Lekarze potępiają „rekordowe zyski” firm zajmujących się paliwami kopalnymi, ponieważ zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie na świecie

Lekarze atakują przemysł paliw kopalnych i obwiniają o najgorsze problemy zdrowotne na świecie firmy, które nadal czerpią zyski z ropy i gazu, nawet gdy zmiany klimatyczne pogarszają fale upałów, powodzie i niszczą zdrowie psychiczne ludzi.

„Spalanie paliw kopalnych powoduje kryzys zdrowotny, którego nie mogę naprawić, dopóki nie zobaczę pacjentów w moim oddziale ratunkowym” – powiedział dr. Renee Salas i podsumował wyniki w raporcie opublikowanym we wtorek w The Lancet. „Firmy paliw kopalnych osiągają rekordowe zyski, podczas gdy moi pacjenci ponoszą konsekwencje”.

Salas, lekarz medycyny ratunkowej w Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School, jest jednym z prawie 100 autorów, którzy przyczynili się do rocznego raportu prestiżowego czasopisma medycznego na temat zmian klimatycznych i zdrowia.

Raport oskarża dostawców paliw kopalnych – i rządy, które ich dotują – o podważanie „wysiłków na rzecz niskoemisyjnej, zdrowej i zrównoważonej przyszłości” i wzywa światowych przywódców do przyjęcia podejścia ukierunkowanego na zdrowie w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego.

Temat raportu odzwierciedla rosnącą frustrację i bezradność wyrażaną przez lekarzy, którzy zostali zmuszeni do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatycznych, podczas gdy światowi przywódcy zmagają się z podstawową przyczyną.

„Raport podkreśla szkody, jakie naprawdę wyrządził przemysł paliw kopalnych, wywołując ten kryzys” – powiedział dr. Jerry Abraham, dyrektor i główny wakcynolog w Kedren Community Health Center w Los Angeles, który nie był zaangażowany w pisanie raportu. „Wróg to ostre słowo, ale trzeba go użyć”.

Podobnie jak w poprzednich raportach, 2022 Lancet Countdown maluje ponury obraz tego, jak zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu ludzi i systemom opieki, które mają pomagać w zarządzaniu nimi, nazywając swoje najnowsze odkrycia „najbardziej tragicznymi”. Tegoroczny raport nie pozostawia wątpliwości co do tego, kto jest odpowiedzialny za krzywdy i stresy, jakich doświadczają w klinikach.

Raport roczny kataloguje wpływ zmian na zdrowie na całym świecie, a osobny opis polityki opisuje skutki w Stanach Zjednoczonych

Według tych raportów:

  • Zgony związane z upałami na całym świecie wzrosły o około 68% od przełomu tysiącleci, według danych porównujących lata 2000-04 z 2017-21, kiedy problem pogorszył się z powodu Covid-19. Ekstremalne upały są powiązane z 98 milionami przypadków głodu na całym świecie. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych zgony związane z upałami wśród osób w wieku powyżej 65 lat wzrosły o około 74% w tym samym okresie.
  • Drobne cząstki uwalniane do powietrza w wyniku zanieczyszczenia pochodzącego ze stosowania paliw kopalnych były odpowiedzialne za 1,2 miliona zgonów w 2020 roku. Według Salasa, około 11 840 zgonów w Stanach Zjednoczonych można przypisać zanieczyszczeniu powietrza pyłami.
  • Zmiany temperatury, opadów i populacji od lat 50. XX wieku zwiększyły przenoszenie chorób przenoszonych przez komary, w tym dengi, chikungunya i zika, łącznie o około 12%. W Stanach Zjednoczonych przenośność dengi była o około 64% wyższa.
  • Zmiany klimatyczne odbijają się na zdrowiu psychicznym. „Istnieją mocne dowody na to, że zmiana klimatu wiąże się z większą depresją, stresem, zespołem stresu pourazowego i lękiem” – powiedziała Natasha K. DeJarnett, główna autorka amerykańskiego dokumentu politycznego i profesor medycyny na Uniwersytecie w Louisville.

Jest kilka obiecujących znaków. Raport wskazuje na wzrost inwestycji w odnawialne źródła energii, rosnące zainteresowanie mediów tematem zmian klimatycznych oraz rosnące zaangażowanie urzędników państwowych w politykę klimatyczną. Raport ostrzega jednak, że nierówności mogą osłabić postęp.

Abraham, który obsługuje pacjentów w południowym Los Angeles, powiedział, że regularnie obserwuje skutki zmian klimatycznych w swojej klinice – w tym dzieci cierpiące na astmę, starszych pacjentów borykających się z problemami zdrowotnymi związanymi z upałami i innych cierpiących na choroby związane z zanieczyszczeniami, takie jak rak . .

Obawia się, że nierówności będą rosły i że niektórzy ludzie pozostaną w tyle, gdy USA inwestują w elektryfikację i dekarbonizację.

„Moi pacjenci w południowym LA — czarnym i brązowym LA — będą jednymi z najbardziej bezbronnych. Wiele z nich nie ma klimatyzacji i mamy do czynienia z rosnącymi temperaturami i falami upałów” – powiedział Abraham, dodając, że cena zdrowej żywności rośnie, podobnie jak koszty transportu. „Wyobraźmy sobie, żebyśmy mieli wszystkie te inwestycje w elektryczność, ale nasi pacjenci muszą zawieźć swojego poobijanego Chevy na stację benzynową i przyczynić się do kryzysu klimatycznego, aby wybrać naszą żywność”.

Mówiąc szerzej, raport ostrzega, że ​​bogate kraje pozostają w tyle, jeśli chodzi o pomoc najbiedniejszym krajom, które często należą do najbardziej zagrożonych problemami zdrowotnymi z powodu zmiany klimatu i które ponoszą najmniejszą odpowiedzialność za spowodowanie tego problemu.

Magazyn Lancet Countdown jest publikowany co roku przed doroczną konferencją ONZ dotyczącą zmian klimatu, która w tym roku nosi nazwę COP27 i ma się odbyć na początku listopada w Egipcie.

Po tym, jak powodzie pozostawiły jedną trzecią Pakistanu pod wodą i zabiły tysiące, kraj ten należy do tych, którzy wzywają do naprawienia zmian klimatycznych – temat, który z pewnością pojawi się podczas globalnych rozmów klimatycznych.

„To będzie duży problem na COP – straty i szkody” – powiedziała Carol Devine, która pracuje nad kwestiami klimatycznymi dla Lekarzy bez Granic.

Devine powiedział, że jeśli bogate kraje nie wywiążą się z poprzednich zobowiązań i nie dodadzą funduszy na wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej w biedniejszych krajach, aby pomóc im przystosować się do zmian klimatycznych, „organizacje pomocowe będą przytłoczone”.

Branża opieki zdrowotnej jest również odpowiedzialna za wyeliminowanie własnego wkładu w zmiany klimatu, powiedział dr. Georges Benjamin, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego. Organizacje opieki zdrowotnej są odpowiedzialne za około 5,2% światowych emisji i około 8% w USA, donosi Lancet.

„Możemy zacząć znacznie bardziej agresywnie pracować nad rewitalizacją naszych szpitali i odejściem od paliw kopalnych” – powiedział Benjamin.

Leave a Comment