Le Pen łączy siły ze skrajną lewicą w głosowaniu wotum nieufności przeciwko Macronowi – POLITICO

PARYŻ – Przywódczyni skrajnej prawicy Marine Le Pen ogłosiła w poniedziałek, że prawodawcy w Zgromadzeniu Narodowym zagłosują za wotum nieufności złożonym przez lewicowy sojusz Nupes we francuskim parlamencie, co jest zaskakującym posunięciem, które oznacza kłopoty dla francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. .

Zarówno Zgromadzenie Narodowe Le Pen, jak i lewicowy blok kierowany przez skrajnie lewicową partię Jean-Luca Mélenchona złożyły oddzielne wnioski o wotum nieufności. używany przez rząd awaryjny mechanizm polityczny, aby przeforsować budżet na 2023 r. w zeszłym tygodniu.

„Ponieważ tylko interes narodowy kieruje jej słowami i działaniami, grupa, której mam zaszczyt przewodniczyć, będzie również głosować za wotum nieufności przedstawionym na akceptowalnych warunkach po drugiej stronie Izby”, powiedział Le Pen w przemówienie do Zgromadzenia Narodowego. Montaż. „Jeżeli będziemy musieli jutro znowu iść do urn, jesteśmy na to przygotowani” – ostrzegła.

Obie partie do tej pory zachowywały dystans i wcześniej zapowiedziały, że nie będą głosować za wotum nieufności drugiej strony – chociaż Le Pen pozostawiła otwarte opcje.

Propozycja Nupesa prawdopodobnie nie przejdzie nawet przy poparciu skrajnej prawicy, ponieważ ich łączne 240 głosów wciąż nie wystarcza do wymaganej absolutnej większości 289 głosów potrzebnej do dymisji francuskiego rządu. Posłowie konserwatywnej partii Les Républicains, trzeciej co do wielkości grupy politycznej wśród sił opozycyjnych, już zapowiedzieli, że nie będą głosować za wotum nieufności.

Jednak mało prawdopodobny sojusz opozycji staje się coraz bardziej niebezpieczny dla Macrona zaledwie cztery miesiące po tym, jak koalicja rządząca straciła absolutną większość w czerwcowych wyborach parlamentarnych we Francji.

Leave a Comment