HRW mówi, że Katar zatrzymywał i torturował osoby LGBT przed Mistrzostwami Świata

DOHA, 24 października (Reuters) – Siły bezpieczeństwa w Katarze arbitralnie aresztowały i nadużyły LGBT Katar w zeszłym miesiącu, podał Human Rights Watch (HRW) w poniedziałek przed wyróżnionymi mistrzostwami świata. kwestie praw człowieka w arabskim państwie Zatoki Perskiej.

Homoseksualizm jest nielegalny w konserwatywnym kraju muzułmańskim, a niektóre gwiazdy piłki nożnej zgłosiły obawy dotyczące praw fanów podróżujących na to wydarzenie, zwłaszcza osób LGBT+ i kobiet, które według grup praw człowieka dyskryminują katarskie przepisy.

Urzędnik z Kataru powiedział w oświadczeniu, że zarzuty HRW „zawierają informacje, które są kategorycznie i jednoznacznie fałszywe”, nie wyjaśniając ich.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Organizatorzy Mistrzostw Świata, które rozpoczynają się 20 listopada i są pierwszym krajem na Bliskim Wschodzie, twierdzą, że wszyscy są mile widziani, bez względu na orientację seksualną czy pochodzenie, jednocześnie ostrzegając przed publicznym okazywaniem uczuć.

„Wolność wypowiedzi i niedyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową powinny być trwale zagwarantowane dla całego Kataru, a nie tylko dla widzów podróżujących do Kataru na Mistrzostwa Świata”, powiedział HRW w oświadczeniu.

Organizacja powiedziała, że ​​przeprowadziła wywiady z sześcioma osobami LGBT z Kataru, w tym czterema transseksualnymi kobietami, jedną biseksualną kobietą i jednym gejem, którzy powiedzieli, że byli przetrzymywani w latach 2019-2022 i poddawani słownym i fizycznym nadużyciom, w tym kopaniu i uderzaniu pięścią.

HRW powiedział, że byli przetrzymywani bez postawienia zarzutów w podziemnym więzieniu w Doha, a jedna osoba była przetrzymywana w odosobnieniu przez dwa miesiące.

„Cała szóstka stwierdziła, że ​​policja zmusiła je do podpisania zobowiązania do „zaprzestania niemoralnej działalności” – napisano, dodając, że zatrzymane transpłciowe kobiety zostały zobowiązane do uczęszczania na sesje terapii konwersyjnej w sponsorowanej przez rząd klinice.

Katar „nie udziela licencji ani nie prowadzi ‘centrów konwersji’”, powiedział katarski urzędnik.

Jedna z transpłciowych kobiet z Kataru, z którą rozmawiał HRW, powiedziała Reuterowi pod warunkiem zachowania anonimowości, że była kilkakrotnie aresztowana, ostatnio tego lata, kiedy była przetrzymywana przez kilka tygodni.

Władze zatrzymały ją z powodu jej wyglądu lub makijażu, powiedziała kobieta, dodając, że została pobita do krwawienia i ogolona głowę.

Centrum behawioralne, do którego miała uczęszczać, powiedziało kobiecie, że ma zaburzenie tożsamości płciowej i oskarżyło ją o transpłciowość, próbując zdobyć „współczucie od innych”.

„Ostatnią rzeczą, której pragnę, jest współczucie, po prostu chcę być sobą” – powiedziała.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Andrew Millsa; pod redakcją Clare Fallon

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment