Król Tut zmarł dawno temu, ale debata na temat jego grobu trwa nadal

„Nie byłoby powodu, aby umieszczać przedstawienie pochówku tego przodka we własnym grobowcu Tutanchamona” – powiedział dr. Reeves. „Obecność tej sceny faktycznie wskazuje na grób Tutanchamona jako miejsce pochówku tego przodka i że to właśnie w jego zewnętrznych komnatach młody król został pochowany ekstremis”.

Rita Lucarelli, kurator egiptologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powiedziała, że ​​z zainteresowaniem śledziła zarówno stare, jak i nowe twierdzenia dr. Reeves. „Jeśli ma rację, byłoby to niesamowite odkrycie, ponieważ grób Nefertiti również byłby nienaruszony” – powiedziała. „Ale być może, nawet jeśli istnieje grób, nie jest to grobowiec Nefertiti, ale innych osób spokrewnionych z Tutem. Po prostu nie możemy tego wiedzieć, dopóki nie zakopiemy się w skale.

Problem, jak powiedział dr Lucarelli, polega na znalezieniu sposobu na przewiercenie ozdobnej północnej ściany bez jej niszczenia. „Dlatego też inni archeolodzy nie popierają tej teorii” – powiedziała.

Niesympatycznych kolegów dr Reevesa jest wielu.

„Nick w swoich teoriach chłosta martwego konia” – powiedział Aidan Dodson, egiptolog z Uniwersytetu w Bristolu. „Nie dostarczył żadnych wyraźnych dowodów na to, że kartusze zostały zmienione, a jego argumenty ikonograficzne dotyczące twarzy na murze zostały odrzucone przez wszystkich innych egiptologów, których znam, uprawnionych do oglądania”.

Dr. Cooney, którego książka ”Kiedy kobiety rządziły światem” twierdzi, że Nefertiti mogła być babcią Tut, jest jedną z niewielu mistrzów dr. Reeves. „Nie jestem jednym z wielu uczonych, którzy śmieją się pod nosem” – powiedziała. „Teoria Nicka jest świetna, ale łatwa do zignorowania w bardzo politycznym i nacjonalistycznym Egipcie, który odmówił zgody zachodnim uczonym, który nie zgadza się z linią partii. Być może za północną ścianą grobowca Tutanchamona nie ma nic. Może Al Capone jest bezpieczny. Ale jeśli coś tam jest, może to być potencjalnie odkrycie tysiąclecia”.

Przynajmniej część oporu wobec pomysłów dr. Reevesa można powiązać z polityką dziedziczenia. Narracja, że ​​grób Tutanchamona został odkryty przez bohaterskiego angielskiego archeologa Howarda Cartera, od dawna jest otwarcie kwestionowana przez Egipcjan, którzy postrzegali to odkrycie jako wezwanie do zakończenia rządów brytyjskich w latach dwudziestych XX wieku i ustanowienia nowoczesnej tożsamości egipskiej. Najgorętsze tematy wśród dzisiejszych egiptologów obejmują dekolonizację pola oraz bardziej kompleksowe i sprawiedliwe sprawozdania członków egipskiego zespołu zaangażowanych w wykopaliska archeologiczne.

Leave a Comment