Na mundialu w Katarze kibice LGBTQ są ​​„mile widziani”, ale nadal się boją

Len Lanzi to certyfikowany boomer piłkarski, który zamienia XXI wiek w piękną grę, której fani nie znają teraz granic. Dołączył do Tottenham Hotspur, a następnie do Los Angeles Football Club w ostatniej dekadzie, gdy MLS rozszerzył się w jego adoptowanym mieście. Śledził reprezentacje USA, a ostatnio podróżował do Europy, aby spróbować globalnych smaków tego sportu, który teraz kocha. Trafił do Londynu, Amsterdamu, Dortmundu i Paryża i „miał absolutną piłkę”, powiedział.

Tak więc Lanzi, podobnie jak tysiące Amerykanów, rozważało trekking do Kataru Mistrzostwa Świata 2022.

Ale on, podobnie jak inni fani LGBTQ, którzy rozmawiali z Yahoo Sports, zdecydował się tego nie robić z bardzo konkretnych powodów.

„Będę obserwował z mojego domu w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to bezpieczne” – powiedział Lanzi. “I gdzie nie muszę patrzeć przez plecy i myśleć, czy ludzie z rządu zaglądają nam przez ramię?

Najwyższy Komitet FIFA i Kataru, dwie instytucje odpowiedzialne za organizację Mistrzostw Świata 2022, powiedziały, że „wszyscy są mile widziani” na turnieju, który rozpoczyna się 21 listopada. Jednak kraj przyjmujący nie uchylił ani nie zawiesił przepisów, które kryminalizują homoseksualizm. Że regularnie szeregi wśród najbardziej niebezpiecznych miejsc dla podróżnych LGBTQ. The Departament Stanu USA ostrzega że ekscentryczny Katar „w dużej mierze ukrył”[e] ich orientację seksualną, tożsamość płciową lub ekspresję płciową z powodu ukrytego wzorca dyskryminacji osób LGBTQI+”.

Ta dyskryminacja sprawiła, że ​​znaczna liczba fanów pragnących doświadczyć Mistrzostw Świata FIFA poczuła się niebezpiecznie i niechciana podczas czteroletniej ekstrawagancji piłkarskiej.

„Nie mogę powiedzieć, że czuję się komfortowo – co jest dla mnie bolesne, ponieważ naprawdę chcę iść” – powiedział Yahoo Sports jeden z niebinarnych amerykańskich fanów. Początkowo zgodzili się wypowiadać nagranie, a następnie, podobnie jak inni, poprosili o anonimowość, ponieważ obawiali się konsekwencji krytyki rządu Kataru. Niektórzy fani wahali się nawet, czy mówić anonimowo. „Jeśli skończę w Katarze”, napisał jeden z nich, „chcę być poza zasięgiem radaru”. W związku z tym, że jego orientację seksualną można znaleźć za pośrednictwem Google, powiedział, że „otrzymał kilka słów ostrzeżenia przed perspektywą odejścia”.

Niektórzy fani i zwolennicy LGBTQ przyznają, że najprawdopodobniej mogliby uczestniczyć w meczach i wrócić do domu bez problemu. Aresztowanie geja przerodziłoby się w międzynarodowy incydent i zepsuło turniej, którego głównym celem geopolitycznym jest sportowe wykorzenienie wizerunku Kataru w oczach świata.

Ale nawet najmniejsza niepewność powodowałaby długotrwały dyskomfort.

„Może to być potencjalnie bardzo niebezpieczne lub może być całkowicie w porządku – nie będziesz wiedział, dopóki nie wyjedziesz” – powiedział Lanzi. — Normalnie podejmę ryzyko, ale to jest bardzo w twoim zasięgu.

