Minister finansów dystansuje się od polityki przeprojektowania nairy

• Ostrzega CBN przed konsekwencjami

Minister finansów, budżetu i planowania narodowego, Zainab Ahmed, zdystansowała się od polityki przeprojektowania Nairy ustalonej na 15 grudnia 2022 r. przez Bank Centralny Nigerii.

Minister, która skomentowała politykę w odpowiedzi na pytanie postawione przez senatorów podczas sesji obrony budżetu w 2023 r. z senacką komisją finansów pod przewodnictwem senatora Solomona Olamilekana, ostrzegła CBN przed konsekwencjami, jakie mogą wyniknąć z tej polityki.

Senat powiedział ministrowi finansów, że zaledwie dwa dni po ogłoszeniu polityki CBN negatywny wpływ na kurs walutowy kraju jest już odczuwalny.

Senat zauważył, że zaledwie dwa dni po ogłoszeniu polityki, wartość Naira w stosunku do dolara amerykańskiego spadła z N740 do N788 z powodu pośpiechu wymiany ukrytych banknotów Naira na waluty obce, zwłaszcza dolara.

Senatorowie dodali, że polityka może być dobrze przemyślana, ale czas oparty na rzeczywistych realiach jest bardzo zły, ponieważ naira może spaść nawet do N1000 w stosunku do dolara amerykańskiego przed 31 stycznia 2023 wyznaczonym na pełne wdrożenie polityki.

W swojej odpowiedzi Ahmed powiedział, że ani ona, ani jej ministerstwo nie wiedziały o tej polityce, a jedynie słyszały o niej z mediów.

Powiedziała: „Szanowni senatorowie, my w Ministerstwie Finansów nie konsultowaliśmy się z CBN w sprawie planowanego przeprojektowania nairy i nie możemy komentować jej merytorycznie lub w inny sposób.

„Jednakże, jako Nigeryjczyk, który ma przywilej być na szczycie zarządzania fiskalnego Nigerii, obecnie realizowana polityka ma poważny wpływ na wartość naira w stosunku do innych walut obcych.

„Jednak będę apelował do tej komisji, aby wezwała Gubernatora CBN do wymaganego wyjaśnienia zasadności planowanej polityki i stosowności jej bieżącej realizacji.

Gubernator CBN Godwin Emefiele powiedział w środę, że bank apeksowy przedefiniuje krajową walutę z nominału 200 naira do banknotów 1000 N.

Powiedział, że podjęto środki, aby przejąć kontrolę nad walutą w obiegu, podobnie jak zakładał, że większość banknotów znajduje się w skarbcach bankowych i że CBN nie pozwoli na kontynuowanie sytuacji.

Dodał, że planowana polityka jest zgodna z sekcją 19, podpunkty a i b ustawy CBN z 2007 r., na mocy której kierownictwo CBN zwróciło się o zgodę i uzyskało zgodę prezydenta, generała dywizji Muhammadu Buhari (w stanie spoczynku) na przeprojektowanie, produkują i wprowadzają do obiegu nowe serie banknotów w postaci banknotów N200, N500 i N1000.

Leave a Comment