Karty AMD Radeon RX 7000 podobno nie korzystają ze złącza PCIe Gen5 „12VHPWR”

Pamiętaj, że ten post jest oznaczony jako reputacja.

Brak złącza 12VHPWR na GPU RDNA3?

Wiele źródeł twierdzi, że AMD nie doda nowego złącza zasilania PCIe Gen5 do swoich nowych kart graficznych Radeon.

Kyle Bennett niedawno ujawnione GPU RDNA3 Navi 31 będzie obsługiwać niezapowiedzianą (w tamtym czasie) specyfikację DisplayPort 2.1, tylko dla konsorcjum VESA formalnie ogłosić Spec 2.1 kilka dni później.

Według źródeł Kyle’a, AMD nie planuje dodać złącza zasilania PCIe Gen5 do nowych kart referencyjnych Navi 31, w rzeczywistości żadne karty partnerskie nie mają obecnie potwierdzenia, że ​​używają takiego złącza.

Ta wiadomość przychodzi jak NVIDIA w obliczu wiadomości o stopieniu 16-pinowych złączy zasilania w swoich kartach graficznych 450 W GeForce RTX 4090. Firma przyjęła 12-pinowe złącze zasilania dla swoich procesorów graficznych RTX 30 Founders Edition już w 2020 roku, tylko dla nowej serii „Ada” ma pełną implementację z 12+4pin i jest zdefiniowany jako 12VHPWR i oferuje moc do 600 W.

W rzeczywistości twierdzenie Kyle’a nie jest jedynym. To było Angstronomia którzy jako pierwsi przekazali wiadomość, że AMD nie planuje używać nowego złącza zasilania w swoich referencyjnych konstrukcjach. Firma polegałaby na podwójnych 8-pinowych złączach zasilania w modelu opartym na Navi 3X:

Wydaje się, że karta referencyjna ma zaktualizowaną konstrukcję z trzema wentylatorami, która jest nieco wyższa niż poprzednia generacja, z wyraźnym akcentem 3 czerwonych pasków na części żeberek radiatora w pobliżu podwójnych 8-stykowych złączy.

— Angstronomia

Witryna poprawnie podała 3 czerwone paski na referencyjnym projekcie, który AMD ujawnił pod koniec sierpnia. Jednak oficjalny render AMD pokazywał brak złącza zasilania:

Projekt referencyjny AMD RDNA3, źródło: AMD

Jest też relacja z LAB Igora który ujawnił projekt PCB dla nadchodzącego procesora graficznego RDNA3, prawdopodobnie niestandardowego wariantu. Mówi się, że ta karta ma potrójne 8-pinowe złącza zasilania. Mając to na uwadze, istnieją teraz trzy źródła o stosunkowo dobrych osiągnięciach, które twierdzą, że AMD nie używa złącza 12VHPWR na GPU RDNA3.

Jeśli te doniesienia okażą się prawdziwe, NVIDIA pozostanie jedyną firmą korzystającą z tego nowego złącza o wysokiej wydajności. Dzieje się tak pomimo faktu, że Intel i AMD wprowadzają nowe karty do komputerów stacjonarnych niemal w tym samym czasie.

Źródło: Kyle Bennett, AngstronomiaLeave a Comment