Marki uciekły od Kanye. A co z jego karierą muzyczną?


Nowy Jork
CNN Biznes

ty – formalnie znany jako Kanye West — utracone partnerstwa z markami modowymi, w tym Luka, Balenciaga oraz Adidas po jego antysemickich komentarzach w ostatnich tygodniach. Teraz pozostają pytania o firmie, która przede wszystkim pomogła Ye wejść na scenę mody: o muzyce.

Od wydania “The College Dropout” – jego uznanego przez krytyków i odnoszącego komercyjny sukces debiutanckiego albumu – w 2004 roku, Ye jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej niezwykłych artystów na świecie. Ma na swoim koncie niezliczone hity i 10 albumów numer jeden Billboard.

Ale to wszystko może być zagrożone z powodu niedawnego zachowania i komentarzy artysty.

W ciągu ostatniego miesiąca Ye zyskała intensywny luz, nosząc „Koszulka White Lives Matter a także grożenie Żydom na Twitterze. Skłoniło to sprzedawców detalicznych, platformy mediów społecznościowych, firmy modowe i rozrywkowe do zostawiając go w stadach.

Ale co to wszystko oznacza dla kariery muzycznej Ye?

Universal Music Group – jedna z największych firm fonograficznych na świecie – powiedziała we wtorek, że jej związek z Ye zakończył się w 2021 roku, dodając, że „na antysemityzm nie ma miejsca w naszym społeczeństwie”.

„Relacje Def Jam z Ye jako artystą nagrywającym, współpraca Def Jam z wytwórnią GOOD Music oraz umowa handlowa Ye z Bravado zakończyły się w 2021 roku” – powiedział UMG w oświadczeniu dla CNN Business.

Firma dodała: „Jesteśmy głęboko zaangażowani w walkę z antysemityzmem i każdą inną formą uprzedzeń”.

Serona Elton, profesor studiów nad przemysłem muzycznym w Frost School of Music na Uniwersytecie w Miami, uważa, że ​​karierę muzyczną Ye należy teraz podzielić na dwie części: „Co dzieje się z jego dotychczasową muzyką na rynku? A co się stanie z nową muzyką, którą może stworzyć?”

„Na pewno będą ludzie, którzy zmienili to, co do niego czują, a ich umysły będą od teraz podejmowane” – powiedział Elton. „Ale będą inni, którzy albo są niedoinformowani o sytuacji, albo po prostu nie dbają o jego poglądy i którzy zdecydują się skupić wyłącznie na swojej sztuce”.

Niektórzy już przestali słuchać.

Licencjonowanie muzyki Ye może w przyszłości odnieść sukces.

Transmisje piosenek Ye spadły o 23% w Stanach Zjednoczonych między 13 a 20 października, a na antenie spadła o 13%. Różnorodność. To skłoniło niektórych do kwestionowania, czy jego utwory powinny zostać zakazane przez usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Spotify

(PUNKT)
i Apple

(AAPL)
Muzyka.

Elton mówi, że to mało prawdopodobne.

„Myślę, że serwisy muzyczne generalnie nie podlegają ocenie moralnej pozycji artysty” – powiedziała.

Elton zwrócił uwagę, że piosenkarz R. Kelly, który został skazany w dniu wielokrotne liczby pornografii dziecięcej we wrześniu jego muzyka nie została usunięta.

Spotify nie usunie muzyki Ye, chyba że jego wytwórnia płytowa poprosi o jej usunięcie, prezes Spotify Daniel Ek powiedział Reuterowi we wtorek.

„To naprawdę tylko jego muzyka, a jego muzyka nie narusza naszych zasad” – powiedział Ek. „To zależy od jego wytwórni, czy chcą się dogadać, czy nie”.

Ek dodał, że uwagi Ye były „tylko okropnymi komentarzami”.

Jeśli chodzi o Apple Music, nie odpowiedziała natychmiast na prośbę CNN Business o komentarz dotyczący muzyki Ye.

Jednym z obszarów, który może mieć wpływ finansowy zarówno na Ye, jak i Universal Music Group, jest licencjonowanie jego muzyki.

Słuchacze mogą nadal kupować jego albumy, chodzić na jego koncerty i streamować jego utwory nawet po ostatniej reakcji. Ale jest to bardziej strome wzgórze, na którym trzeba się wspiąć, aby przekonać filmowców, producentów telewizyjnych i reklamodawców, by wydali duże pieniądze na kojarzenie z Ye i jego piosenkami – bez względu na popularność jego muzyki.

„Byłbym zaskoczony, gdyby Universal lub jakakolwiek inna firma była chętna do zainwestowania w aktywną promocję piosenek Ye w celu uzyskania licencji” – powiedział Elton. „Myślę, że zamierzają skierować swoją energię gdzie indziej”.

Leave a Comment