Jerry Lee Lewis, wpływowy i potępiony pionier rock and rolla, martwy – Rolling Stone

Jerry Lee Lewis, którego rozkwitające pianino boogie-woogie, wyluzowany koci głos i bezlitosna osobowość bad-boya uczyniły go architektem rock’n’rolla i wczesnym rywalem Elvisa Presleya. Publicysta Lewisa potwierdził jego śmierć Turlający się kamień, ale przyczyna śmierci nie była od razu dostępna; miał 87 lat.

Lewis zmarł w swoim domu w hrabstwie Desoto w stanie Missisipi wraz ze swoją siódmą żoną Judith Coghlan u boku.

dwa single Lewisa z 1957 roku, „Cała Lotta Shakin’ Goin’ On” oraz „Wielkie kule ognia” były jednymi z pierwszych i najbardziej pierwotnych hitów rocka: zawodzeniem, krzykiem, pożądliwymi występami, które ogłaszały równie wyzywająco, jak każde nagranie epoki, że pojawił się nowy styl muzyki i nie wziąłby żadnych jeńców. „Stworzyłem rock and rolla, zanim jeszcze pomyśleli o rock and rollu” Lewis powiedział Turlający się kamień w roku 2014. „Kiedy Elvis wyszedł, był rockabilly. Kiedy wyszedłem z ‘Whole Lotta Shakin’ Goin’ On, był to rock and roll. Wtedy na pierwszy plan wysunęła się nazwa „rock & roll”.

„On jest najlepszym rockandrollowym pianistą wszech czasów”, powiedział Elton John w 2007 roku. „Nie mogłem grać jak on, ponieważ jest za szybki”.

Za kulisami Lewis ucieleśniał także dostrzegane niebezpieczeństwa muzyki rockowej. „Jestem najgorszym sukinsynem, jaki kiedykolwiek wyciągnął gówno z tyłka mięsa” – powiedział chwalił się Turlający się kamień w 1979 roku. Przez większość swojego życia walczył z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, raz przypadkowo zastrzelił członka swojego zespołu i słynne spalenie fortepianu na scenie, kiedy został poproszony o zagranie przed headlinerem Chuckiem Berrym. „Spalił go doszczętnie” – powiedział Lewis w 1979 roku. „Miałem być gwiazdą serialu”.

Ale to był znany skandal, który zabił jego karierę, przynajmniej na jakiś czas – rewelacja, że ​​22-letni Lewis poślubił swoją 13-letnią kuzynkę Myrę Gale Brown. Para była małżeństwem od 1957 do 1970 roku, a nielegalne małżeństwo (jedno z siedmiu dla Lewisa) rzuciłoby cień na całe życie na spuściznę muzyka.

Lewis urodził się 29 września 1935 r. w Ferriday w stanie Luizjana i dorastał w biedzie (jego ojciec, Elmo, pracował jako stolarz, kiedy w ogóle pracował). Wokół domu młody Jerry Lee słuchał muzyki kowbojskiej, bluesa 78 i płyt swingowych, zakradł się do lokalnych klubów, by posłuchać muzyki Raya Charlesa i BB Kinga. Choć biegły w bębnieniu, Lewis zaczął grać na pianinie w wieku ośmiu lat – ojciec Lewisa zastawił swoją farmę, aby kupić mu jedną, a starszy kuzyn nauczył go wkrótce stylu boogie-woogie – i po raz pierwszy wystąpił publicznie w wieku 15 lat. parking przy salonie samochodowym. Kiedyś powiedział, że pierwszą piosenką, którą nauczył się grać, była „Cicha noc” – ale jak powiedział toczenia kamienia „Grałem rock and rolla.

Po ukończeniu szkoły średniej (gdzie zyskał przydomek Zabójca), Lewis uczęszczał do szkoły biblijnej w Waxahachie w Teksasie. Ale jako pierwszy znak swoich zmagań między świeckim a świętym, Lewis wykonał piosenkę gospel „My God Is Real” – także rock & roll – na szkolnym wydarzeniu. Został wydalony za swoją zuchwałość. W tym czasie Lewis był już dwukrotnie żonaty: najpierw, w wieku 15 lat, z kobietą o dwa lata od niego starszą, a następnie z inną kobietą, którą zapłodnił podczas pierwszego małżeństwa. Po szkole bezskutecznie przesłuchał do wytwórni płytowej w Nashville i wrócił do domu, by pracować jako sprzedawca maszyn do szycia.

