Komunikatywny kot: koty uważne na głos właściciela, znaleziska badawcze | Koty

Każdy właściciel kota wie, że właściwym sposobem na zwrócenie uwagi zwierzaka jest śpiewanie „tutaj kotku”, a nie „chodź tu kotku”. Badania sugerują, że koty mogą rutynowo dostroić się do tonu głosu właściciela, aby wykryć, kiedy rozmawiają z nimi, a nie z innymi ludźmi.

Większość ludzi automatycznie przyjmuje wyższy ton, gdy rozmawia ze zwierzętami i ludzkimi niemowlętami. Chociaż poprzednie badania sugerowały, że takie „mówiące dzieci” z większym prawdopodobieństwem przyciągnęły uwagę psów, mniej wiadomo było na temat tego, jak koty reagowały na mówienie w ten sposób.

Aby to zbadać, Charlotte de Mouzon i jej współpracownicy z Paris Nanterre University zaobserwowali, jak 16 kotów reagowało na usłyszenie wcześniej nagranych zdań wypowiadanych przez ich właściciela lub nieznajomego, odnotowując zmiany w ich zachowaniu, takie jak ruch uszu lub ogona, które sprawiają, że nagle przestają to, czego chcą. robili lub ich źrenice rozszerzały się – co mogło wskazywać, że jakiś dźwięk przyciągnął ich uwagę.

Odkryli, że koty w dużej mierze nie reagowały na słyszenie nieznajomego głosu wołającego ich imię, ale kiedy ich właściciel to zrobił, 10 z 16 kotów wykazywało konstelację zachowań sugerujących wzmożoną uwagę. Koty wykazywali również więcej oznak zainteresowania, gdy słyszeli, jak ich właściciel wypowiada zdania w tonie typowym dla ich kota – ale nie wtedy, gdy nieznajomy użył tego tonu lub gdy ich właściciel powiedział to samo zdanie, jakby zwracał się do dorosłego kolegi.

Badania opublikowane w Rozpoznawanie zwierząt, dodaje coraz więcej dowodów na to, że relacje osobiste są ważne, aby koty i ludzie tworzyli silne więzi. „Przez długi czas uważano, że koty są bardzo niezależnymi, egoistycznymi stworzeniami [humans for] jedzenie i schronienie, ale fakt, że reagują konkretnie na swojego właściciela, a nie tylko na kogoś, kto się do nich zbliża, wspiera ideę, że są przywiązani” – powiedział de Mouzon. „Dostarcza dalszych dowodów zachęcających ludzi do traktowania kotów jako osób wrażliwych i komunikatywnych”.

Potencjalnie ta zależność działa w obie strony, ponieważ wcześniej zaobserwowano, że koty mruczą inaczej, gdy próbują prosić właścicieli o jedzenie, w porównaniu na przykład z głaskaniem – a ludzie postrzegali te „wymagające” mruczenie jako bardziej pilne. „Fakt, że koty z kolei wykazują większą reakcję, gdy ich ludzie konkretnie się do nich zwracają, dodaje nowy wymiar wcześniejszemu myśleniu o tej wzajemnej relacji” – powiedział de Mouzon.

Roger Tabor, biolog i autor książki 100 Ways to Understand Your Cat, powiedział, że chociaż nie jest całkowicie zaskakujące, że koty są bardziej wrażliwe na głosy swoich właścicieli, fakt, że wydają się odfiltrowywać nieistotne informacje, jest interesujący. „Jestem pewien, że wielu ludzkich partnerów często nie słyszy, co mówi drugi partner, ponieważ skupiają się na czymś ważniejszym dla nich bezpośrednio. Ciekawe, że koty też filtrują – choć nie jest to takie wyjątkowe, bo jedna rzecz ma znaczenie, a druga mniej.

Biorąc pod uwagę te odkrycia, de Mouzon powiedział, że właściciele kotów nie powinni czuć się zakłopotani rozmawiając w ten sposób ze swoimi zwierzętami. „Ja też rozmawiam z moim [two] koty, jakby były dziećmi – i odpowiadają” – powiedziała. „Ludzie mogą wstydzić się tego przyznać, ale myślę, że może to pomóc wzmocnić więź między kotami a ich właścicielami”. Rozumieją, że zwracamy na nich uwagę”.

Leave a Comment