Ogólny widok zegara odliczającego Mistrzostwa Świata FIFA 2022 w Katarze, wskazującego 30 dni do rozpoczęcia Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze w Doha, stolicy Kataru, 20 października 2022 r. (Zdjęcie: Nikku/Xinhua via Getty Images)

Ogólny widok zegara odliczającego Mistrzostwa Świata FIFA 2022 w Katarze, wskazującego 30 dni do rozpoczęcia Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze w Doha, stolicy Kataru, 20 października 2022 r. (Zdjęcie: Nikku/Xinhua via Getty Images)

Nieprzekonani fani Katar otwiera swoje podwoje „bez dyskryminacji”

Zgodnie z prawem szariatu homoseksualizm jest karany śmiercią, co przyczyniło się do szerzenia dezinformacji i przesadzonych obaw w okresie poprzedzającym mistrzostwa świata. W rzeczywistości nie ma dowodów na to, że kara została kiedykolwiek nałożona w Katarze. Ale Kodeks karny Kataru karze wszelkie stosunki pozamałżeńskie, w tym homoseksualne, karą do siedmiu lat więzienia; i „prowadzenie, podżeganie lub uwodzenie mężczyzny do popełnienia sodomii lub dywersji” z 1-3 lat.

Wiadomość o uwięzieniu jest rzadka — po części dlatego, że głęboko konserwatywne państwo utrzymuje w zamknięciu większość społeczności LGBTQ w Katarze. Niektórzy są zmuszeni tłumić swoje prawdziwe ja i poślubić płeć przeciwną. A jeśli żyją otwarcie lub jeśli władze ingerują w ich życie prywatne, może nastąpić kara. Zostało to zgłoszone przez Human Rights Watch w tym tygodniu oficerowie Kataru arbitralnie zatrzymali, pobili i nękali co najmniej sześć osób LGBTQ od 2019 roku i tylko od ostatniego miesiąca.

„Siły bezpieczeństwa aresztowały ludzi w miejscach publicznych wyłącznie ze względu na ich płeć i nielegalnie przeszukiwały ich telefony” – podała grupa praw człowieka. „W ramach wymogu ich uwolnienia siły bezpieczeństwa nakazały zatrzymanym transpłciowym kobietom uczęszczanie na terapię konwersyjną w sponsorowanym przez rząd centrum „wsparcia behawioralnego”.

Władze Kataru dostarczyły dziesiątki publicznych i prywatnych zapewnień, o różnym stopniu szczegółowości i niejasności, że tak zwane prawa „moralności” zasadniczo nie będą egzekwowane podczas mistrzostw świata.

Szejk Tamim Bin Hamad Al-Thani, emir Kataru, powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ we wrześniu, że jego naród „otworzy nasze drzwi… bez dyskryminacji”, zgodnie z tłumaczeniem.

Prezydent FIFA Gianni Infantino zachęcił fanów LGBTQ do udziałua w nagraniu wideo na miesiąc przed rozpoczęciem imprezy wymienił konkretnie „płeć” i „orientację seksualną” jako osie niedyskryminacji.

Nasser Al-Khater, dyrektor generalny Komitetu Najwyższego, powiedział, że fani gejów będą mogli trzymać się za ręce, a flagi Pride będą tolerowane.

„Mamy kraj konserwatywny, ale jesteśmy krajem gościnnym” Al-Khater powiedział w 2020 roku. „Jesteśmy otwarci i gościnni — gościnni. Rozumiemy różnicę w kulturach ludzi. Rozumiemy różnicę w przekonaniach ludzi, więc znowu myślę, że wszyscy będą mile widziani i wszyscy będą traktowani z szacunkiem”.

„Wszystko, o co prosimy, to aby ludzie szanowali kulturę” Al-Khater powiedział w tym miesiącu. „Pod koniec dnia, jeśli nie robisz niczego, co krzywdzi innych ludzi, jeśli nie niszczysz własności publicznej, jeśli zachowujesz się w sposób, który nie jest szkodliwy, to wszyscy jesteście mile widziani i nic nie macie bać się.”

Gdy okna otwierały się i zamykały, niektórzy fani nie byli przekonani.

„Oto kraj, który dosłownie mówi, że za każdym razem, gdy jesteś gejem, to bardzo źle dla ciebie” – powiedział Yahoo Sports jeden z amerykańskich fanów, który ostatecznie zdecydował się nie uczestniczyć. “Ale nagle teraz, przez dwa, trzy tygodnie, to jest całkowicie koszerne?” Po prostu tego nie kupuję”.