Jednak życie Lewisa zmieniło się całkowicie, gdy on i jego ojciec udali się do Sun Records w Memphis (aby pozwolić sobie na podróż, starszy Lewis sprzedał 33 tuziny jaj ze swojej farmy). Dzięki Presleyowi Słońce stało się miejscem, w którym mogło stać się wielu początkujących muzyków. Szefa wytwórni, Sama Phillipsa, nie było tego dnia, ale główny inżynier Jack Clement był i po wysłuchaniu Lewisa śpiewającego i grającego piosenki country, poradził Lewisowi, aby zamiast tego skupił się na rock & rollu. W drodze powrotnej do Sun Lewis nagrał jeszcze kilka rockowych piosenek – w tym hit country „Crazy Arms” – które potem usłyszał Phillips. – Skąd, u diabła, wziął się ten człowiek? Phillips przypomniał Turlający się kamień w 1979 roku. W Lewis Phillips zobaczył młodego, surowego talentu równego jego największej gwieździe, Presleyowi.

Pod koniec jednej ze swoich sesji w Sun Lewis od niechcenia zasugerował, by wyciął piosenkę, którą grał i wyłączał. Lewis wybucha „Whole Lotta Shakin’ Goin’ On” bez prób z zespołem. Wydana na początku 1957 roku piosenka eksplodowała i nie bez powodu: od bębniącego fortepianu po niezwykle sugestywne wybryki Lewisa, piosenka sprawiła, że ​​Presley brzmiał oswojono. Zarówno ten hit, jak i jego następca, „Great Balls of Fire” Otisa Blackwella, były nie tylko dynamiczne, ale także historyczne: znalazły się w pierwszej piątce na listach przebojów country, pop i R&B jednocześnie.

Chociaż Lewis zdobył kolejny hit Top 10 w następnym roku, „Breathless”, jego awans zakończył się prawie tak szybko, jak się zaczął. Podczas tournée po Anglii w 1958 roku dziennikarze dowiedzieli się, że Lewis poślubił swoją trzecią kuzynkę, Myrę Gale Brown, córkę jego basisty. Lewis po raz pierwszy powiedział, że ma 15 lat – w rzeczywistości była o dwa lata młodsza. Lewis nie okazał skruchy, ale skandal wykoleił jego karierę. Po powrocie do domu jego koncerty wyschły, przeboje ustały, a do 1963 roku odszedł z Sun.

Lewis nadal pracował i nagrywał (jego Na żywo w Star-Club w Hamburgu album, nagrany w 1964 roku, nadal uważany jest za jedno z największych nagrań koncertów rockowych). Zagłębiał się w blues, gospel i muzykę country, a jego styl życia stał się jeszcze bardziej dziki, gdy jego narkotyki i picie nasilały się w tym okresie. Świat rocka może się z nim skończyć, ale Nashville nie. Niektóre z hitów z lat pięćdziesiątych Lewisa trafiły na listy przebojów country, aw 1968 r. zasadniczo przeszedł na ten gatunek. „Another Place Another Time” zapoczątkował serię przebojów country, a on odrodził się jako skruszony piosenkarz honky-tonk z ożywioną karierą. (Powrócił na listy przebojów w 1972 roku z okładką Krisa Kristoffersona „Ja i Bobby McGee.) Jako dowód tego, jak bardzo był nadal czczony, album Lewisa z 1972 r. spotkanie, edytowany w Londynie, zawierał m.in. portrety Petera Framptona i Alvina Lee.

Lewis rzadko zwalniał tempo w latach 80.: nagrał dla Elektry kilka przyjaznych rockowi albumów i kontynuował trasy koncertowe i nagrania, szlifując swoją legendę. W 1986 roku został wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame. W 1989 roku jego życie zostało uwiecznione na ekranie Wielkie kule ognia, z Dennisem Quaidem w nieco kreskówkowej wersji Lewisa.

