Młoda kobieta staje w obliczu ukamienowania w Sudanie pod zarzutem cudzołóstwa

Młoda kobieta zostaje ukamienowana za oskarżenie, które popełniła cudzołóstwo w Sudan w sprawie, która wywołała gniew wśród ludzi prawa człowieka aktywiści.

20-letnia kobieta, która nie została wymieniona w celu ochrony swojej tożsamości, wprowadziła się do rodziny po rozstaniu z mężem w 2020 roku.

Jej mąż oskarżył ją o cudzołóstwo rok po tym, jak z nim zerwała BBC.

Sąd w mieście Kosti, położonym w południowym stanie Biały Nil w Sudanie, uznał młodą kobietę winną rzekomego cudzołóstwa w czerwcu 2022 roku. Chociaż złożyła apelację od wyroku, werdykt nie został jeszcze ogłoszony.

Przedstawiciel rządu powiedział BBC: „Nie mamy ministra, który mógłby wkroczyć i zażądać jej uwolnienia”.

Organizacje praw człowieka powiedziały gazecie, że kobieta nie została poinformowana o stawianych jej zarzutach i nie otrzymała zastępstwa prawnego, gdy została zatrzymana.

Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka wystosowała petycję wzywającą Trybunał Karny w Kosti do unieważnienia wyroku śmierci, który został jej wydany.

Organizacja zauważyła, że ​​„kara śmierci przez ukamienowanie za cudzołóstwo (zina) jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego”.

„Większość spraw o cudzołóstwo w Sudanie toczy się przeciwko kobietom, podkreślając dyskryminujące stosowanie sudańskiego prawa karnego z naruszeniem prawa międzynarodowego, które gwarantuje równość wobec prawa i niedyskryminację ze względu na płeć”, Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka powiedział.

W grudniu 2019 r. rząd Sudanu uchylił kontrowersyjne przepisy, które dawały policji uprawnienia do aresztowania lub biczowania kobiet przyłapanych na tańczeniu lub noszeniu spodni. Szereg przepisów dotyczących porządku publicznego, które były wykorzystywane do kontrolowania zachowania kobiet za byłego prezydenta Omara al-Baszira, zostało uchylonych.

Czynności, które były zakazane, obejmowały również sprzedaż towarów na ulicy, obcowanie z mężczyznami niebędącymi małżonkami ani krewnymi, a także pozostawianie włosów z odkrytymi włosami. Przestępcom groziło aresztowanie, chłosta, grzywny, aw rzadkich przypadkach egzekucja i ukamienowanie.

Leave a Comment