Koty rozpoznają, kiedy ich właściciel rozmawia z nimi i nieznajomymi

Możesz myśleć że masz bliską więź ze swoim kotem – ale teraz istnieją dowody naukowe, które to potwierdzają.

W nowym badaniu opublikowanym we wtorek w czasopismo Rozpoznawanie zwierząt, Naukowcy z Université Paris Nanterre we Francji odkryli, że koty potrafią rozpoznawać głosy swoich właścicieli, kiedy do nich mówią. Koty potrafią również odróżnić głos swoich właścicieli od głosów zupełnie obcych. Eksperyment sugeruje coś, czego wielu właścicieli zwierząt jest już dobrze świadomych: Ty i Twój kot możecie z czasem nawiązać silną więź.

„Te odkrycia nadają nowy wymiar rozważaniom na temat relacji człowiek-kot, ponieważ implikują rozwój specyficznej komunikacji w diadach człowiek-kot, która opiera się na doświadczeniu” – napisali autorzy badania.

Naukowcy zrekrutowali 16 interesujących kotów, aby zobaczyć, jak zwierzęta reagowały na ton głosu, który do nich mówi – lub mowę kierowaną przez kota (CDS) – oraz na ton głosów przemawiających do innych ludzi – lub mowę kierowaną przez dorosłych (ADS). Chcieli również zobaczyć, jak koty reagują na mowę obcych w porównaniu z ich indywidualnymi właścicielami.

Korzystając z wcześniej nagranych głosów właścicieli i nieznajomych wypowiadających różne zdania w CDS i ADS, autorzy badania odkryli, że zwierzęta były w stanie odróżnić frazy wypowiadane przez ich właścicieli. Kiedy koty słyszały znajome głosy, reagowały silniej, robiąc takie rzeczy, jak zwracanie uszu na głos, poruszanie się po pokoju i obracanie źrenic. Jednak, gdy przemówił nieznajomy, wykazywały ograniczone zachowanie.

Autorzy badania stwierdzili podobne wyniki, jeśli chodzi o ton. Z kotami było mniej aktywności, gdy ich właściciele rozmawiali w ADS. Jeśli jednak ich właściciel przemawiał w CDS, intensywność zachowania wzrastała. Ten wzrost nie występował, gdy nieznajomi mówili jednym tonem.

Sugeruje to więc, że koty wiedzą, czy ich właściciele z nimi rozmawiają – a zwłaszcza, jeśli używają pomruku dziecięcego, którego tak wielu rodziców używa wokół swoich futer. Oznacza to, że im więcej czasu spędzisz ze swoimi kotami, tym silniejsza będzie twoja relacja z nimi.

Autorzy badania zauważają, że wielkość próby była niewielka, dlatego ostrzegają przed wszelkimi uogólnieniami, które można wyciągnąć z badania. Ale odkrycia wciąż stanowią dowód na to, że – nawet jeśli są zdystansowane i odległe – twoje koty dobrze cię znają. Więc pamiętaj, aby dać im trochę kocimiętki lub małe salami jako przysmak.

Leave a Comment