywani w podziemnym więzieniu w Doha.

„Wszyscy zostali zatrzymani bez postawienia zarzutów, w jednym przypadku na dwa miesiące w odosobnieniu, bez dostępu do prawnika” – czytamy w raporcie. „Nikt nie otrzymał żadnego zapisu o jego zatrzymaniu. Akty te mogą stanowić arbitralne zatrzymanie na mocy międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka.

Washington Post nie mógł od razu zweryfikować relacji z raportu. Ale to dodając do obaw wyrażanych przez organizacje prawne i piłkarzy o bezpieczeństwo osób LGBT biorących udział w Mistrzostwach Świata w przyszłym miesiącu.

Według Ministerstwa Praw Człowieka z 2021 r. katarskie prawo zabrania dobrowolnych aktów seksualnych osób tej samej płci między mężczyznami, ale nie zabrania ich konkretnie w przypadku kobiet wiadomość. Związki osób tej samej płci mogą doprowadzić ich do więzienia nawet na siedem lat.

Rząd Kataru i FIFA nie odpowiedziały od razu na prośby o komentarz w poniedziałek wieczorem. Ale urzędnicy z Kataru zakwestionowali zarzuty, twierdząc, że raport zawiera „informacje, które są kategorycznie i jednoznacznie fałszywe”, bez ich rozwijania. Reuters.

Mistrzostwa Świata już za miesiąc. Czy Katar będzie gotowy?

Osoby, z którymi rozmawiał Human Rights Watch, powiedziały, że były bite, kopane i bite w areszcie. Przynajmniej jedna kobieta zgłosiła utratę przytomności. Członkowie Departamentu Bezpieczeństwa Prewencyjnego Kataru, agencji podlegającej ministerstwu spraw wewnętrznych, zmusili całą szóstkę do podpisania zobowiązań do „zaprzestania niemoralnej działalności”.

Jedna z transpłciowych kobiet powiedziała Human Rights Watch, że została aresztowana na ulicy w Doha i oskarżona o „podszywanie się pod kobiety”. Po wejściu do policyjnego pojazdu władze pobiły ją, krwawiąc jej usta i nos oraz kopiąc ją w brzuch. Jedna z władz powiedziała jej, że „wy geje jesteście niemoralni, więc będziemy was traktować tak samo” – czytamy w raporcie.

„Byłam przetrzymywana przez trzy tygodnie bez postawienia zarzutów i wielokrotnie molestowana seksualnie przez policję” – powiedziała. „Częścią wymogu zwolnienia było wzięcie udziału w sesji z psychologiem, aby „znowu uczynić mnie mężczyzną”. “

Kobieta powiedziała również, że widziała co najmniej siedem innych osób LGBT zamkniętych w tym samym podziemnym więzieniu.

Druga kobieta transpłciowa powiedziała, że ​​została aresztowana za noszenie makijażu. Władze ogoliły jej włosy i poprosiły ją o podpisanie zobowiązania, że ​​nigdy więcej nie będzie nosić makijażu jako warunku jej zwolnienia, powiedziała. Według raportu kobiety transpłciowe musiały przejść „terapię konwersyjną” w ośrodkach wspieranych przez rząd.

Human Rights Watch twierdzi, że arbitralne aresztowanie osób, z którymi przeprowadzono wywiad, wydaje się opierać na prawie, które pozwala na tymczasowe aresztowanie, jeśli „istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że oskarżony mógł popełnić przestępstwo”, w tym „naruszenie moralności publicznej”.

Katar spotkał się z presją ze strony zagranicznych urzędników, piłkarzy i FIFA w sprawie swojego stanowiska wobec osób LGBT przed Mistrzostwami Świata, które rozpoczynają się 20 listopada. Katarscy urzędnicy powiedzieli, że każdy może wziąć udział, niezależnie od pochodzenia, ale z zastrzeżeniami, takimi jak poszanowanie kultury kraju.

W zeszłym miesiącu uczestnicy kongresu praw człowieka zorganizowanego przez niemiecką federację piłki nożnej wezwali ambasadora Kataru w Berlinie do zniesienia kar za homoseksualizm w Katarze, donosi AP. zgłoszone. Josh Cavallo, australijski piłkarz, który w zeszłym roku wyszedł na geja, nie wyrażone obawy o prawo homofobiczne w kraju. W marcu 16 grup LGBT upierał Katar do uchylenia tych przepisów m.in.

FIFA nalegała, aby Doha była gospodarzem turnieju integracyjnego, a fani będą mogli wywieszać tęczową flagę LGBT podczas meczów po tym, jak Katar powiedział, że będzie przestrzegać zasad ciała piłkarskiego promujących tolerancję i integrację. nowości w 2020 roku. Jednak w marcu urzędnik z Kataru ostrzegł, że funkcjonariusze organów ścigania mogą zdjąć tęczowe flagi z fanów, aby „chronić” ich przed atakami. mieszkańców, którzy mogą być zirytowani ich wsparciemdonosi Associated Press.

Leave a Comment