Jednak życie osobiste Lewisa wciąż może być chaotyczne, często tragiczne i owiane tajemnicą. W 1962 roku utonął jego trzyletni syn Steve Allen (nazwany na cześć gospodarza telewizyjnego talk-show, który pomógł uczynić Lewisa gwiazdą na początku jego kariery); inny syn Jerry Lee Lewis Jr., zginął w wypadku samochodowym w 1973 roku. Czwarta żona Lewisa, Jaren Gunn Lewis, została znaleziona utonęła w basenie tuż przed rozwodem. W 1983 roku jego piąta żona, Shawn Michelle Lewis, została znaleziona martwa w sypialni ich domu w Nesbit w stanie Missisipi, niecałe trzy miesiące po ślubie. Chociaż jej śmierć przypisano obrzękowi płuc, nagromadzeniu płynu w płucach (co sugeruje przedawkowanie leku), śmierć budziła kontrowersje. Jak Turlający się kamień później zgłoszone, krew została znaleziona na szacie i kapciach Lewisa, ale krwi nigdy nie badano, a Lewis nigdy nie został oskarżony. Zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w jej śmierci.

Lewis spędził również czas w Klinice Betty Ford z powodu uzależnienia od środków przeciwbólowych i stoczył wiele bitew z IRS. „Czasami wariuję” – powiedział powiedział Turlający się kamień w 1979. „Ale jeśli wszystko, co mówią, że zrobiłem, jest prawdą, dawno temu zostałbym osadzony w więzieniu.

Pomimo całego zamieszania i kontrowersji otaczających jego życie, Lewis nadal odgrywał dużą rolę w kulturze. Nagrał dwa dobrze przyjęte albumy duetu – 2006 Ostatni stojący człowiek i 2010 Niegodziwy staruszek – składający się z Jimmy’ego Page’a, Erica Claptona, Micka Jaggera, Keitha Richardsa, Johna Mayera, Roda Stewarta, Merle Haggarda, Kida Rocka i Johna Fogerty’ego. Lewis był także pierwszym graczem, który wystąpił w Rock & Roll Hall of Fame z okazji 25-lecia koncertów w Madison Square Garden w 2009 roku. Jego słynna jam session z 1956 roku z Presleyem, Johnnym Cashem i Carlem Perkinsem została przekształcona w musical na Broadwayu. Kwartet za milion dolarów, Następny rok. Na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2022 roku reżyser Ethan Coen miał premierę Jerry Lee Lewis: Problemy w umyślejego ikona dokumentalna.

Pomimo całego szacunku w branży, Lewis pozostał jednym z najbardziej nieprzewidywalnych i niestabilnych artystów rock’n’rolla. Podczas sesji dla niegodziwy staruszek powiedział Turlający się kamień, „Po prostu mówię zespołowi, żeby się zapięł i poszedł. Zacznę piosenkę, odtworzę i zobaczę, czy będzie trwała. Może mogą, a może nie, ale jeśli nie, mogą dostać wstrząśnienia mózgu.

Rozdarta wyściółka żołądka prawie zabiła Lewisa w 1981 roku, a problemy zdrowotne nadal go nękały. Na początku 2010 roku był kilkakrotnie hospitalizowany z powodu problemów z oddychaniem, bólu pleców i zapalenia płuc. W ostatnich latach Lewis – wciąż mieszkający w Nesbit, ze swoją siódmą żoną Coghlan, którą poślubił w marcu 2012 roku – pokonał niektóre swoje zwariowane sposoby dzięki swojej córce i menedżerce Phoebe Lewis.

W lutym 2019 roku Lewis doznał udaru mózgu. Chociaż początkowo opisywano je jako „nieistotne”, nie było to wcale; musiał znowu nauczyć się używać prawej ręki i znowu chodzić. „Nigdy nie doświadczyłem czegoś takiego” powiedział Turlający się kamień miesiąc później. „To było bardzo trudne i bardzo emocjonalne przeżycie. Nie wiedziałem, co się dzieje. Obudziłem się w szpitalu. Po prostu dużo się modliłem i próbowałem wrócić na właściwe tory”. Niecały rok później, w wieku 84 lat, wyzdrowiał na tyle, by nagrać nowy album zakorzeniony w gospel w Nashville z producentem T Bone Burnett. że Lewis wreszcie mógł grać na pianinie na albumie (który pozostał niewydany).

Lewis został ostatecznie wprowadzony do Country Music Hall of Fame w październiku tego samego roku, ale zły stan zdrowia sprawił, że był przykuty do łóżka i nie był w stanie odebrać nagrody osobiście. Ale niezależnie od gatunku Lewis pozostał bez skruchy. „Wychowałem się na dobrego chrześcijanina” – powiedział Turlający się kamień w 1979 roku. „Ale nie mogłem tego zrobić. …Prawdopodobnie za słaby. Nie wyobrażam sobie, żeby Jezus Chrystus bardzo się trząsł”.

Leave a Comment