Jak Halloween jest obchodzone na całym świecie: NPR


W Anglii tłumy gromadzą się, aby oglądać fajerwerki i ogniska, aby świętować Dzień Guya Fawkesa 5 listopada.

Scott Barbour/Getty Images


ukryj etykietę

zmień napisy

Scott Barbour/Getty Images


W Anglii tłumy gromadzą się, aby oglądać fajerwerki i ogniska, aby świętować Dzień Guya Fawkesa 5 listopada.

Scott Barbour/Getty Images

Podczas gdy Halloween przywołuje obrazy cukierków i kostiumów w całych Stanach Zjednoczonych, święto wygląda inaczej na całym świecie. Oto zestawienie obchodów święta w siedmiu innych krajach.

Meksyk

Podczas gdy dzieci w Meksyku mogą również oszukać lub potraktować 31 października, służy to jako podstawa kolejnej uroczystości: el Día de los Muertos, czyli Dnia Zmarłych, który odbywa się 2 listopada. Meksykańskie wakacjektóra sięga 3000 lat wstecz do prekolumbijskiej Mezoameryki, pojawia się, gdy bramy niebios otwierają się, pozwalając duchowi zmarłej ukochanej osoby ponownie połączyć się z ich wciąż żyjącą rodziną.

Członkowie rodziny mogą przygotować ucztę z ulubionych potraw zmarłego lub zostawić prezenty na grobie. Bywalcy festiwalu będą nosić maski z czaszkami i jeść słodycze w kształcie czaszki. A święto, które kiedyś obchodzono zwykle tylko w wiejskich, rdzennych częściach kraju, teraz obchodzone jest w dużych miastach, w tym w stolicy Meksyku.

Anglia

Rosnąca popularność Halloween w popkulturze oznacza, że ​​brytyjskie dzieci mogą wziąć udział w tym święcie. Ale podobnie jak inne kraje, często może zostać przyćmiony przez inne, znacznie większe wydarzenie: Dzień Guya Fawkesa.

5 listopada obywatele brytyjscy świętują nieudany zamach na króla Jakuba I dokonany przez Guya Fawkesa i innych spiskowców. Ponieważ Fawkes próbował zabić króla beczką prochu – zanim władze go znalazły i skazały na śmierć – Święto obchodzony jest wokół ogniska w całym kraju. I zamiast błagać o cukierki, dzieci będą błagać o „grosze dla faceta”.

Włochy

1 listopada Włosi obchodzą święto Ognissanti, czyli „Wszystkich Świętych”. głębokie podteksty religijne. Chociaż powszechne jest widywanie włoskich świąt poświęconych konkretnemu świętemu, to święto poświęcone jest wszystkim świętym jako całości.

Sposób obchodów święta różni się w zależności od regionu: na Sycylii zmarli powstają z martwych, aby przynosić prezenty grzecznym dzieciom, podczas gdy na Sardynii dzieci chodzą od drzwi do drzwi prosząc zmarłych o dary. Rzymianie będą jeść w pobliżu grobów swoich bliskich, podczas gdy mieszkańcy regionu Abruzzo i Trentino robią lampiony, umieszczając świece w dyniach.

Gwatemala

Gwatemalczycy też czcij zmarłych w pierwszych dniach listopada. Podczas festiwalu Barriletes Gigantes, czyli „Giant Kite”, Gwatemalczycy zaludniają niebo ogromnymi, kolorowymi latawcami.

Latawce, które mogą wznieść się do 40 stóp w powietrzu, są często ręcznie malowane i latają nad grobami bliskich, którzy zginęli. Mówi się, że smoki stanowią pomost między żywymi a umarłymi.

Japonia

Halloween to nowe święto w Japonii, a kraj przyjmuje zachodnie tradycje i dodaje własne wpływy. Ponieważ w Japonii są inne święta dla uczczenia zmarłych, w tym ObonCukierek albo psikus nie jest tak popularny.

Zamiast tego w Japonii jest Halloween wszystko o kostiumach. Celebranci, którzy zwykle są dorośli, zakładają kostiumy i udają się na imprezy i do klubów.

Irlandia

Nie można powiedzieć, że Halloween to wielka sprawa w Irlandii: to miejsce do świętowania zaczął się w pierwszej kolejności. Halloween, jakie znamy dzisiaj, pochodzi od starożytnego święta Samhain, które obchodziło początek zimy w pogańskiej Irlandii ponad 2000 lat temu.

Festiwale odbywają się w całym kraju: od Festiwalu Púca, który celebruje folklor stojący za świętem celtyckim, po obchody Halloween w Derry na północy wyspy.

Chiny

W Chinach, Festiwal Qingming, obchodzone na początku kwietnia, jest świętem przeznaczonym na uczczenie zmarłych. Wydarzenie, znane również jako Dzień Zamiatania Grobów, przyciąga Chińczyków do dosłownie zamiatania – i czyszczenia – grobów swoich bliskich. Ten akt jest uważany za jeden z najbardziej pełnych szacunku czynów, jakie można wykonać, aby uhonorować zmarłego.

Leave a Comment