LONDYN, ANGLIA - 29 czerwca: niemieccy kibice trzymają znaki protestu, na których czytanie, że prawa LGBTQ powinny być prawami człowieka od Wembley do Kataru przed meczem 1/8 finału UEFA Euro 2020 między Anglią a Niemcami na stadionie Wembley 29 czerwca 2021 r. w Londynie, Wielka Brytania .  (Zdjęcie: Simon Stacpoole/Offsajd/Offsajd za pośrednictwem Getty Images)

Niemieccy kibice trzymają znaki protestacyjne przed meczem UEFA Euro 2020 między Anglią a Niemcami na stadionie Wembley 29 czerwca 2021 r. w Londynie. (Zdjęcie: Simon Stacpoole/Offsajd/Offsajd za pośrednictwem Getty Images)

Fani LGBTQ podzieleni, by wesprzeć Katar World Cup

Dla fanów, którzy zdecydowali się oglądać z domu, ich rozumowanie było częściowo bezpieczeństwem, częściowo zasadą. Podczas gdy Katar i FIFA mogą zagwarantować im bezpieczeństwo, niektórzy powiedzieli, że nie chcą wspierać mistrzostw świata w kraju, który nie gwarantuje bezpieczeństwa własnym obywatelom LGBTQ.

„Naprawdę nie chcę dawać moich pieniędzy krajowi, który najprawdopodobniej weźmie je do aktywnej pracy przeciwko ludziom takim jak ja” – powiedział jeden z fanów.

Ale ich własne obawy o bezpieczeństwo – a także ich partnerów i rodziców – również były prawdziwe. Nie wątpili w Infantino ani Al-Khater, ale skąd mogli być pewni, że każdy lokalny policjant i ochroniarz będzie działał zgodnie z międzynarodowymi raportami?

A jeśli nie mogli być pewni, jak mogli w pełni cieszyć się tym doświadczeniem bez ciągłego zmartwienia?

I jak mogą zracjonalizować dostosowanie się do cisgenderowych, heteroseksualnych norm, aby zaspokoić te obawy?

„Czasami ubieram się jak kobieta” – powiedział niebinarny amerykański fan. „Nie zmienię tego, jak się zachowuję, aby spełnić kod udziału w mundialu”.

W Brytanii, Minister spraw zagranicznych James Cleverly zaproponował W środę wszyscy fani powinni „ustąpić na kompromis” i „szanować naród-gospodarz”, który jest „krajem islamskim o zupełnie innych normach kulturowych niż nasze”. Ale Clever został szybko upomniany; Kancelaria premiera stwierdziła, że ​​ludzie nie powinni „kompromisów z tym, kim są”.

Ze swojej strony Amerykańska Federacja Piłki Nożnej „jest w stałym kontakcie z ambasadą USA na temat wszystkiego, co możemy zrobić, aby zapewnić wszystkim bezpieczne i przyjazne mistrzostwa świata” – powiedział rzecznik USSF. Jego wydarzenia, w tym całonocne imprezy, będą wyposażone w tęczowe flagi i naklejki ścienne. Opracowywany jest „przewodnik kibica”, do którego wszyscy pasażerowie mają dostęp. I otrzymał te same zapewnienia od FIFA i Komitetu Najwyższego, że wszyscy mają „że fani LGBTQ będą czuli się mile widziani i bezpieczni podczas turnieju”, powiedział rzecznik.

I oczywiście niektórzy fani LGBTQ znajdą się wśród ponad miliona osób, które przybędą do Doha w listopadzie. John Collins, prawnik zasiadający w radzie dyrektorów US Soccer, powiedział, że fani zwrócili się do niego z pytaniem, czy na przykład mogliby „nosić tęczowe koszulki i robić takie rzeczy”.

Ale inni po prostu zdecydowali się nie iść. Lanzi powiedział w letnim wywiadzie, że nie zna żadnych członków Republika Dumyjego grupa kibiców LAFC LGBTQ, która planowała podróż do Kataru.

I to był dla niego wstyd. „To jest sprzeczne ze wszystkim, co próbują zbudować w świecie futbolu” – powiedział o FIFA – „aby zaakceptować i być miejscem, do którego każdy może przynależeć”.

Leave a Comment