Jerry Lee Lewis, znana amerykańska gwiazda rock’n’rolla, zmarła w wieku 87 lat | Jerry Lee Lewis

Jerry Lee LewisPionier rock’n’rolla, który stał się jedną z najbardziej niesławnych postaci muzyki popularnej, zmarł w wieku 87 lat, powiedział jego publicysta.

Zmarł z przyczyn naturalnych w swoim domu w hrabstwie DeSoto w stanie Mississippi. „Judith, jego siódma żona, była u jego boku, gdy zmarł w swoim domu w hrabstwie Desoto w stanie Mississippi, na południe od Memphis” – czytamy w oświadczeniu. „Powiedział jej w swoich ostatnich dniach, że wita życie pozagrobowe i że się nie boi.

Energiczne występy Lewisa w utworach, w tym Great Balls of Fire, pomogły ugruntować pozycję rock’n’rolla jako dominującej amerykańskiej muzyki pop lat pięćdziesiątych. Urodził się w Luizjanie w 1935 roku jako syn ubogiej rodziny rolniczej, która zastawiła swój dom, aby kupić Lewisowi jego pierwszy fortepian. Podczas nauki gry na instrumencie i nauki w szkole ewangelickiej został zwolniony za wykonanie boogie-woogie wersji My God is Real, która została uznana za lekceważącą.

Nie wrócił do edukacji i zaczął występować na żywo – jego pierwszy występ w wieku 14 lat miał miejsce na otwarciu salonu samochodowego. Wypracował teatralny, hałaśliwy styl, który pasował do energii rodzącej się sceny rock’n’rollowej i zaczął grać w Sun Studios w Memphis, najpierw jako muzyk studyjny, a następnie jako artysta solowy. Niektóre z jego pierwszych nagrań zostały dokonane w 1956 roku z Elvis Presley, Johnny Cash oraz Carl Perkins, grupa nazwana później Million Dollar Quartet. To była zaimprowizowana sesja: Cash i Presley przypadkiem odwiedzili studio, w którym Lewis akompaniował Perkinsowi na fortepianie.

Przełom Lewisa nastąpił w następnym roku, gdy ukazał się Whole Lotta Shakin’ Goin’ On, zapierający dech w piersiach rock’n’rollowy singiel fortepianowy. Kiedy wykonał ją w telewizji w programie The Steve Allen Show, zwrócił uwagę całego kraju na swój wyjątkowy styl gry: szalenie energiczny, przewracanie się na stołek od fortepianu i granie na stojąco, z piosenkami przerywanymi kaskadowymi nutami.

Podążył za nim swoim największym hitem Top 3, Great Balls of Fire, który osiągnął drugie miejsce na amerykańskich listach przebojów i stał się jedną z ostatecznych piosenek ery rock’n’rolla.

Podczas tournée po Wielkiej Brytanii w 1958 roku, u szczytu swojej sławy, wplątał się w skandal po tym, jak ujawniono, że poślubił swoją 13-letnią kuzynkę Myrę Brown – co byłoby trzecim z jego siedmiu małżeństw. W brytyjskiej prasie pojawiły się oburzenie, a reszta trasy została odwołana. Był również na czarnej liście amerykańskich stacji radiowych i promotorów koncertów, a jego popularność spadła. Nigdy więcej nie znalazła się w amerykańskiej pierwszej dwudziestce.

Jerry Lee Lewis i Myra Brown w maju 1958 roku.
Jerry Lee Lewis i Myra Brown w maju 1958 roku. Zdjęcie: Archiwum Hultona/Getty Images

Reputacja Lewisa jako dzikiego człowieka ugruntowała jego przydomek Zabójca, który zyskał dzięki nawykowi opisywania znajomości w luizjańskim slangu dla „zabójcy”. Po 13-letnim małżeństwie z Brownem jego czwarte i piąte małżeństwo były jeszcze bardziej znane. Jaren Pate i Shawn Stephens zginęli w podejrzanych okolicznościach – pierwszy utonął, podczas gdy ten drugi był podobno przemocą domową.

Pomimo kontrowersji z powodzeniem przeniósł się do country po tym, jak scena rock’n’rollowa osłabła i zdobył szereg przebojów na amerykańskich listach przebojów, w tym jego wersję standardowej Chantilly Lace.

W 1984 roku, po latach przyjmowania leków na receptę, przeżył operację usunięcia jednej trzeciej żołądka po serii perforowanych wrzodów, a w 1986 roku był jednym z pierwszych 10 wykonawców wprowadzonych do Rock’n’Roll Hall of Fame obok Presleya , Chuck Berry i więcej.

Kolejny niesławny moment „Zabójcy” dotyczył Berry’ego. Kiedy para była w trasie, Lewis sprzeciwił się, by Berry go ścigał, więc po swoim występie podpalił fortepian, mówiąc: „Idź, chłopcze”. Tymczasem Lewis został aresztowany w 1976 roku po tym, jak pojawił się pijany w domu Presley’s Graceland w Memphis z załadowanym pistoletem na desce rozdzielczej swojego samochodu.

Dwoje z sześciorga dzieci Lewisa zmarło młodo: Steve Allen Lewis utonął w basenie w wieku trzech lat Jerry Lee Lewis Jr – który grał na perkusji dla swojego ojca – zginął w wypadku samochodowym w wieku 19 lat. Czterech innych — Ronnie Guy, Phoebe Allen, Lori Lee i Jerry Lee III — przeżyło go, podobnie jak jego żona Judith.

Lewis nagrał 40 albumów studyjnych, z których najnowszy to Rock & Roll Time z 2014 roku. Willie Nelson i Eric Clapton.

W mediach społecznościowych pojawiły się hołdy, w tym Eltona Johna, który: on tweetował: „Nie byłbym tym, kim jestem dzisiaj bez Jerry’ego Lee Lewisa. To było przełomowe i ekscytujące i zmiażdżyło fortepian. Również genialny wokalista. Dziękuję za twoją pionierską inspirację i wszystkie wspomnienia związane z rock’n’rollem”.

Ringo Starr też ma on tweetował: “Niech Bóg błogosławi Jerry Lee Lewis pokój i miłość do całej jego rodziny.” Gene Simmons nazwała jest „jednym z pionierów rock’n’rolla” i „buntownikiem do końca”.

Leave a Comment