CNN
—
Katar Departament Stanu wezwał ambasadora Niemiec Claudio Fischbacha w piątek po niedawnych komentarzach minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser dotyczących organizacji Mistrzostw Świata 2022 przez kraje Zatoki Perskiej.
W oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych Kataru stwierdzono, że Fischbach otrzymał memorandum sprzeciwu, wyrażające rozczarowanie kraju Zatoki, jak również całkowite odrzucenie i potępienie uwag niemieckiego federalnego ministra spraw wewnętrznych Faesera.
Podczas wywiadu z filią CNN Germany ARD w czwartek, Faeser podkreślił, że przyznawanie ważnych wydarzeń sportowych, takich jak zbliżające się mistrzostwa świata, powinno być powiązane z kryteriami, „mianowicie zgodnością prawa człowieka i zasady zrównoważonego rozwoju.”
Faeser powiedziała również, że chce poznać opinię społeczeństwa obywatelskiego na temat tego, czy osiągnięto postęp, poinformowała ARD.
Minister spraw zagranicznych Kataru również zażądał wyjaśnienia uwag – dodał.
„Oświadczenie ministra przed oficjalną wizytą w Doha w przyszłym tygodniu było sprzeczne z normami i konwencjami dyplomatycznymi, zwłaszcza biorąc pod uwagę silne powiązania między państwem Katar a Niemcami we wszystkich dziedzinach” – czytamy w oświadczeniu.
Mistrzostwa Świata FIFA 2022 rozpoczynają się 20 listopada i potrwają do 18 grudnia w stanie Zatoki Perskiej.
Jednak gospodarzem turnieju w Katarze były kontrowersje.
The Guardian donosił w zeszłym roku, że w ciągu 10 lat od udanej kandydatury Kataru o organizację turnieju w 2010 roku w kraju zginęło 6500 pracowników migrujących, większość z nich wykonywała niebezpieczną, niskopłatną pracę, często wykonywaną w ekstremalnych upałach.
Raport – „kategorycznie” odrzucony przez organizatorów turnieju – nie wiązał wszystkich 6500 zgonów z projektami infrastrukturalnymi Pucharu Świata i nie został niezależnie zweryfikowany przez CNN.
Katar również znalazł się pod ostrzałem z powodu przepisów anty-LGBTQ.
Wcześniej w tym tygodniu brytyjski aktywista LGBTQ Peter Tatchell on zaprotestował sam na zewnątrz Katar Muzeum Narodowe.
„Złożyłam ten protest, aby zwrócić uwagę na łamanie w Katarze praw osób LGBT, kobiet i pracowników migrujących” – napisała w oświadczeniu Fundacja Tatchell.
„Stałem w solidarności z odważnymi katarskimi obrońcami praw człowieka, którzy nie mogą wyrazić swoich głosów z powodu ryzyka aresztowania, uwięzienia i tortur”.