Katar spotkał się z bezprecedensową krytyką dotyczącą organizacji Mistrzostw Świata, mówi Emir

DOHA, 25 października (Reuters) – Katar spotkał się z bezprecedensową krytyką od czasu wygrania przetargu na organizację Mistrzostw Świata 2022, z których część stanowiła zniesławienie, powiedział we wtorek jego władca, emir szejk Tamim bin Hamad al-Thani.

„Początkowo zajmowaliśmy się tą sprawą w dobrej wierze”, powiedział szejk Tamim w telewizyjnym wystąpieniu politycznym, dodając, że część początkowej krytyki była konstruktywna.

Powiedział jednak, że antykatarska kampania rozszerzyła się i „obejmuje fabrykacje i podwójne standardy, które były tak oburzające, że niestety wielu ludzi zakwestionowało prawdziwe powody i motywy kampanii”.

Katar, pierwszy kraj na Bliskim Wschodzie, który gościł Mistrzostwa Świata, został poddany intensywnej międzynarodowej krytyce za traktowanie zagranicznych pracowników i restrykcyjne prawa socjalne.

Emir przemawiał na posiedzeniu Rady Doradczej Szury w stanie Zatoki Perskiej, gdy Doha przygotowuje się do organizacji najważniejszej na świecie imprezy piłkarskiej, która rozpocznie się 20 listopada.

Katar spodziewa się 1,2 miliona odwiedzających podczas turnieju, co stanowi bezprecedensowe wyzwanie logistyczne i policyjne dla małego państwa Zatoki Arabskiej.

Szejk Tamim powiedział, że organizacja mistrzostw świata była „świetnym sprawdzianem dla kraju wielkości Kataru”.

„Przyjęliśmy to wyzwanie z wiary w nasz potencjał, my Katarczycy, aby poradzić sobie z misją i odnieść sukces” – powiedział.

„To mistrzostwa dla wszystkich, a ich sukces jest sukcesem wszystkich”.

Doha wprowadziła reformy, w tym przepisy chroniące pracowników przed upałem i minimalną miesięczną płacę w wysokości 1000 riali (275 dolarów), i twierdzi, że nadal rozwija swój system pracy.

Zagraniczni pracownicy stanowią 85% około 3 milionów mieszkańców Kataru, który jest jednym z wiodących światowych producentów gazu ziemnego i jednym z najbogatszych krajów na mieszkańca.

Szejk Tamim powiedział, że wyższe ceny energii pomogły Katarowi zrealizować nadwyżkę budżetu państwa w wysokości 47,3 mld riali (12,8 mld USD) w pierwszej połowie 2022 r., przy przewidywanym deficycie i wzroście produktu krajowego brutto na poziomie 4,3%, według wczesnych szacunków.

„Nadwyżka budżetowa pójdzie na zmniejszenie poziomu długu publicznego i zwiększenie rezerw finansowych państwa” – powiedział.

Powiedział, że Mistrzostwa Świata pozwolą Katarowi pokazać swoją siłę gospodarczą i instytucjonalną oraz tożsamość kulturową.

Sprawozdania Andrew Millsa w Doha i Ghaida Ghantous, Nadine Awadalla i Moataz Mohamed Redakcja: Andrew Heavens, Robert Birsel

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment