Lot Alaska-Australia może umieścić ptaka w księgach rekordów: NPR


Bóstwa Barocasi stoją na plaży w Marion Bay, Tasmania, Australia, 17 lutego 2018 r.

EJ Woehler/AP


ukryj etykietę

zmień napisy

EJ Woehler/AP


Bóstwa Barocasi stoją na plaży w Marion Bay, Tasmania, Australia, 17 lutego 2018 r.

EJ Woehler/AP

CANBERRA, Australia — Wydaje się, że młode oko barloosa ustanowiło ciągły rekord odległości dla ptaków wędrownych, przelatując co najmniej 13 560 kilometrów (8435 mil) z Alaski do australijskiego stanu Tasmania, powiedział w piątek ekspert ds. ptaków.

Jak powiedział Eric Woehler, doradca Birdlife Tasmania, ptak został oznaczony jako raczkujący na Alasce latem na półkuli północnej za pomocą chipa śledzącego GPS i małego panelu słonecznego, który umożliwił międzynarodowemu zespołowi badawczemu śledzenie jego pierwszej corocznej migracji przez Ocean Spokojny. Ponieważ ptak był tak młody, jego płeć była nieznana.

W wieku około pięciu miesięcy 13 października opuścił południowo-zachodnią Alaskę w delcie Juko-Kuskokwim, a 11 dni później wylądował w Zatoce Ansons na północno-wschodnim krańcu Tasmanii 24 października, zgodnie z danymi niemieckiego Instytutu Ornitologii im. Maxa Plancka. . Badania nie zostały jeszcze opublikowane ani zrecenzowane.

Ptak wystartował w kierunku południowo-zachodnim w kierunku Japonii, po czym skręcił na południowy wschód przez Wyspy Aleuckie na Alasce, zgodnie z mapą udostępnioną przez nowozelandzkie Pukoro Miranda Shorebird Center.

Ptak ponownie leciał na południowy zachód, przelatując nad Kiribati i Nową Kaledonią lub w ich pobliżu, następnie mijał kontynent australijski, zanim skręcił na zachód do Tasmanii, najbardziej wysuniętego na południe stanu Australii. Ślad satelitarny wykazał, że przebył 13 560 kilometrów (8435 mil) bez zatrzymywania się.

„Nie wiemy jeszcze, czy to wypadek, czy ten ptak zgubił się, czy też jest częścią normalnego wzorca migracji tego gatunku” – powiedział Woehler, który jest częścią projektu badawczego.

Guinness World Records wymienia najdłuższą zarejestrowaną migrację ptaków bez zatrzymywania się na jedzenie lub odpoczynek na 12.200 km (7580 mil) przez samca rybołowa lecącego z Alaski do Nowej Zelandii.

Lot został zarejestrowany w 2020 r. w ramach tego samego dziesięcioletniego projektu badawczego, w który zaangażowane są również chiński Fudan University, nowozelandzki Uniwersytet Massey oraz Global Flyway Network.

Naukowcy twierdzą, że ten sam ptak pobił swój własny rekord, przelatując 13 000 kilometrów (8100 mil) podczas kolejnej migracji w zeszłym roku. Jednak Guinness nie rozpoznał jeszcze tego aktu.

Woehler powiedział, że naukowcy nie wiedzieli, czy najnowszy ptak, znany z tagu satelitarnego 234684, latał sam, czy jako część stada.

„Jest tak niewiele ptaków, które zostały oznaczone, nie wiemy, jak reprezentatywne lub inne jest to wydarzenie” – powiedział Woehler.

„Może być tak, że połowa ptaków migrujących z Alaski przybywa na Tasmanię bezpośrednio, a nie przez Nową Zelandię, lub może to być 1%, lub może to być pierwszy raz, kiedy to się zdarzyło” – dodał.

Dorosłe ptaki opuszczają Alaskę wcześniej niż pisklęta, więc jest mało prawdopodobne, aby oznakowany ptak podążał za bardziej doświadczonymi podróżnikami na południe, powiedział Woehler.

Woehler ma nadzieję, że ujrzy ptaka, gdy deszczowa pogoda opadnie w odległym zakątku Tasmanii, gdzie przytył, tracąc podczas podróży połowę masy ciała.

Leave a Comment