Korea Południowa rozpoczyna śledztwo w sprawie śmiercionośnej paniki na Halloween

  • Liczba ofiar wzrasta do 154 149 rannych
  • Rząd obiecuje dokładne śledztwo
  • Mieszkańcy, urzędnicy składają kondolencje pod pomnikami
  • Katastrofa jest najgorsza w Korei Południowej od czasu zatonięcia promu Sewol w 2014 roku

SEOUL, 31 października (Reuters) – Południowokoreańscy śledczy przeczesali materiał filmowy z ponad 50 państwowych i prywatnych kamer telewizji przemysłowej, a także mediów społecznościowych w poniedziałek, aby znaleźć odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zginęła fala imprezowiczów Halloween uwięzionych w wąskich uliczkach. tak wiele.

Gdy kraj rozpoczął tydzień żałoby, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 154. Kolejne 149 osób zostało rannych, z czego 33 poważnie. Wśród zabitych byli obywatele co najmniej dwudziestu krajów.

Premier Korei Południowej Han Duck-soo obiecał dokładne śledztwo, a władze powiedziały, że skupiły się na odtworzeniu łańcucha wydarzeń, które doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu i zbadaniu, czy ktokolwiek może być odpowiedzialny za wywołanie paniki.

„Analizujemy CCTV, aby znaleźć dokładną przyczynę wypadku” – powiedział dziennikarzom policyjny śledczy Nam Gu-jun.

„Będziemy nadal przesłuchiwać innych świadków, w tym pracowników pobliskich sklepów” – powiedział.

Dziesiątki tysięcy tłumów – wielu w wieku od 12 do 20 lat i ubranych w kostiumy – wylało się w sobotę w wąskie uliczki i zaułki popularnej dzielnicy Itaewon na pierwsze od trzech lat praktycznie nieograniczone obchody Halloween.

Ale chaos wybuchł, gdy ludzie wlewali się do jednej szczególnie wąskiej i pochyłej alejki, mimo że była już pełna, mówią świadkowie.

Identyfikacja ofiar została prawie zakończona i przygotowania do pogrzebu mogą być kontynuowane, powiedział Han. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić niezbędne wsparcie, odzwierciedlając w jak największym stopniu poglądy ocalałych”.

Mężczyzna składa hołd w pobliżu miejsca zgniatania podczas uroczystości Halloween w Seulu w Korei Południowej, 30 października 2022 r. REUTERS / Kim Hong-ji

W poniedziałek przy małym prowizorycznym ołtarzu przy wyjściu ze stacji metra Itaewon ludzie umieścili białe chryzantemy, napoje i świece.

Emeryt Jung Si-hoon postawił przy ołtarzu stary drewniany krzyż, mówiąc, że nie można nic zrobić, aby przywrócić wszystkich młodych, którzy zginęli.

„Ci biedni ludzie, wszyscy w podobnym wieku do moich wnuków… Cóż więcej powiedzieć? Powinniśmy się za nich modlić i życzyć im spokoju” – powiedział.

W poniedziałkowe popołudnie dziesiątki śledczych i kryminalistów wyszło na zaśmiecone ulice, które były niesamowicie ciche, a wiele sklepów i kawiarni było zamkniętych.

Pewien agent z zespołu National Forensic Service, ubrany w biały kombinezon i czarną wstążkę żałobną przypiętą do piersi, obsługiwał skaner 3D Leica, jak powiedział, „aby uchwycić scenę”.

Prezydent Yoon Suk-yeol, który wyznaczył Itaewon jako strefę katastrofy, odwiedził w poniedziałek ołtarz pamiątkowy w pobliżu ratusza w Seulu i złożył hołd ofiarom.

Szkoły, przedszkola i firmy w całym kraju odwołały zaplanowane imprezy na Halloween. Odwołane zostały także koncerty K-popowe i briefingi rządowe.

Zmiażdżenie nastąpiło, gdy Itaewon dopiero zaczynał się rozwijać po ponad dwóch latach ograniczeń COVID-19. Katastrofa jest najbardziej śmiertelna w kraju od czasu zatonięcia promu w 2014 roku, w którym zginęły 304 osoby, głównie uczniowie szkół średnich.

Han powiedział, że zdarzały się przypadki osób promujących mowę nienawiści poprzez obwinianie ofiar, a także incydenty polegające na rozpowszechnianiu fałszywych informacji i zamieszczaniu niepokojących scen paniki w Internecie. Rzecznik Narodowej Agencji Policji powiedział, że badają sześć powiązanych spraw.

Sprawozdania Soo-hyang Choi i Ju-Min Park; Więcej aktualności Choonsik Yoo i Joyce Lee; Napisane przez Lincoln Feast i Jack Kim; Montaż dokonali Gerry Doyle, Edmund Klamann i Edwina Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment