Jak pokazują badania, rojące się pszczoły mogą generować tyle energii elektrycznej, co burza z piorunamiCNN

Roje pszczoły może wygenerować tak wiele elektryczny Nowe badania pokazują, że szarżuje jak burza.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie iScience w poniedziałek zjawisko to przypadkowo odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Biolog Ellard Hunting, pierwszy autor badania, powiedział CNN, że zespół z Bristolu badał, w jaki sposób różne organizmy wykorzystują statyczne pola elektryczne, które są wszędzie w środowisku.

Elektryczność atmosferyczna pełni różne funkcje, głównie w kształtowaniu zjawisk pogodowych i pomaganiu organizmom np. w znajdowaniu pożywienia.

„Na przykład kwiaty mają pola elektryczne, a pszczoły mogą je wyczuć”. A te pola elektryczne kwiatów mogą się zmienić, gdy odwiedzi je pszczoła, a inne pszczoły mogą wykorzystać te informacje, aby stwierdzić, czy odwiedziły kwiat” – wyjaśnił Hunting.

Po skonfigurowaniu urządzenia do pomiaru atmosferycznego pola elektrycznego na uniwersyteckiej stacji terenowej zawierającej kilka uli, Hunting i jego zespół zauważyli, że za każdym razem, gdy pszczoły się roiły, miało to „głęboki wpływ na atmosferyczne pole elektryczne”, nawet gdy nie było pogody. Zmieniło się.

Wszystkie owady generują ładunek podczas lotu w wyniku tarcia w powietrzu, o wielkości ładunku różniącej się między gatunkami. Poszczególne pszczoły niosą ładunek wystarczająco mały, aby naukowcy mogli go przegapić, więc „ten efekt (w roju pszczół) był niespodzianką” – powiedział Hunting.

Naukowcy obserwowali ule na stacji terenowej, używając kamery do nagrywania i monitorów pola elektrycznego do pomiaru prądów podczas roju pszczół. Roje mogą wystąpić, gdy ul jest zatłoczony, a królowa pszczół wychodzi z około 12 000 pszczół robotnic, napisali naukowcy w badaniu.

Monitory mierzyły prądy przez około trzy minuty za każdym razem, gdy roje przechodziły przez nie, zbierając ładunki w zakresie od 100 do 1000 woltów na metr. Hunting i jego koledzy zauważyli, że pole elektryczne było większe, gdy rój był gęstszy – gęściej wypełniony pszczołami. Odkryli, że w zależności od gęstości roju ładunek atmosferyczny może być podobny do ładunku chmury burzowej, burza z piorunami lub zelektryfikowana burza piaskowa.

Korzystając z modelu opracowanego na pszczołach, zespół przewidział wpływ innych owadów — takich jak szarańcza — które roją się w „skali biblijnej” i wysnuł teorię, że mogą one zmienić swoje lokalne środowisko elektryczne „porównywalne do zdarzeń meteorologicznych”. powiedział.

Hunting powiedział, że wierzy, że odkrycia zespołu otwierają nowe ścieżki badań, szczególnie w związku między światem naturalnym a elektrycznością atmosferyczną.

Leave a Comment