Iran umieszcza na czarnej liście urzędników UE, podmioty „podżegania do terroryzmu” | Wiadomości o Unii Europejskiej

Oprócz członków parlamentu, Teheran ukarał kilka mediów i francuskiego burmistrza miasta.

Teheran, Iran – Irański rząd umieścił na czarnej liście wielu urzędników i organizacje Unii Europejskiej, szczególnie ze względu na ich stanowisko wobec trwających w tym kraju protestów, które według Iranu stanowią „podżeganie do terroryzmu”.

Podczas gdy większość sankcji odnosi się do ostatnich wydarzeń w ciągu tygodniowych protestów, które wybuchły w zeszłym miesiącu po śmierci młodej kobiety w areszcie, inne zajmują się wielokrotnymi skargami Teheranu do urzędników bloku i państw członkowskich w sprawie problemów, które doprowadziły do ​​długotrwałych spory polityczne.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu poinformowało w środę, że nałożyło sankcje na 12 osób i osiem organizacji za ich „celowe działania mające na celu wspieranie terroryzmu i grup terrorystycznych, podżeganie do terroryzmu oraz szerzenie przemocy i nienawiści, które doprowadziły do ​​niepokojów, przemocy, aktów terrorystycznych i łamania praw człowieka”. . prawa narodu irańskiego”.

Sankcje obejmują zakaz wjazdu i wizy dla osób fizycznych oraz konfiskatę wszelkiego mienia, jakie mogą posiadać w Iranie.

Do atakowanych podmiotów należą Friends of Free Iran i International Committee in Search of Justice, dwie nieformalne grupy w Parlamencie Europejskim, a także organizacja Stop the Bomb, która opowiada się za sankcjami przeciwko Iranowi, których deklarowanym celem jest uniemożliwienie zdobycia broni jądrowej – o co Teheran twierdzi, że nigdy nie będzie walczył.

Na celowniku znalazły się także perskojęzyczne służby niemieckiej Deutsche Welle i francuskiego RFI, zwiększając presję Iranu na zagraniczne kanały, które, jak mówią, wspierają „terroryzm” na irańskiej ziemi. Na czarnej liście znaleźli się także dwaj dyrektorzy niemieckiej gazety Bild.

Karl Kolb i Rhein Bayern Fahrzeugbau zostali wciągnięci na czarną listę za „dostarczanie gazów chemicznych i broni” dla nieżyjącego irackiego władcy Saddama Husajna, który rzekomo użył ich przeciwko rodzącej się Republice Islamskiej podczas ósmego roku konfliktu, który rozpoczął się wraz z inwazją Iraku na Irak. w 1980 roku.

Na celowniku padło również kilku członków Parlamentu Europejskiego, oprócz Martine Valleton, burmistrza Villepinte, gminy na północno-wschodnich przedmieściach Paryża, gdzie władze francuskie poinformowały, że w 2018 r. odkryto spisek mający na celu zbombardowanie wiecu Mojahedin-e-Khalq. z siedzibą w Iranie poza prawem. Doprowadziło to do aresztowania irańskiego dyplomaty Asadollaha Assadiego, który służył w ambasadzie Iranu w Austrii, w Niemczech, a następnie skazania go przez sąd belgijski.

Środki te stanowią pierwszy raz, kiedy Iran oficjalnie ukarał urzędników i instytucje UE, co jest posunięciem będącym odpowiedzią na sankcje nałożone przez blok na tak zwaną policję moralności i inne na początku tego miesiąca w związku z ich rzekomą rolą w tak zwanych „brutalnych represjach”. ” protestów, które ogarnęły Iran od śmierci w areszcie 22-letniej Mahsy Amini 40 dni temu.

Iran wcześniej umieścił na czarnej liście grupę brytyjskich osób i organizacji w odwecie za sankcje związane z protestami.

Leave a Comment