Mahsa Amini: Starcia wybuchają, gdy ludzie opłakują śmierć nastolatkaCNN

Cały czas dochodziło do starć Iran W środę tysiące ludzi przybyło do miejsca pochówku Mahsy Amini w Saqqez, mieście w prowincji Kurdystan, aby uczcić 40 dni od jej śmierci, podała irańska półoficjalna państwowa agencja informacyjna ISNA.

Przetoczyły się protesty Republika Islamska po śmierci 22-letniej irańskiej kurdyjskiej kobiety, która zmarła 16 września po zatrzymaniu przez „policję moralności” i zabraniu do „centrum reedukacji”, rzekomo za nieprzestrzeganie konserwatywnych zasad ubioru w tym kraju.

W środę w Iranie odbyły się ogólnokrajowe protesty z okazji 40 dni od śmierci Aminiego, ważnego dnia żałoby w tradycji irańskiej i islamskiej.

Zamieszki pojawiły się przynajmniej tego samego dnia Zginęło 15 osób a 10 innych zostało rannych w „ataku terrorystycznym” w sanktuarium Shahcheragh w południowym irańskim mieście Shiraz, według państwowych wiadomości IRNA. Nie jest jasne, czy środowy atak był powiązany z protestami.

ISNA powiedziało, że siły bezpieczeństwa „nie uniemożliwiły” protestującym odwiedzenia grobu Amini w Saqqez, który jest również miejscem jej urodzenia, ale powiedział, że do starć doszło po tym, jak ludzie opuścili miejsce.

„Nie było starć między żałobnikami a policją na cmentarzu, najczęściej skandowano kurdyjskie hasła, niektórzy ruszyli w kierunku miasta z zamiarem starć, jeden z nich wzniósł kurdyjską flagę” – donosi ISNA.

Filmy udostępnione w mediach społecznościowych pokazały tłumy i kolejki samochodów zmierzające na cmentarz Aichi w Saqqez, gdzie pochowany jest Amini. W filmach grupy ludzi skandują „kobiety, życie, wolność” i „śmierć temu reżimowi zabijającemu dzieci”.

Inne filmy pokazują pióropusze dymu unoszące się z kilku pożarów na ulicach innej pobliskiej dzielnicy. W tle słychać strzały, gdy protestujący maszerują ulicami.

Film udostępniony przez kurdyjską grupę Hengaw i zweryfikowany przez CNN pokazuje siły bezpieczeństwa rozmieszczone w dużej liczbie w Saqqez pod koniec wtorku po tym, jak aktywiści wezwali do protestów w całym kraju z okazji 40 dni od śmierci Amini.

Netblocks, nadzorca internetowy, poinformował na Twitterze, że od środy rano w irańskich prowincjach Kurdystan i Sanandaj doszło do prawie całkowitego wyłączenia Internetu. Państwowa agencja informacyjna ISNA poinformowała, że ​​po „wybuchach epidemii i rozproszonych starciach” internet został przerwany w „miasto Saqqez ze względów bezpieczeństwa”.

W Iranie nie ma prawa, które mówiłoby, że rząd nie może zakazać ceremonii religijnych, jeśli państwo uważa, że ​​istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa.

W przeszłości rząd zakazywał ceremonii religijnych i kwestionował je ze względów bezpieczeństwa, aw innych przypadkach zwracał się do rodzin z prośbą o powstrzymanie się od organizowania publicznych uroczystości żałobnych.

Państwowe irańskie media IRNA poinformowały, że rodzina Amini złożyła oświadczenie, że nie będzie obchodzić jej śmierci w środę.

Kurdyjska grupa broniąca praw Hengaw powiedziała, że ​​rodzina Amini była „pod silną presją” ze strony sił bezpieczeństwa, aby napisać oświadczenie, dodając, że zagrozili aresztowaniem brata Aminiego, jeśli procesja się rozpocznie.

W środę w Teheranie wybuchły duże protesty, a siły bezpieczeństwa strzelały gazem łzawiącym do protestujących opłakujących śmierć Aminiego.

Film opublikowany w mediach społecznościowych pokazuje protestujących, którzy palą kubły na śmieci i rzucają kamieniami. W zamian widziano siły bezpieczeństwa strzelające z karabinów maszynowych.

Według innego filmu zamieszczonego w mediach społecznościowych grupa protestujących w Teheranie była rzekomo lekarzami i dentystami skandującymi „wolność, wolność, wolność!”. Kolejny osobny film przedstawia wystrzeliwany w ich kierunku gaz łzawiący.

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej [IRGC] Jak wynika z filmu zamieszczonego w mediach społecznościowych, w Teheranie maszerowały oddziały zamieszek, gdy w środę nasiliły się protesty.

Podobne oddziały ostrzelały grupę medyków protestujących w Teheranie wcześniej tego dnia, zmuszając tłum do rozejścia się, według osoby, która nakręciła nagranie. Nie jest jasne, co zostało wystrzelone w filmie.

Protesty pojawiły się również na uniwersytetach w całym kraju, w tym na Uniwersytecie Ferdowsi w Mashhad; Uniwersytet Azad w Karaju; Oddział Naukowo-Badawczy Islamskiego Uniwersytetu Azad w Teheranie; i Azad University – Kerman.

IRNA poinformowało w środę, że Sharif University of Technology w Teheranie ogłosił, że zajęcia dla nowych studentów „będą się odbywać praktycznie do odwołania” ze względu na „utrzymywanie się niektórych problemów i brak spokojnego otoczenia”.

Gdy szaleją protesty, międzynarodowi przywódcy potępiają represje sił irańskich wobec pokojowo nastawionych demonstrantów. W środę Stany Zjednoczone nałożyły serię nowych sankcji na irańskich urzędników zaangażowanych w trwające represje.

Wśród ofiar objętych sankcjami jest szef organizacji wywiadowczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i zastępca dowódcy operacji IRGC, a także dwóch urzędników w prowincjach Sistan i Beludżystan, „miejscu najgorszej przemocy w ostatniej rundzie protestów”. Ministerstwo Finansów podało w oświadczeniu.

Eksperci ONZ wezwali do przeprowadzenia niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie represji.

Eksperci zauważyli w środowym oświadczeniu, że „alarmująca liczba protestujących została już zatrzymana i zabita, wielu z nich to dzieci, kobiety i osoby starsze”, wzywając rząd, aby powiedział policji, aby przestała używać nadmiernej i śmiertelnej siły.

Leave a Comment