Miecze z epoki wikingów znalezione w kopcu grobowym w Szwecji

Archeolodzy odkryli parę 1200-letnich mieczy z epoki wikingów stojących pionowo z kamiennego grobu w kurhanu w Västmanland.

Archeolodzy odkryli parę 1200-letnich mieczy z epoki wikingów stojących pionowo z kamiennego grobu w kurhanu w Västmanland.

Zdjęcia od Arkeologa i Szwedzkiego Narodowego Muzeum Historycznego

Aby poszerzyć drogę w Szwecji, archeolodzy zaczęli wykopywać duże cmentarzysko – ale to, co znaleźli, zaskoczyło ich.

The cmentarz W Västmanland było około 100 grobów i dwa kurhany datowane na okres od 600 do 1000 rne – poinformowali w komunikacie prasowym z 25 października archeolodzy z Arkeologiner, części szwedzkiej Narodowej Agencji Muzeów Historycznych.

Na jednym z grobów kurhanowych archeolodzy znaleźli trzy groby kamienne, zbudowane kilka wieków po pierwotnych kurhanach. Kiedy badacze zaczęli wykopywać te grobowce, zauważyli dwa przypominające uchwyty kształty wystające ze skał.

Chrupiące uchwyty wtopiły się w jasnobrązowe kamienie wokół nich, wystając nieco ponad głazy i wyglądając wyraźnie ludzko, zdjęcia pokazują. Gdy archeolodzy dokładnie przekopali teren, odkryli parę mieczy z czasów Wikingów, czytamy w komunikacie prasowym.

Collage Maker-26-Oct-2022-11.51-AM.jpg
Archeolodzy zaczęli usuwać z ziemi jeden z mieczy. Zdjęcia od Arkeologa i Szwedzkiego Narodowego Muzeum Historycznego

Eksperci twierdzą, że miecze tkwiły pionowo w dwóch grobach około 1200 lat temu. Archeolodzy wysnuli teorię, że umieszczenie mieczy – celowo wbitych płytko w ziemię – może służyć jako sposób na uhonorowanie pochowanych poniżej i umożliwić żyjącym pamięć tych, którzy zginęli.

Miejsca pochówku w epoce wikingów uważane były za miejsca żywy i martwy, powiedzieli archeolodzy z Arkeologinerna. Ludzie odprawiali rytuały, jedli posiłki ofiarne i w inny sposób wchodzili w interakcje ze zmarłymi długo po ich pogrzebie.

52450450874_584d06ab34_o.jpg
Jeden z mieczy całkowicie usunięty z kamiennego grobu. Zdjęcia od Arkeologa i Szwedzkiego Narodowego Muzeum Historycznego

Według archeologów znalezisko mieczy było nieoczekiwane i bardzo niezwykłe. Jak dotąd w regionie Västmanland znaleziono tylko 20 mieczy z epoki Wikingów.

Wykopanie miejsca pochówku w Västmanland było dwuletnim projektem, który zakończył się hukiem, twierdzą archeolodzy. Zgodnie z opisem projektu Arkeologiner naukowcy znaleźli wcześniej skremowane kości ludzkie i zwierzęce, fragmenty zwierzyny, pazury niedźwiedzia, fragment grzebienia, paciorki szklane, groty strzał, części ekwipunku dla koni oraz słabo zachowany grób statku.

Jak twierdzą archeolodzy, cmentarzysko zostało zbudowane na pozostałościach jeszcze starszej farmy, prawdopodobnie obejmującej groby lokalnych elit epoki żelaza.

52450451114_841d17b4db_o.jpg
Widok strony grobowej, gdzie archeolodzy odkryli miecze z epoki Wikingów. Zdjęcia od Arkeologa i Szwedzkiego Narodowego Muzeum Historycznego

Västmanland to hrabstwo położone około 90 mil na północny zachód od Sztokholmu.

Tłumacz Google został użyty do przetłumaczenia informacji prasowej z Archeologii.

Aspen Pflughoeft dostarcza informacje w czasie rzeczywistym dla McClatchy. Jest absolwentką Minerva University, gdzie studiowała komunikację, historię i politykę międzynarodową. Wcześniej zgłaszała się do Deseret News.

Leave a Comment