Ina Garten robi risotto z wieloletnią fanką

Projektant Daniel Roseberry wspomina pierwsze spotkanie z autorem książki kucharskiej „Barefoot Contessa”. Kolejny ogródprzeboju w Food Network w 2006 roku, podczas jego pierwszego roku w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. Natychmiast uzależnił się od serialu, w którym przekomarzający się Garten wita widzów w swojej kuchni w East Hampton w stanie Nowy Jork i prowadzi ich przez przygotowanie klasycznego, pysznego, często inspirowanego kuchnią francuską. „Od momentu, gdy zobaczyłem świat Iny”, mówi Roseberry, „chciałem być jego częścią”.

Później jako projektant w Thom Browne, przetrwała długie dni podczas tygodni mody, wracając do domu i oglądając odcinki „Barefoot Contessa”. „To było dla mnie idealne ćwiczenie samouspokajające” – wyjaśnia, dodając, że cała jego rodzina również wkrótce została fanami; Gospodarstwo Roseberry zastawia teraz co roku świąteczne stoły tylko zastawą stołową Garten. „Ina nauczyła mnie wszystkiego, co mogę robić w kuchni” – mówi. „Ale co więcej, naprawdę sądzę, że zdefiniowała, co to znaczy gotować i bawić się w Ameryce”.

Kredyt…„Go-To Dinners” © 2022 by Ina Garten. Zdjęcie © 2022 autorstwa Quentina Bacona. Wydane przez Clarkson Potter, wydawnictwo Random House

Redaktor T, Hanya Yanagihara, jest przyjacielem Roseberry i znał jego pasję do pracy Gartena. Więc kiedy T miał nadzieję zrekrutować Gartena do pierwszego odcinka nowej serii wideo, T 101, w której jeden z twórców uczy drugiego, jak coś zrobić, skontaktowaliśmy się z Roseberry, który skorzystał z okazji, by zakasać rękawy swoim długoletni idol. . Garten — znana ze swoich spotkań towarzyskich i jedzenia — często zaprasza przyjaciół do wspólnego posiłku w „Barefoot Contessa”, aw tym roku zadebiutował nowy program „Be My Guest”, w którym gotuje. z sławnymi gośćmi, takimi jak szef kuchni Marcus Samuelsson i aktorka Emily Blunt – uprzejmie przyjęta. Tak więc w sierpniu Roseberry pojechał z Paryża, gdzie od 2019 roku jest dyrektorem kreatywnym słynnego francuskiego domu Schiaparelli, do domu Gartena na lekcję gotowania risotto, dania, którego nigdy wcześniej nie robił. Spotkanie było początkiem przyjaźni, która przez lata pozostała w głowie Roseberry.

Na pierwszy rzut oka 74-letnia Garten, ze swoją nieskrępowaną charyzmą i odbiegającym od trendów podejściem do jedzenia, może wydawać się mało prawdopodobnym wpływem na 37-letnią Roseberry. W Schiaparelli wnosi nowoczesny czerwony dywan glamour do prawie stuletniej marki, która zasłynęła z szalonej, surrealistycznej wizji jej założyciela. Wcześniej, jako szef designu w Thom Browne, tworzył kolekcje ściśle szyte na miarę o radykalnym, transgresyjnym charakterze. A jednak te dwie kreatywne siły łączy wiele: zamiłowanie do koszul chambray dla jednej osoby, ale także ugruntowany etos, silna etyka pracy i chęć podejmowania ryzyka. Jak Garten mówi o ich tête-à-tête: „Pochodzimy z tak różnych obszarów, ale tak wiele rzeczy widzimy w ten sam sposób między jedzeniem a modą. Zaczęliśmy rozmawiać i nie przestaliśmy, dopóki nie nadszedł czas, żeby odszedł – i nie pamiętam, żebym miał takie doświadczenie z nikim”.

Rozmawiając z Roseberry, Garten wspominała swoje początki jako studentka projektowania mody na Uniwersytecie Syracuse, zanim przeszła na przedsiębiorczość i wkroczyła na ścieżkę, która doprowadziła ją do kulinarnej sławy. (Jej najnowsza książka kucharska „Go-To Dinners”, która zawiera przepisy na proste posiłki, takie jak Overnight Mac & Cheese i One-Pot Oven Risotto z Roseberry, została wydana 25 października; ma również pamiętnik i książkę o wystroju wnętrz po drodze ) „Zapomniałam o tej drugiej stronie siebie, tej, która wróciła do mnie, gdy rozmawiałam z Danielem” – mówi.

