Iran opublikował nagranie pożaru w niesławnym więzieniu Evin, podnosząc więcej pytań

Iran w niedzielę opublikował materiał z monitoringu, który, jak twierdzi, pochodzi z jego osławionego więzienia Evin w noc pożaru, w którym zginęło co najmniej ośmiu więźniów, starając się wyjaśnić narrację rządu w obliczu rosnącej presji międzynarodowej.

Domniemane nagranie CCTV przedstawiające chaos z zeszłego weekendu tylko dodało tajemnicy tego, co się stało noc ognia w areszcie śledczym.

Więzienie Evin słynie z przetrzymywania więźniów politycznych, w tym protestujących z demonstracji, które nękają kraj przez ostatnie pięć tygodni. Organizacje praw człowieka szacują, że tysiące ludzi zostało zmiecionych z powierzchni ziemi, odkąd rozpoczęły się zamieszki związane ze śmiercią Mahsy Amini, 22-letniej kobiety, która przebywała w areszcie policyjnym za rzekome nieprzestrzeganie surowego islamskiego kodeksu ubioru obowiązującego w tym kraju.

Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA wyemitowała wywiad z nieznanym z nazwiska naczelnym naczelnikiem więzienia, który twierdził, że zamieszki wybuchły, gdy więźniowie skazani za przestępstwa finansowe próbowali uciec. Jednak w opublikowanym nagraniu z telewizji przemysłowej nie widać żadnych zamieszek ani przemocy.

Szybkie przebłyski pokazują tłumy zatrzymanych wbiegających przez drzwi cel. Niektórzy mężczyźni wpadają w panikę, gdy dym wypełnia salę i wyją syreny. Więzień próbuje wyłamać zamek swojej celi gaśnicą, a inny mopem. Mężczyzna próbuje uszkodzić kamerę CCTV.

Tajemnicze wideo i zmieniające się wyjaśnienia dotyczące tego, co wydarzyło się w ostatnią sobotę w więzieniu Evin, podały w wątpliwość rządową wersję wydarzeń.

Urzędnicy początkowo twierdzili, że zamieszki wzniecili „agenci wroga” i niektórzy więźniowie, którzy próbowali uciec. Twierdzili również, że więźniowie podpalili warsztat krawiecki. Ale strzały, wybuchy i okrzyki protestacyjne można usłyszeć w wielu filmach udostępnianych w mediach społecznościowych.

Ogólnokrajowe protesty Iranu początkowo koncentrowały się na mandacie przez państwo hidżabu lub chuście na głowę, ale przekształciły się w jedno z najpoważniejszych wyzwań dla rządzących tym krajem duchownych. Demonstranci starli się z policją, a nawet wezwali do upadku Republiki Islamskiej. Siły bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji i gazu łzawiącego, aby rozproszyć demonstracje, zabijając ponad 200 osób, według organizacji praw człowieka.

Irańska Agencja Energii Atomowej stwierdziła również w niedzielę, że hakerzy działający w imieniu nieznanego obcego kraju włamali się do sieci filii i mieli swobodny dostęp do jej systemu poczty elektronicznej.

Anonimowa grupa hakerów przyznała się do ataku na irańską Organizację Energii Atomowej, domagając się uwolnienia przez Teheran więźniów politycznych. Grupa nazywająca się „Black Bounty” powiedziała, że ​​wyciekła 50 gigabajtów wewnętrznych e-maili, kontraktów i planów budowy związanych z irańską elektrownią jądrową Bushehr, wspieraną przez Rosję, udostępniając pliki na swoim kanale Telegram. Nie było jasne, czy skompromitowany system zawierał tajne materiały.

„W przeciwieństwie do ludzi Zachodu nie flirtujemy z kryminalnymi mułłami” – napisała anonimowa grupa hakerów w poście na Telegramie.

Na tym niedatowanym zdjęciu, zaczerpniętym z filmu udostępnionego The Associated Press przez samozidentyfikowaną grupę hakerską o nazwie „Sprawiedliwość dla Alego”, strażnik bije więźnia w więzieniu Evin w Teheranie w Iranie. (sędzia Ali przez AP)

Iran nie określił, który obcy kraj, jak twierdzi, stoi za włamaniem, ale wcześniej obwiniał Stany Zjednoczone i Izrael za cyberataki, które zakłóciły infrastrukturę kraju.

„Te nielegalne wysiłki desperacji mają na celu przyciągnięcie uwagi opinii publicznej” – powiedziała Organizacja Energii Atomowej.

W międzyczasie wiodące stowarzyszenie nauczycieli w Iranie ogłosiło, że odwołało zajęcia w kilku szkołach w całym kraju, aby zaprotestować przeciwko rządowej rozprawie z protestującymi uczniami.

Związek udostępnił zdjęcia nauczycieli trzymających tablice protestacyjne z napisem „Kobieta, życie, wolność” zamiast nauczania w klasach w kurdyjskich miastach Sanandaj, Marivan, Kermanshah i Saqez, a także w Zachodnim Azerbejdżanie i górzystych prowincjach Hamadan. .

„Szkoły stały się koszarami i gaz łzawiący jest rozpylany w twarze uczniów szkół podstawowych” – napisał jeden z nauczycieli w liście udostępnionym przez związek.

Kampusy od dawna były przedmiotem niepokojów w Iranie, w tym protestów studenckich w 1953 r. za rządów szacha wspieranego przez Zachód i podczas demonstracji prodemokratycznych w 1999 r. za byłego reformatora prezydenta Mohammada Chatamiego.

Nagrania pokazały, że w niedzielę na uniwersytetach w całym kraju trwały rozproszone demonstracje.

Protesty wybuchły na prestiżowym Sharif University of Technology w Teheranie, miejscu godzinnego oblężenia przez siły bezpieczeństwa na początku tego miesiąca, które zakończyło się aresztowaniem dziesiątek studentów, kiedy to studenci zburzyli barierę oddzielającą mężczyzn od kobiet w kampusowej stołówce. powiedział związek studencki.

„Wolność! Wolność! Wolność!” ogromny tłum krzyczał z całych sił, pokazał się materiał filmowy i wymachiwał pięściami w powietrzu.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom takim jak ty niezbędne lektury o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych kanałów informacyjnych nie ustawiliśmy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZPŁATNA REKLAMAjak również dostęp ekskluzywne treści dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horovitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment