Londyński Southall, „Małe Indie”, oznacza zwycięstwo Diwali i Rishi Sunak

Społeczność hinduska w Southall w zachodnim Londynie świętuje Diwali w tym samym dniu, w którym Rishi Sunak został mianowany pierwszą kolorową osobą, pierwszą hinduską i pierwszą osobą indyjskiego pochodzenia, która przewodziła Wielkiej Brytanii.  (James Forde dla The Washington Post)
Społeczność hinduska w Southall w zachodnim Londynie świętuje Diwali w tym samym dniu, w którym Rishi Sunak został nazwany pierwszą kolorową osobą, pierwszą hinduską i pierwszą osobą indyjskiego pochodzenia, która przewodziła Wielkiej Brytanii. (James Forde dla The Washington Post)

Komentarz

LONDYN – Wydawało się, że jest stworzony dla telewizji: Rishi Sunak został powołany następnego premiera Wielkiej Brytanii na Diwali, obchodach święta świateł.

Dla wielu mieszkańców Southall, obszaru zachodniego Londynu, czasami nazywanego „Małymi Indiami” ze względu na dużą indyjską diasporę, oznaczało to, że istnieje powód do świętowania w poniedziałkową noc.

„Jeśli Rishi Sunak kiedykolwiek marzył o zostaniu premierem w dniu Diwali, cóż, nie można na to stawiać. Co za niesamowita rzecz ”- powiedział Davinderpal Singh Kooner, 67-letni dentysta, przemawiając przed świątynią, gdzie rodziny zapalały świeczki i umieszczały je w piaskownicach na ziemi.

„To wyjątkowy moment dla azjatyckiego premiera i prawdopodobnie nie jest to coś, o czym myślałem, że wydarzy się za mojego życia” – powiedział, zatrzymując się, gdy czerwone fajerwerki rozświetliły niebo – „to kluczowy moment w polityce tego kraju. “

Rishi Sunak zostaje premierem Wielkiej Brytanii, pierwszą kolorową osobą w tej roli

Southall nie jest obszarem typowo przyjaznym dla Partii Konserwatywnej Sunaka. Obecny poseł do parlamentu jest politykiem Brytyjsko-Indyjskiej Partii Pracy, a okręg wyborczy wybrał Partię Pracy od czasu jej powstania w 1974 roku. Większość mieszkańców tej zróżnicowanej, tętniącej życiem społeczności to mieszkańcy Azji Południowej. Miłośnicy filmu mogą go zapamiętać jako obszar Londynu, w którym hitem”Zegnij to jak Beckham” było ustawione.

Poniedziałkowe świąteczne zapowiedzi były wyraźnie dla Diwali, a nie Sunaka. Dzieci biegały z zimnymi ogniami. Dorośli odpalają fajerwerki. Mieszkańcy gromadzili się w świątyniach, aby modlić się i zapalać świece.

Ale kilka osób zapytanych o ich przyszłego premiera odpowiedziało, że są dumni z tego, że mają podobne pochodzenie.

„W mediach społecznościowych wielu moich znajomych mówi, że to chwila Obamy” – powiedział 45-letni Hardeep Marwa, kierownik projektu informatycznego w National Health Service, który szedł do świątyni, aby się modlić. „Otwiera drzwi Azjatom Południowym do wejścia do polityki”. Urodziłem się tutaj, moja mama jest z Kenii, mój tata jest z Indii, więc sytuacja podobna do Rishi. Rezonuje, że ktoś złamał szeregi.

Sunak urodził się w Southampton, mieście portowym w południowej Anglii. Jego rodzice są pochodzenia indyjskiego w Pendżabie. Jego ojciec urodził się w dzisiejszej Kenii, matka w dzisiejszej Tanzanii. W latach 60. przenieśli się do Wielkiej Brytanii.

W lipcowym wywiadzie dla Times of London Sunak powiedział, że zapalanie diwali Diwali na schodach Downing Street, tak jak robił to, gdy był kanclerzem, było jednym z najbardziej dumnych momentów w jego karierze.

Harmeet Singh Gill, 31-letni księgowy, powiedział, że w jego świątyni w Southall istnieje przepaść pokoleniowa, przy czym młodsze pokolenie jest bardziej entuzjastycznie nastawione do nominacji Sunaka, starsze ambiwalentne. „Dla ludzi w moim wieku to interesujące i nieco ekscytujące, gdy ktoś z pendżabskiego pochodzenia wspina się na szczyt łańcucha pokarmowego. Jego wychowanie jest trochę inne niż nasze… ale i tak się tam dostał.”

Sunak poszedł do prywatnej szkoły z internatem, gdy był młodszy, gdzie roczne czesne przekracza 52 000 dolarów w dzisiejszych liczbach. Następnie studiował filozofię, politykę i ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz uzyskał tytuł MBA na Uniwersytecie Stanforda.

Kim jest Riszi Sunak? Co powinieneś wiedzieć o nowym brytyjskim premierze?

Chociaż bycie z mniejszości etnicznej było ważne, Gill powiedział, że dla Sunaka ważniejsze jest rozwiązanie wielu problemów, z jakimi boryka się kraj, w tym kosztów życia w kryzysie. Powiedział, że zauważył, że ludzie coraz częściej polegają na darowiznach żywności dla jego świątyni.

„Dzień się dla niego zaczął i musi kontynuować” – powiedział Gill.

Poczucie, że był to moment do zaznaczenia – nawet jeśli ludziom nie podobała się polityka Sunaka i sposób, w jaki wybrano osoby z Partii Konserwatywnej – wyrażało wielu w całym kraju.

„Głęboko nie zgadzam się z polityką @RishiSunaki i procesem, w którym został premierem” napisał na Twitterze Munira Wilson, liberalno-demokratyczny ustawodawca. „Ale moja rodzina i ja jesteśmy zachwyceni, że jesteśmy świadkami pierwszego brązowego premiera na Downing Street. Moi rodzice byli przekonani, że to się nie może/nie wydarzyć. Cieszę się, że udowodniono, że się mylili!”

Hardip Sembhi, 37-letnia kosmetyczka, która przebywała w Southall z dwójką dzieci, powiedziała, że ​​„ma nadzieję”, że Sunak zrobi „kilka dobrych rzeczy dla społeczności indyjskiej”, ale powiedziała, że ​​„zostanie osądzony według jego akt”.

33-letnia Jagdish Kauer, mieszkanka Southall z pendżabskiego pochodzenia, która pracuje w zarządzaniu aktywami, powiedziała, że ​​wielu członków jej społeczności uważa, że ​​rasa mogła odegrać rolę w ostatnim wyścigu o przywództwo, kiedy członkowie Partii Konserwatywnej głosowali na Liz Truss zamiast Sunaka.

Powiedziała, że ​​ma nadzieję, że posiadanie teraz kolorowego premiera nie oznacza, że ​​inni kolorowi zostaną przeoczeni w przyszłości, ponieważ konserwatyści „mogą powiedzieć, że ‘zaznaczyliśmy to pole’”. Podkreśliła, że ​​Sunak oceni swoją politykę i działania “jak wszyscy liderzy powinni”. Powiedziała jednak, że fakt, że osoba pochodzenia pendżabskiego zostanie zaproszona przez króla Karola III do utworzenia rządu we wtorek „naprawdę współbrzmi z naszą społecznością”.

Leave a Comment