Roseberry zwierzył się Gartenowi, że jest jedyną osobą poza swoją matką, do której szuka inspiracji, podejmując odważne kroki w karierze – jak opuszczenie nowojorskiego Thoma Browne’a po ponad dekadzie, aby ożywić nieco kiwający wówczas paryski dom mody. „Tak duża część filozofii Iny wpłynęła na sposób, w jaki myślę o byciu dyrektorem kreatywnym” — mówi Roseberry. „Chodzi o jej przeciwstawienie się oczekiwaniom”. Zawsze mówi, że kiedy ludzie oczekują czegoś fantastycznego, robisz coś super ziemskiego i vice versa. I ta mentalność była czymś, co w pewnym sensie wniosłem do Schiaparelli”. Jego kolekcja ready-to-wear na wiosnę 2023 roku odzwierciedla tę wrażliwość, łącząc codzienne sylwetki z ultraluksusowymi, modnymi detalami, takimi jak kurtka z organzy ze srebrnymi cekinami i misternie haftowane wzory i motywy oczu matadora lub para japońskich dżinsów. dżinsy ręcznie malowane kolorowymi pociągnięciami pędzla przez paryskiego rzemieślnika.

Dla Roseberry Garten jest również antidotum na ekscentryczność, która obfituje w branżę modową. „Ciągle szukam przykładów bardzo płodnych twórców, którzy są szczęśliwymi i kompletnymi ludźmi – stabilnymi geniuszami, by użyć okropnego określenia” – mówi. „W modzie prawie niemożliwe jest znalezienie ludzi w połowie kariery lub później, którzy czują się jak pełnoprawni ludzie”. Między innymi z tego powodu Roseberry przybyła do domu Gartena ze specjalnym prezentem: bukietem pomarańczowych tulipanów – jednego z jej ulubionych kwiatów – wykonanych ze skóry, których płatki zostały ukształtowane za pomocą tylnych łyżek kuchennych (technika Atelier Schiaparelli opracowało na potrzeby jesiennej kolekcji couture 2022, w której znalazły się kwiaty wykonane ze wszystkiego, od kruszonego tiulu po ceramikę).

„Ludzie zawsze cię ostrzegają: »Nigdy nie spotykaj swoich bohaterów«, a ja tego nienawidzę” – mówi Roseberry. „Spotkanie z Iną osobiście było potwierdzeniem, że jest wszystkim i więcej niż można by się spodziewać w prawdziwym życiu. To było takie satysfakcjonujące”.

(Ten przepis jest powielony z książki Gartena „Go-To Dinners” [Clarkson Potter, 2022].)

  • Dobra oliwa z oliwek

  • 1¼ filiżanek pokrojonych w cienkie plasterki szalotki (2 duże)

  • 1 funt świeżych szparagów, pozbawione twardych końcówek, pokrojone ukośnie na 1-calowe kawałki (patrz uwaga poniżej)

  • 1½ szklanki ryżu Arborio (10 uncji)

  • 5 do 6 filiżanek gotowanego wywaru z kurczaka, najlepiej domowej roboty

  • ½ łyżeczki nitek szafranu

  • ½ szklanki wytrawnego białego wina

  • 1 szklanka świeżo startego włoskiego parmezanu plus dodatkowa porcja

  • 3 łyżki niesolonego masła, pokrojonego w kostkę

  • Koszerna sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Służy 4

1. Rozgrzej piekarnik do 350 stopni.

2. W średnim (11-calowym) piekarniku holenderskim, takim jak Le Creuset, podgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek na średnim ogniu. Dodaj szalotki i gotuj przez 2 minuty. Dodaj szparagi i gotuj przez 5 minut, mieszając od czasu do czasu, aż do uzyskania stanu al dente. Przełożyć do miski i odstawić.

3. Podgrzej jeszcze jedną łyżkę oliwy z oliwek w tym samym holenderskim piekarniku. Dodaj ryż i wymieszaj, aby obtoczyć ryż w oleju. Dodaj 4 szklanki bulionu drobiowego i szafran, zagotuj i przykryj. Przełóż do piekarnika i piecz przez 35 minut, aż ryż zmięknie, a płyn się wchłonie.

4. Wyjmij z piekarnika i dodaj białe wino, dobrze wymieszaj aż do połączenia, następnie dodaj jeszcze jedną szklankę bulionu drobiowego, parmezan, masło, 2½ łyżeczki soli i 1 łyżeczkę pieprzu. Mieszaj energicznie drewnianą łyżką przez 2 do 3 minut, aż risotto będzie gęste i kremowe, w razie potrzeby dodaj więcej bulionu drobiowego, aby risotto było bardzo kremowe. Wymieszaj mieszankę szparagów i szalotki i podawaj na gorąco posypane dodatkowo tartym parmezanem.

Komentarz

Aby podgrzać, dodaj trochę białego wina i podgrzej w poszczególnych miskach w kuchence mikrofalowej. Posyp parmezanem i podawaj na gorąco.

Zamiast szparagów możesz użyć brokułów, brokułów, groszku śnieżnego lub zielonej fasoli; lub możesz dodać mrożony groszek tuż przed podaniem.

Leave a Comment