Infekcje w epidemii eboli w Ugandzie rosną niepokojąco po gwałtownym wzroście przypadków w weekend

KAMPALA, Uganda — Ugandyjscy urzędnicy zgłosili 11 kolejnych przypadków eboli w stolicy od piątku, alarmujący wzrost liczby infekcji nieco ponad miesiąc po ogłoszeniu wybuchu epidemii w odległym kraju Afryki Wschodniej.

Minister zdrowia Jane Ruth Aceng poinformowała w poniedziałek, że dziewięć osób w aglomeracji Kampali uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa Ebola w niedzielę, oprócz dwóch kolejnych w piątek.

Najwyższy urzędnik Światowej Organizacji Zdrowia w Afryce powiedział w zeszłym tygodniu, że Ebola wybuchła w Ugandzie „szybko ewoluuje” opisując trudną sytuację pracowników służby zdrowia.

Ugandyjskie władze ds. zdrowia potwierdziły 75 przypadków eboli od 20 września, w tym 28 zgonów. Jest 19 aktywnych spraw.

Oficjalne dane nie obejmują osób, które prawdopodobnie zmarły na Ebolę, zanim epidemia została potwierdzona w społeczności rolniczej około 93 mil na zachód od Kampali.

Obawy, że Ebola może rozprzestrzenić się daleko od epicentrum epidemii, skłoniły władze do nałożenia ciągłych blokad, w tym godziny policyjnej, w dwóch z pięciu hrabstw zgłaszających przypadki Eboli. Środki zostały wprowadzone po tym, jak mężczyzna zarażony wirusem Ebola szukał leczenia w Kampali i zmarł w tamtejszym szpitalu.

Dziewięć nowych przypadków zgłoszonych w poniedziałek przebiega według podobnego schematu, ponieważ wszystkie są powiązane z pacjentem z ebolą, który przyjechał z hotspotu eboli i szukał leczenia w głównym szpitalu publicznym w Kampali, znanym jako Mulago.

Nie ma sprawdzonej szczepionki przeciwko sudańskiemu szczepowi Eboli krążącemu w Ugandzie.

Do czwartku ugandyjscy urzędnicy udokumentowali ponad 1800 kontaktów z wirusem Ebola, z których 747 ukończyło 21 dni monitorowania pod kątem możliwych objawów choroby, która objawia się wirusową gorączką krwotoczną, według Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Śledzenie kontaktów jest kluczem do powstrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak Ebola.

Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej lub skażonymi materiałami. Objawy to gorączka, wymioty, biegunka, ból mięśni, a czasami krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne.

Naukowcy nie znają naturalnego rezerwuaru Eboli, ale podejrzewają, że pierwsza osoba zarażona w czasie epidemii nabyła wirusa poprzez kontakt z zarażonym zwierzęciem lub zjedzenie jego surowego mięsa. Ugandyjscy urzędnicy nadal badają źródło obecnej epidemii.

Uganda miała kilka wybuchów epidemii eboli, w tym jedną w 2000 roku, w której zginęło ponad 200 osób. Epidemia eboli w latach 2014-2016 w Afryce Zachodniej zabiła ponad 11 000 osób, co stanowi największą liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby.

Ebola została odkryta w 1976 roku w dwóch równoczesnych wybuchach w Sudanie Południowym i Kongu, gdzie wystąpiła w wiosce w pobliżu rzeki Ebola, od której pochodzi nazwa choroby.

Leave a Comment