Liczba ofiar śmiertelnych z powodu zawalenia się mostu w indyjskim Gujarat wzrasta do 132 | Aktualności

Około 177 osób zostało uratowanych, a 19 osób otrzymuje pomoc medyczną, ponieważ operacje poszukiwawcze trwają przez noc, mówią urzędnicy.

Według władz liczba ofiar śmiertelnych w wyniku zawalenia się mostu wiszącego z czasów kolonialnych w zachodnioindyjskim stanie Gujarat wzrosła do 132, gdy ratownicy pracowali przez całą noc, przeczesując rzekę Machha w poszukiwaniu ocalałych.

Harsh Sanghavi, minister spraw wewnętrznych Gudżaratu, powiedział dziennikarzom, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 68 w niedzielę do 132 we wczesnych godzinach w poniedziałek w miarę kontynuowania operacji poszukiwawczych.

Obecnie uratowano około 177 osób, z których 19 otrzymało pomoc medyczną, poinformował Departament Informacji Gudżaratu.

Most w Morbi, mieście położonym około 200 km (120 mil) na zachód od stolicy Gudżaratu, Ahmedabadu, został zbudowany podczas rządów brytyjskich w XIX wieku i został zamknięty na prawie sześć miesięcy z powodu renowacji przed ponownym otwarciem dla publiczności w zeszłym tygodniu.

Według lokalnych mediów setki odwiedzających było na 230-metrowym moście, kiedy zawalił się w niedzielę, świętując Diwali, czyli święto świateł i święto Chhath Puja.

Nagrania telewizyjne pokazały dziesiątki ludzi uczepionych kabli i powykręcanych pozostałości mostu, gdy ekipy ratownicze próbowały ich ratować.

Indyjscy ratownicy prowadzą poszukiwania po zawaleniu się mostu w Morbi [Sam Panthaky/ AFP]

Niektórzy wspinali się po zniszczonej konstrukcji, aby spróbować dotrzeć do brzegów rzeki, podczas gdy inni popłynęli w bezpieczne miejsce. Wśród ofiar było kilkoro dzieci.

Prateek Vasava, który po upadku z mostu dopłynął do brzegu rzeki, powiedział kanałowi informacyjnemu 24 Hours w języku gudżarati, że widział, jak kilkoro dzieci wpada do rzeki.

„Chciałem zabrać ze sobą niektóre z nich, ale utonęły lub zostały zmiecione” – powiedział.

Powiedział, że most zawalił się w ciągu kilku sekund.

Inny świadek, który podał swoje nazwisko jako Sukram, powiedział Reuterowi, że most zawalił się, ponieważ nie mógł utrzymać ciężaru tak wielu ludzi.

„Wiele dzieci cieszyło się świętami Diwali i przyjeżdżało tu jako turyści. Wszyscy padli na siebie. Most zawalił się z powodu przeciążenia” – powiedział.

Rząd stanu Gujarat poinformował, że trwa dochodzenie w sprawie przyczyny katastrofy.

Powiedziała, że ​​do akcji poszukiwawczo-ratowniczej zmobilizowano ponad 200 ratowników.

Premier Narendra Modi, który przebywa z trzydniową wizytą w swoim rodzinnym stanie Gujarat, zapowiedział wypłatę 200 000 rupii indyjskich (2428 dolarów) rodzinom zmarłych.

Ranni otrzymają 50 000 rupii indyjskich (607 USD), powiedział w tweecie.

Polska, Włochy, Holandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sri Lanka, Armenia i inne złożyły kondolencje z powodu tragedii.

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło „głęboki smutek” i „nasze kondolencje ofiarom oraz najgłębsze kondolencje ich rodzinom i wszystkim [Indian] ludzi w tym tragicznym czasie”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie powiedziały, że są „solidarne z Indiami”, podczas gdy Sri Lanka powiedziała, że ​​jest „zszokowany i zasmucony tragicznym wypadkiem w Morbi”.

Leave a Comment