Małżeństwa osób tej samej płci są teraz legalne we wszystkich stanach Meksyku

MEXICO CITY (AP) — Prawodawcy w granicznym stanie Tamaulipas głosowali w środę wieczorem za zalegalizowaniem małżeństw osób tej samej płci, stając się ostatnim z 32 stanów Meksyku, który zezwala na takie związki.

Zarządzeniem, które zmienia stanowy kodeks cywilny, przegłosowano 23 głosy do 12, przy dwóch wstrzymujących się, wywołując okrzyki „Tak, możemy!” ze strony zwolenników zmiany.

Sesja odbyła się, gdy grupy zarówno za, jak i przeciw środkom skandowały i krzyczały z balkonu, a prawodawcy w końcu przenieśli się do innego pokoju, aby zakończyć debatę i głosowanie.

Prezes Sądu Najwyższego Arturo Zaldívar z zadowoleniem przyjął głosowanie. „Cały kraj świeci ogromną tęczą. Żyj godnością i prawami wszystkich ludzi. Miłość to miłość” – napisał na Twitterze.

Dzień wcześniej prawodawcy w południowym stanie Guerrero przyjęli podobne przepisy zezwalające na małżeństwa osób tej samej płci.

W 2015 r. Sąd Najwyższy uznał, że przepisy stanowe zapobiegające zawieraniu małżeństw osób tej samej płci są niezgodne z konstytucją, ale niektóre stany zajęły kilka lat, zanim uchwaliły przepisy zgodne z orzeczeniem.

Leave a Comment