Ława przysięgłych zwolniona w procesie o gwałt w parlamencie australijskim

Komentarz

MELBOURNE, Australia – Proces pracownika politycznego oskarżonego o zgwałcenie kolegi w biurze prawnika w budynku australijskiego parlamentu zakończył się zwolnieniem ławy przysięgłych i ponownym rozpatrzeniem sprawy zaplanowanym na luty.

Bruce Lehrmann, urodzony w Teksasie, rzekomo zaatakował Brittany Higgins we wczesnych godzinach porannych 23 marca 2019 r. na kanapie w gabinecie senatora po nocy picia w stolicy Australii, Canberze.

12-dniowy proces zakończył się bez wyroku w Sądzie Najwyższym Australijskiego Terytorium Stołecznego w czwartek. Sędzia główny Lucy McCallum usłyszała, że ​​juror miał dostęp do pracy naukowej dotyczącej fałszywych skarg, która nie była częścią dopuszczonych dowodów. Jury obradowało przez pięć dni bez jednomyślnej decyzji.

W procesie zeznawało dwóch senatorów z konserwatywnej Partii Liberalnej, byli szefowie Higginsa, senator Linda Reynolds i Michaelia Cash. Reynolds była lokalnie krytykowana za reakcję na zarzuty gwałtu, które Higgins twierdził w biurze Reynoldsa.

Higgins przedstawiła zarzuty za pośrednictwem dwóch mediów w lutym 2021 r. Mniej więcej w tym samym czasie złożyła skargę policyjną i zrezygnowała z pracy w Partii Liberalnej. Uważała, że ​​partia, dla której pracowała jako konsultant ds. mediów, była bardziej zainteresowana możliwym politycznym wpływem jej roszczenia niż jej dobrem.

„Było jasne, że nie mogę iść dalej. [with a police complaint] i utrzymać karierę” – powiedziała w tym miesiącu w sądzie.

Historia była jednym z kilku oddzielnych zarzutów o wykorzystywanie seksualne związane z polityką federalną, które wywołały oburzenie w Australii w 2019 roku.

Higgins zwrócił się do protestujących podczas powtórki ogólnokrajowych wieców „March4Justice” na rzecz bezpieczeństwa kobiet w Canberze, które według organizatorów zgromadziły 110 tysięcy w miesiąc po tym, jak upubliczniła się.

Krótko po tym, jak zarzut Higginsa został upubliczniony, historie z Australian Broadcasting Corp. prawo że ówczesny prokurator generalny Christian Porter zgwałcił kobietę na uniwersytecie w 1988 roku, która następnie popełniła samobójstwo. Porter wycofał się z polityki w zeszłym roku i stanowczo zaprzecza prawo.

Wśród medialnej burzy ówczesny premier Scott Morrison zlecił komisarz ds. dyskryminacji ze względu na płeć Kate Jenkins przeprowadzenie przeglądu kultury dla pracowników parlamentu federalnego. The Oszacowanie odkryli, że jedna trzecia respondentów była molestowana seksualnie, a 37 procent było zastraszanych.

Postrzegany przez Konserwatywną koalicję problem z kobietami był często przypisywany jako istotny czynnik przegranej w wyborach w maju. Otrzymała tylko 30 proc. głosów od kobiet, a 37 proc. od mężczyzn wyjdź z ankiety wykonane przez think tank Australia Institute. To samo badanie wykazało, że dwie trzecie wyborców uważa, że ​​zachowanie koalicji wobec kobiet w polityce jest jedną z jej największych słabości.

Higgins powiedział policji, że w noc, w której została zgwałcona, jechała taksówką z Lehrmannem, obydwoma dwudziestoletnimi pracownikami Partii Liberalnej, po piątkowej nocy spędzonej w Canberze z większą grupą, z zamiarem udania się prosto do domu. , ława przysięgłych usłyszała w tym miesiącu.

Była „tak pijana, jak nigdy w życiu”, powiedziała w sądzie.

Zamiast tego, powiedział Higgins, Lehrmann kazał taksówce pojechać do budynków Parlamentu, gdzie oboje pracowali. Weszła z nim i zemdlała na kanapie w biurze swojego szefa Reynoldsa, budząc się, gdy Lehrmann ją zgwałcił, twierdziła w sądzie.

Ochroniarz zeznał, że później weszła do biura i zastała Higginsa nagiego i przewracającego się w pozycji embrionalnej. Lehrmann wyszedł w pośpiechu około 20 minut po tym, jak obaj zostali wpuszczeni do budynku parlamentu, podała ochrona.

Zatrudnienie Lehrmanna zostało rozwiązane w następnym miesiącu z powodu dwóch naruszeń bezpieczeństwa, w tym wejścia do budynku późną nocą.

W wersji wydarzeń przedstawionej przez Lehrmana policji, ona i Higgins poszli do parlamentu około godziny 1.45, ponieważ musiał odebrać klucze do domu, a ona też miała jakieś zlecenie, jak usłyszał sąd. Poszli do oddzielnych pokoi, a on wyszedł sam, nie widząc jej ponownie, powiedział.

„Oczywiście zaprzeczam temu zarzutowi, ponieważ po prostu tak się nie stało” – powiedział policji o oskarżeniu o napaść na tle seksualnym.

Higgins powiedział sądowi, że senator Reynolds wiedział o zarzutach napaści na tle seksualnym. Poczuła się zamrożona przez swojego szefa z powodu „problemów, które spowodowałem” z moimi rewelacjami, powiedziała – czemu Reynolds zaprzeczył.

Reynolds wiedział, że Higgins został znaleziony rozebrany po przybyciu późno w nocy z Lehrmannem, ale senator powiedział sądowi bez dalszych szczegółów.

„W tamtym czasie naprawdę wierzyłam, że ja i mój szef sztabu robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać młodą kobietę, za którą byłam odpowiedzialna” – powiedziała. powiedział w zeszłym roku na posiedzeniu Senatu.

Kiedy senator dowiedział się o incydencie, zwołała spotkanie z Higginsem, aby porozmawiać w tym samym pokoju, w którym rzekomo została znaleziona naga w — biurze Reynoldsa. Miejsce “wyglądało naprawdę nie na miejscu” i spowodowało, że była “dość spanikowana”, powiedział Higgins w sądzie. Reynoldsa on przeprosił.

Reynolds prywatnie nazwał Higginsa „kłamią krową”, co zostało ujawnione australijski w marcu ubiegłego roku, po czym Higgins wytoczył pozew o zniesławienie. Reynolds powiedział, że komentarz odnosił się do oświadczenia Higginsa, że ​​nie była odpowiednio wspierana. Przeprosiła i załatwiła sprawę poza sądem. Higgins powiedziała, że ​​przekazała ugodę organizacji wspierającej ofiary przemocy seksualnej.

Leave a Comment